Internet

Baltic Highway: uruchomiono najszybszy światłowód w Europie Środkowej

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
23 komentarze Dyskutuj z nami

3000-kilometrowy światłowód połączył sześć dużych miast tego regionu – Tallinn, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin i Frankfurt.

Baltic Highway

Baltic Highway została oficjalnie uruchomiona. 3000-kilometrowy, najszybszy w Europie Środkowej światłowód połączył sześć dużych miast tego regionu – Tallinn, Rygę, Wilno, Warszawę, Berlin i Frankfurt.

Jak informuje Przegląd Bałtycki, Baltic Highway rozpoczęło już swoją działalność. Światłowód ten może mieć duże znaczenie dla dostawców Internetu oraz większych przedsiębiorstw finansowych i informatycznych, których centra danych stoją także w Europie Środkowej. 

Światłowód ma 3000 kilometrów długości i charakteryzuje się przepustowością sięgającą 9,6 Tbit/s, czasem dostępu na poziomie 35 milisekund oraz wydajnością kanałową rzędu 100G. Te parametry czynią Baltic Highway najszybszą siecią transmisji danych łączącą Europę Wschodnią i Zachodnią.

Baltic Highway została wbudowana w istniejącą infrastrukturę energetyczną, a – poza szybkością – jej największą zaletą jest jednolitość. Nie składa się ona bowiem z odrębnych sieci różnych operatorów. To z kolei powinno przełożyć się na większą stabilność.

Prace nad projektem Baltic Highway trwały ponad pięć lat i były realizowane przez trzech partnerów – litewskie Data Logistics Center, łotewskie Latvenergo oraz estońskie Tele 2. Całość pochłonęła ponad 1,5 miliona euro.

Baltic Highway już ruszyła, ale nie oznacza to wcale zakończenia projektu. W planach jest wydłużenie infostrady w trzy strony – na wschód (do Petersburga), na północ (do Helsinek) oraz na zachód (do Paryża, przez Düsseldorf, Amsterdam i Brukselę).

Źródło: Przegląd Bałtycki, Data Logistics Center

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Varso
  +100% do torrentów ;)
  7
 • avatar
  hink1
  Super, a ja mieszkam we Wroclawiu i jedynie do wyboru mam przeciazone lacze telefoniczne (bo wifirifi to badziewie) z zawrotna predkoscia dochodzaca do 6Mb/s i do poki nie powstanie tu jakakolwiek siec kablowa to sie to nie zmieni bo telefoniczne skur... nie maja konkurencji.
  Hurra postepowi teleinformatycznemu w naszym wysoko rozwinietym kraju!!!
  2
 • avatar
  papuas
  Chwila - "Całość pochłonęła ponad 1,5 miliona euro" ?...

  Bardzo tani ten światłowód - 500 euro/1 km.
  1
 • avatar
  R2rr0
  "W planach jest wydłużenie infostrady w trzy strony – na wschód (do Petersburga), na północ (do Helsinek) oraz na zachód (do Paryża, przez Düsseldorf, Amsterdam i Brukselę)."
  Chodzi chyba o rozgałęzienie skoro mowa o stronach.
  -1
 • avatar
  PL_SBX
  A u mnie dalej marne 40Mb/s :(
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  ,Zdecydownym kupować tanio polecam stronke:
  www.make.my/aukcje
  Mega okazje, licytacje za grosze :D :D
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Oby założyli w "wawie" w mc. Gta 5 w 30 sec ;v #KradneInternetZMacaBoLubie
  -11
 • avatar
  Konto usunięte
  Oby założyli w "wawie" w mc. Gta 5 w 30 sec ;v #KradneInternetZMacaBoLubie
  -11
 • avatar
  stalkerpl
  kogo to obchodzi, u nas było, jest i będzie dziadostwo, nie doczytałem ile to polacy wnieśli do projektu, jak nic to powinni zostac odłączeni szczególnie warszawa
  -21