Lustrzanki

Canon świętuje pięćdziesięciolecie lustrzanych aparatów fotograficznych (SLR)

przeczytasz w 1 min.

Canon ogłasza 50. rocznicę istnienia na rynku lustrzanych aparatów fotograficznych SLR (Single Lens Reflex) [w Polsce zwanych popularnie lustrzankami; przyp. tłum.]. Canon tworzy i sprzedaje lustrzanki od czasu premiery modelu Canon Flex w maju 1959 roku. Obecnie lustrzane aparaty fotograficzne firmy Canon stanowią wzorzec zarówno w fotografii amatorskiej jak i profesjonalnej. Do dziś na całym świecie sprzedano ponad pięćdziesiąt milionów lustrzanek.

Canon Flex z 1959

Seria lustrzanych aparatów EOS została zapoczątkowana w 1987 roku wraz z premierą modelu aparatu EOS 650 i obiektywów EF (Electro Focus), gdzie aparat komunikuje się z obiektywem przez łącza elektryczne, a nie mechanicznie jak praktykowano do tej pory. Seria EOS i obiektywy EF okazały się niezwykle popularne. Sprzedano ponad czterdzieści milionów obiektywów EF na całym świecie, z czego, co ciekawe, dziesięć milionów wyprodukowano w ciągu ostatnich trzech lat dzięki najbardziej radykalnej zmianie w fotografii – przejściu od kliszy fotograficznej do matrycy cyfrowej.

Debiut aparatu EOS 300D we wrześniu 2003 roku wywołał niemałe poruszenie. Model EOS 300D był pierwszą lustrzanką cyfrową dostępną cenowo dla ogromnej rzeszy konsumentów i wkrótce zawładnął światem fotografii. Profesjonalna seria aparatów EOS-1 i obiektywy EF są używane przez większość fotografów prasowych i sportowych na świecie.

Canon EOS 5D Mark II z 21-megapikselową matrycą

Canon kontynuuje tradycje innowacyjności do dziś. Nowy model EOS 5D Mark II jest pierwszym aparatem fotograficznym rejestrującym obraz video w jakości Full HD, co otwiera ogrom nowych możliwości dla dziennikarzy i fotografów prasowych. Poprzez nieprzerwane inwestycje w badania i rozwój oraz wsłuchiwanie się w uwagi użytkowników, Canon będzie nadal oferował fotografom najdoskonalsze dostępne narzędzia i będzie przewodził kulturze obrazu przez kolejne pięćdziesiąt lat.

PS. Warto również zajrzeć na stronę Canon Camera Museum. Znajdziecie tam pokaźną galerię zdjęć i dawkę informacji o historii aparatów Canon.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  obcypl
  0
  blah blah blah... cała strona tekstu o niczym... Tytuł mówi sam za siebie a jak kogoś chcieli zainteresować to mogli w notce wspomnieć wirtualne muzeum Canona które pozwala nie tylko poznać wymienione modele ale również zapoznać się z technologią o której mówi się w tym "peanie o canonie"... Z mojego punktu widzenia marketing u Canona leży.

  PS: Nie rzucać do mnie inwektywami ;-) sam mam Canona i trochę słoików do niego :)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Nowy model EOS 5D Mark II jest pierwszym aparatem fotograficznym rejestrującym obraz video w jakości Full HD"
   Tak gwoli ścisłości to pierwszym aparatem nagrywającym filmy w rozdzielczości FullHD jest Nikon D90.
   • avatar
    Marcin Sieradzki
    0
    Z tą oceną zawsze jest problem;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Być może jest to święto dla Canona i JEGO pierwszej lustrzanki....
     Bo pierwszą lustrzanką w ogóle był Exakta w 1933 roku, a pierwszą lustrzankę z pryzmatem pentagonalnym sprzedawał Contax w 1949 r. i dla mniej zorientowanych dodam że nie były to firmy japońskie a niemieckie. W tym czasie Japończycy w tym temacie byli gdzieś w okolicach camera obscura oraz przy kopiowaniu amerykańskich i niemieckich samolotów wraz z oryginalnymi napisami żeby chciały latać.