Technologie i Firma

Branża IT rozrasta się o nowe zawody

przeczytasz w 2 min.

Inżynier blockchain, badacz danych, architekt IoT czy specjalista ds. uczenia maszynowego to tylko kilka z nich.

Branża IT bez cienia wątpliwości jest obecnie jedną z najprężniej się rozwijających. Wszechobecna cyfryzacja sprawia, że specjaliści z tego sektora są niezwykle potrzebni, a ich praca jest też przeważnie sowicie wynagradzana. Tak błyskawiczna ewolucja branży sprawia jednak, że czasem naprawdę trudno się w niej odnaleźć. Z roku na rok zmieniają się zawody – jedne przybywają, inne stają się mniej potrzebne. Stowarzyszenie The Computing Technology Industry Association przeanalizowało rynek, aby przynieść odpowiedź na pytanie, jakie są najgorętsze specjalizacje podbijające branżę IT. Poniżej zamieszczamy wyniki – oto zawody, które już niedługo mogą być potrzebne i naprawdę opłacalne.

Zawód: inżynier klastrów GPU

Firmy, które zajmują się przetwarzanie dużych ilości danych (takie jak Facebook czy Google) chcą, by aplikacje były jak najbardziej wydajne. Pomóc może w tym przeniesienie części procesów obliczeniowych z CPU do GPU, co pozwala przyspieszyć ich realizację nawet dwukrotnie. Inżynierowie zajmujący się takimi rozwiązaniami są coraz bardziej poszukiwani, szczególnie przez te największe koncerny technologiczne.

Zawód: inżynier blockchain

Blockchain to technologia, która przydaje się w tworzeniu mobilnych platform e-commerce, kart identyfikacyjnych czy platform bankowych. Inżynier blockchain zajmuje się więc właśnie projektowaniem takich aplikacji. Ze względu na bezpieczeństwo takiego rozwiązania oraz rosnącą popularność kryptowalut, zapotrzebowanie na takich pracowników będzie najpewniej zwiększało się z roku na rok.

Zawód: badacz danych (Data Scientist)

Analiza Big Data (na dużych ilościach informacji) jest dziś kluczowa w opracowywaniu najlepszej strategii dla przedsiębiorstwa. Specjaliści, zajmujący się taką analityką oraz przetwarzaniem danych, są coraz bardziej potrzebni. Biorąc pod uwagę obecne statystyki oraz fakt, że liczba informacji w sieci rośnie z roku na rok, za 5 lat w samych Stanach Zjednoczonych może brakować ponad 4 milionów badaczy.

Zawód: specjalista ds. uczenia maszynowego

Choć może się wydawać, że sztuczna inteligencja dopiero raczkuje, w rzeczywistości rozwiązania tego typu są coraz powszechniejsze i coraz bardziej zaawansowane. Podstawą SI jest uczenie maszynowe, czyli zdolność systemu do pochłaniania informacji, łączenia ich w całość i wyciągania wniosków. Liczba zastosowań jest ogromna (co potwierdza projekt Watson), dlatego też inżynierowie rozwijający takie systemy są teraz poszukiwani.

Zawód: specjalista ds. cyberbezpieczeństwa

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to zawód obecny już od kilku lat na rynku. Wciąż jednak cierpi się na ogromny deficyt takich pracowników. Biorąc zaś pod uwagę rosnący poziom (i zwiększające się znaczenie) cyberzagrożeń, tacy specjaliści nie tylko nie mają problemu ze znalezieniem pracy, ale też mogą liczyć na bardzo atrakcyjne warunki. Z drugiej strony jednak jest to zawód wymagający ogromnej wiedzy, stałego dokształcania się i wzięcia na siebie sporej odpowiedzialności.

