Internet

Dlaczego serwery home.pl odmówiły wczoraj posłuszeństwa?

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
8 komentarzy Dyskutuj z nami

W poniedziałek rano część polskich stron internetowych nie chciała się ładować. Powodem był problem z serwerami home.pl. Wiemy już, czego był on wynikiem.

Ten tydzień dla wielu użytkowników rozpoczął się od ujrzenia na ekranie komunikatu o niedostępności tej lub innej strony internetowej. Wszystko to przez to, że padły serwery jednej z największych usług hostingowych w naszym kraju – home.pl. Co się stało?

Przedstawiciele firmy home.pl wydali oświadczenie, z którego wynika, że serwery odmówiły posłuszeństwa z powodu ataku cyberprzestępczego typu DDoS. Innymi słowy: generowany był sztuczny ruch – tak intensywny, że prawidłowe działanie było niemożliwe.

Na razie nie wiadomo, kto konkretnie stał za atakiem, który był „największym w ponad 20-letniej historii firmy”, jak możemy przeczytać we wspomnianym komunikacie. Tam też odnajdujemy informację, że dane klientów nie były w żaden sposób narażone na wyciek. To, kto zlecił i wykonał atak, będzie ustalane wraz z organami ścigania. 

home logo

Awaria u tak dużego (największego obok Nazwa.pl) dostawcy usług hostingowych to duża sprawa. Nie dziwi więc olbrzymie zdenerwowanie części internautów, którzy między innymi nie mogli kupić biletów komunikacji miejskiej przez SkyCash. Czy wy też doświadczyliście problemów?

Źródło: home.pl, TVN24. Ilustracja: OpenClipart-Vectors/Pixabay (CC0)

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kenjiro
  To czy dane zostały narażone, czy nie, to się dopiero okaże, bo często DDoS jest przykrywką do próby wyciągnięcia danych.
  2
 • avatar
  itekiti
  Nawet nie zauważyłem, że była gdzieś jakaś awaria.
  -2
 • avatar
  topiq
  Faktycznie wczoraj net mulił niemiłosiernie, a część stron nie mogła się załadować do końca. Ale podejrzewałem o to bardziej najnowszego Chrome 69. O ile jeszcze w pracy to różnie z tym netem bywa, to w domu mam łącze 700/700 i raczej mulenie nie występuje, to również niektóre strony albo wcale się nie ładowały albo dziwnie wolno. Tu znów stawiałem na swojego ISP, który lubi mieć awarie (w nocy około północy z niedzieli na poniedziałek padł im net, ale rano już działał). Przynajmniej się wyjaśniło, że to tym razem nie ich problem.
 • avatar
  PITUCH1
  i bardzo dobrze, na home.pl jest dziesiątki jak i nie steki stron wyłudzających kasę , można pisać do nich, olewa :)
  jak dla mnie powinni ich wypie...... w kosmos :)
 • avatar
  Konto usunięte
  Nadal nie wiemy nic o awarii. czy awaria dotyczyła wyłącznie zatkania ich serwerów DNS przez DDoS, czy ten DDoS dotyczył też innych usług?

  jeśli to był wyłącznie DNS, to żal. nawet tego nie umieją zabezpieczyć.
 • avatar
  tarzinio
  Prosta sprawa. Z Mienić w końcu serwery i przejść do kogoś innego.