Drukarki i skanery

Atrament vs laser w druku biznesowym. TiF trendy 2018

artykuł sponsorowany, przeczytasz w 3 min.

W temacie oszczędności, nie ma obecnie lepszego rozwiązania od systemów stałego zasilania w tusz. Istotne aspekty to również kwestia napraw i wymiany elementów eksploatacyjnych, zużycia energii przez urządzenie.

Doświadczenie ostatnich miesięcy pokazało nam, że cyfryzacja biznesu i dokumentów dostarczanych elektronicznie dla urzędów idzie swoim torem, a drukarki - głównie jako urządzenia wielofunkcyjne - i tak wciąż muszą pozostać w większości biur i firm wyposażeniem obowiązkowym.

W cyklu TiF trendy przyglądamy się technologiom,
szczególnie przydatnym w firmie. więcej...

Wiele firm przekonało się już na własnej skórze, że źle dopasowana do potrzeb i specyfiki danej organizacji drukarka, może okazać się droga w eksploatacji, a na dodatek nie spełniać oczekiwań użytkowników. Staramy się więc wybrać urządzenie, które optymalnie sprawdzi się w konkretnych dla nas zastosowaniach, zapewni odpowiednio wysoką jakość, zależnie od potrzeb szybkość wydruków, a przede wszystkim nie będzie rujnować firmowych finansów.

W temacie oszczędności nie ma obecnie lepszego rozwiązania od systemów stałego zasilania w tusz - jednak przy założeniu, że drukujemy często i dużo (trzeba to podkreślić, bo głowice atramentowane rzadko używane, nadal borykają się z problemem zasychającego tuszu).
Utarte przez lata przekonanie, że lepszym rozwiązaniem dla biznesu są drukarki laserowe – to już zaszłość. Faktycznie, urządzenia te oferowały znacznie wyższą prędkość oraz niższy koszt wydruku pojedynczej strony - druku bez kolorów. To były istotne zalety, które pozwalały przymykać oko na cały zestaw istotnych wad typowych „laserówek”, takich jak np. wysokie całościowe koszty zakupu i eksploatacji (TCO), skomplikowaną obsługę, czy generowanie szkodliwego dla zdrowia ozonu podczas pracy.

Dziś sytuacja wygląda zgoła inaczej, a optymalnym rozwiązaniem jest obecnie zakup nowoczesnej drukarki atramentowej. To zasługa przede wszystkim firmy Epson i opracowanej przez nią serii profesjonalnych drukarek biznesowych WorkForce Pro, urządzeń, które mają wszystkie zalety klasycznych „atramentówek” - np. najwyższą jakość i trwałość wydruków, prostą obsługę - ale jednocześnie z powodzeniem konkurują z „laserówkami” w kwestii kosztów i szybkości druku.

Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF

Epson WF-C5790DWF - urządzenie wielofunkcyjne powstało z myślą o małych grupach roboczych. Sprawdzi się zarówno w niewielkich biurach, jak i dużych firmach, które stosowały urządzenia laserowe i chcą obniżyć koszty, zwiększyć wydajność oraz ograniczyć przestoje. Dodatkowo zmniejszają też wpływ na środowisko oraz poprawiają swoją świadomość w zakresie odpowiedzialności społecznej.

Koszt wydrukowania jeden strony A4 oscyluje w granicach 6 groszy.

Urządzenie oferuje najkrótszy w swoim segmencie czas drukowania pierwszej strony w porównaniu do drukarek laserowych. Dotyczy to zarówno druku w kolorze (5,3 s), jak i druku czarno-białego (4,8 s).
Szybkość skanowania w kolorze wynosi 24 obr./min i również jest najwyższa w tym segmencie produktów.
Podobnie jak wydajność atramentu, pozwalająca wydrukować nawet 10.000 stron czarno-białych i 5000 stron kolorowych bez wymiany materiałów eksploatacyjnych.
WorkForce Pro WF-C5790DWF ma także największą standardową pojemność podajnika na papier, wynoszącą 330 arkuszy.

Za przykład niech posłużą tu wydajne urządzenia drukujące Epson WorkForce Pro - np. WF-C5790DWF czy obsługująca format A3+ WF-8590DTWF. Drukarki te bazują na tuszach DURABrite Ultra i DURABrite w pojemnych zasobnikach.

Epson WorkForce Pro WF-C5790DWF - tusze DURABrite Ultra

Epson DURABrite Ultra Ink - dzięki pojedynczym wkładom atramentowym Epson wymieniasz tylko zużyty kolor, oszczędzając do 30% atramentu w porównaniu z konkurencyjnymi wkładami trójkolorowymi.
Jakość druku dokumentów DURABrite Ultra jest porównywalna z wydrukami laserowymi. Dzięki systemowi wielokolorowych pigmentów dokumenty są odporne na działanie wody, rozmazywanie i działanie zakreślaczy, a błyskawiczne wysychanie zapewnia najwyższą jakość druku dwustronnego.

