Smartfony

BlackBerry Z10 - aktualizacja oprogramowania do wersji 10.1

przeczytasz w 2 min.

Aktualizacja oprogramowania BlackBerry Z10 przyniosła kilka oczekiwanych przez użytkowników zmian.

BlackBerry 10

Ostatnia aktualizacja oprogramowania BlackBerry Z10 do wersji 10.1 przyniosła wiele poprawek oraz dodatkowych funkcjonalności. W Polsce najbardziej wyczekiwanym usprawnieniem była obsługa map. Do tej pory na wschód od granicy niemieckiej znajdowała się wielka biała plama.

BlackBerry Z10 - aktualizacja

Udostępnione przez producenta darmowe mapy są bardzo szczegółowe, przynajmniej w większych miastach, choć brakuje nowych inwestycji oddanych w tym roku. Interfejs domyślnej aplikacji z mapami jest prosty, ale jednocześnie bardzo czytelny. Możemy swobodnie przeglądać mapy wykorzystując klasyczne gesty, a po wciśnięciu odpowiedniego przycisku wyświetlana jest nasza obecna lokalizacja.

BlackBerry - mapy

Istnieje kilka metod wyboru miejsca docelowego podróży. Jeśli nie znamy dokładnego adresu to najprościej wskazać miejsce na mapie poprzez przytrzymanie palca i kliknięcie w charakterystyczną strzałkę. Możemy również wpisać nazwę, bądź adres szukanego miejsca w górnej części ekranu.

W przypadku często wybieranych miejsc warto otworzyć okienko „Moje miejsca” podzielone na trzy zakładki: „Niedawne” - ostatnio odwiedzone miejsca, „Ulubione” - zapisane punkty docelowe oraz „Kontakty” - dane adresowe przypisane do konkretnych kontaktów.

Po wskazaniu punktu docelowego, na mapie prezentowana jest wyznaczona trasa. Klikając w przycisk „Lista” wyświetlany jest spis manewrów, które należy wykonać. Obok znajdziemy menu umożliwiające wybór szczegółowych parametrów trasy.

BlackBerry - trasa

BlackBerry - parametry trasy

Warto wspomnieć również o dodaniu trybu HDR (High Dynamic Range) oferującego większy zakres dynamiki między najjaśniejszymi i najciemniejszymi fragmentami obrazu. Zdjęcie wykonane w tym trybie mają swoich zwolenników jak i przeciwników, jednak z pewnością cieszy dodanie nowego trybu do ubogiej listy opcji aparatu. Uważni czytelnicy z pewnością pamiętają wyniki testu aparatu BlackBerry Z10, który pokazał ogromny potencjał zastosowanej w smartfonie optyki. Poniżej mała próbka zdjęć wykonanych w trybie HDR.


tryb normlany


tryb HDR


tryb normlany


tryb HDR


tryb normlany


tryb HDR


tryb normlany


tryb HDR

Pozostałe usprawnienia dotyczą głównie licznych zmian w wyglądzie i funkcjonalności interfejsu. Szczególnie użyteczna będzie możliwość wycinania, kopiowania i wklejania numerów telefonu do i z ekranu wybierania numeru w aplikacji telefonu oraz wyświetlanie sugestii kontaktu. Pełna lista zmian dostępna jest na stronie producenta.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fr3aKy
  5
  "Szczególnie użyteczna będzie możliwość wycinania, kopiowania i wklejania numerów telefonu do i z ekranu wybierania numeru w aplikacji telefonu oraz wyświetlanie sugestii kontaktu" Jak oni wprowadzają taką funkcję dopiero teraz to ja się nie dziwię, że kiepsko się to sprzedaje.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Kurczę, przecież BlackBerry dodało mapy Polski już trzy miesiące temu, a wersja oprogramowania 10.1.4181 pod koniec lipca. a więc news spóźniony i to znacznie...
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    I co z tego, że wyszła aktualizacja jak firma została sprzedana i nie będzie już świadczyć usług dla zwykłego kowalskiego. Nowy właściciel ma się skupić wyłącznie na usługach korporacyjnych.