Zawód: architekt IoT (Internetu Rzeczy)

Internet Rzeczy (IoT) – jeszcze do niedawna nie wiedzieliśmy co to jest, a dziś już na jednego człowieka na świecie przypada średnio 1,5 „inteligentnego” urządzenia. Nic też nie wskazuje na to, by liczby te miały pójść w dół. Architekt IoT jest więc potrzebny, a wymagania, jakie są mu stawiane dotyczą nie tylko umiejętności informatyczno-elektronicznych, ale też marketingowych i finansowych. 

Zawód: inżynier VR (wirtualnej rzeczywistości)

Mówi się, że wirtualna rzeczywistość będzie przyszłością elektronicznej rozrywki (i nie tylko). Zapotrzebowanie na inżynierów zajmujących się rozwojem takich rozwiązań, będzie z roku na rok coraz większe. Osoby zainteresowane taką pracą muszą wykazywać się umiejętnościami nie tylko programowania, ale też przetwarzania obrazów cyfrowych.

Branża IT już teraz odgrywa niezwykle istotną rolę na rynku pracy i nic nie wskazuje na to, by miało być inaczej. Trudno dzisiaj przewidzieć, które z tych zawodów przetrwają, a które znikną, ale bez wątpienia informatyka i zbliżone do niej dziedziny, wciąż są warte tego, by się w nich kształcić. Przede wszystkim w kierunkach związanych z programowaniem, grafiką i analizą danych.

Źródło: CompTIA, Bulldogjob

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  disturbedone
  8
  Inżynier klastrów GPU, Projektowanie opakowań, Wzornictwo, architekt IoT... A ja kurna od pół roku szukam dobrego szewca! I nie znajdziesz!
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Z jednej strony branża IT jest pod tym względem fajna, bo zawsze coś znajdziesz dla siebie i baaaardzo łatwo o pracę praktycznie niezależnie od specjalizacji.
   A z drugiej strony... trzeba cały czas się uczyć i dokształcać, i podążać za innowacjami i zmianami, żeby nie wypaść z obiegu. A przy takim pędzie technologicznym i rosnącym zapotrzebowaniem nie jest łatwo.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Potrzeba się liczy najbardziej, ja zabrnąłem w parę technologii które w mojej dalszej karierze wydają się bezsensowne. Zdobyłem wiedzę co to jest i wykorzystałem do paru rzeczy które miałyby mi ułatwić funkcjonowanie lub promowanie. Z przestrzeni lat zauważyłem że szkodliwe jest danie sobie czasu "odpocząć od komputera". Z jednej strony zdążyłem znienawidzić ale z drugiej strony w chwili wolnej nawet sam z siebie siadam. Nie wiem jak tutaj ale mnie najbardziej doskwiera to że to co lubię -> praca na komputerze odbiera mi coś z życia. Trzeba sobie odpowiedzieć co jest w życiu najważniejsze. Ja jakoś połączyłem obie rzeczy. Nie było łatwo to zrobić. Dla mnie jest smutne gdy do pracy na komputerze człowiek czuje się zmuszany. Ja się nie dałem zmuszać za 8 średnich krajowych i mimo że dostaję mniej to jeszcze czerpię jakoś ciekawość. Taka więc rada ode mnie. Jeżeli kasa jedynie Tobą kieruje to możesz się dziwić jak bardzo szybko wykończy Ciebie branża IT.. Niestety
    • avatar
     r_e_s_e_t
     -1
     "inżynier VR" - to już komedia. Od strony progrgramowania niczym nie różni się od 3d czasu rzeczywistego i tak samo pod względem tworzeina treści. Bardzo na siłę wymyślnone.
     • avatar
      darioz
      -2
      ''specjalista ds. cyberbezpieczeństwa'' Odkąd mam linuxa nie jest mi potrzebny żaden antywirus więc ten ''specjalista'' nie zarobi na mnie złamanego grosza!
      Po co płacić za antywirusy skoro wystarczy zainstalować linuksa (nawet Ubuntu) i można zapomnieć o wszelkiego rodzaju wirusami, programami adware, malware, ransomware spyware, reklamami i całym tym internetowym syfem!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Taaa a. W szkole dalej się uczyć komend Windowsa i linuxa