Ich kluczową zaletą (z punktu widzenia użytkownika biznesowego) jest niski koszt pojedynczego wydruku, a także wysoka odporność wydruków na działanie wodę, promieniowanie AV i ścieranie. To właśnie dlatego seria WorkForce Pro uważana jest za rewolucyjną – Epsonowi udało się w jej przypadku rozwiązać jeden z kluczowych problemów, stojących przez lata na drodze do spopularyzowania się drukarek atramentowych w firmach, czyli właśnie stosunkowo wysokie koszty druku (w porównaniu z drukarkami laserowymi).

Ale jakość to nie wszystko – dla użytkownika biznesowego niezwykle istotnym aspektem jest również kwestia wszelkich napraw i wymiany elementów eksploatacyjnych, zużycia energii przez urządzenie. Szczególnie w dużych firmach, w których może być używanych nawet kilkaset drukarek jednocześnie. Problemy wynikające z przestojów w pracy urządzenia - związanych zarówno z awariami, jak i koniecznością dokonania planowanych wymian podzespołów.
Tutaj rozwiązania Epsona mocno się wyróżniają, bo nie dość, że zużywają nawet o 96% energii mniej niż ich laserowi konkurenci i nie emitują żadnych szkodliwych substancji, to na dodatek użytkownik nie musi wymieniać w nich żadnych elementów eksploatacyjnych - poza pojemnikami z atramentem i papierem.

Istotną zaletą drukarek z serii WorkForce Pro jest również wydajność. Nowoczesne „atramentówki” Epsona nie ustępują drukarkom laserowym w kwestii liczby dokumentów drukowanych dwustronnie - w ciągu minuty w zaawansowanych modelach jest to nawet 100 stron A4.
Są gotowe do pracy natychmiast po włączeniu i pierwszy wydruk mogą dostarczyć już w 7 sekund - jak w choćby WF-C5790DWF. W przypadku „laserówek” trzeba czekać na rozgrzanie się drukarki.

Źródło: Epson

Zobacz inne artykuły w cyklu Tif Trendy 2018.

 

TiF Trendy 2018

W cyklu TiF trendy co roku przyglądamy się ciekawym technologiom, szczególnie przydatnym w firmie.

 • Inspiracje w procesie decyzyjnym zakupowym - co kupić? dlaczego warto?
 • Nadążanie za nowościami i trendami w branży - co słychać?
 • Chęć posiadania w firmie nowoczesnego i wydajnego sprzętu klasy premium.
 • Dlaczego i kiedy warto w firmie wymienić sprzęt na nowszy.
 • Informacje, ciekawostki, porady przydatne z punktu widzenia użyteczności dla firmy.
 • Które cechy lub technologie sprzętu, mogą być szczególnie przydatne w zastosowaniach biznesowych.
 • Fajne gadżety i nowości przydatne w firmie.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  januszb
  5
  Rozumiem, że to artykuł sponsorowany ale niestety żadne "ochy" i "achy" nie skłonią mnie do zakupu wielofunkcyjnego urządzenia atramentowego.
  Stałe zasilanie w tusz jest oczywiście tanie ale wcale nie różni się specjalnie od toneru. Drukarka atramentowa musi drukować cały czas inaczej czeka nas czyszczenie głowic. A nawet jeśli w miarę się z niej korzysta, to lepiej niech nie stoi tam gdzie sięga słońce z okna.
  Porównania czasu wydruków czy ... oczekiwania na włączenie drukarki to bzdura chyba, że ktoś pracuje w korpo i sprintem musi wrzucić szefowi raporcik.
  Jedyną ewidentnie gorszą stroną laserówek jest zużycie prądu w stosunku do "atramentu".
  Jednak to wszystko i tak przesłania fakt, że wszystkie atramentowe urządzenia wielofunkcyjne jakie kupiłem dotychczas padły po upływie gwarancji (2 lata), czesci o dziwo - czy też raczej oczywiście już nie do wymiany a koszta takie, że lepiej kupić nową. Na potrzeby antyreklamy nadmienię, że dwa z tych urządzeń to właśnie były WorkForce choć konkurencja w postaci Canona itp wcale nie lepsza.
  Laser nie padł mi jeszcze żaden a najstarszy jaki wciąż mam, bardzo dobrze działa i ma ponad 10 lat.
  Ludzie mają różne potrzeby i rozumiem, że części użytkowników będzie odpowiadało takie urządzenie. W moje potrzeby ani oczekiwania te urządzenia nie trafiają.
  • avatar
   digitmaster
   0
   mam w firmie 3 sharpy z serii mx260/316 i koszt wydrukowania jednej strony to 0.012 zł (dla A4) + koszt kartki. Wydajność tonera za 280 zł to 23k stron. Fakt, że urządzenie kosztuje koło 9000 zł, ale jeśli firma dużo drukuje to zakup amortyzuje się w rok.