Technika wojskowa

Wystarczył jeden celny strzał – Javelin niszczy rosyjski pojazd opancerzony

przeczytasz w 1 min.

Ukraińskie wojska dysponują masą nowoczesnego uzbrojenia, które pomaga walczyć z rosyjskim agresorem. Świetnym przykładem jest tutaj pocisk Javelin do zwalczania opancerzonych celów.

Co to jest Javelin?

FGM-148 Javelin to ręczny przeciwpancerny pocisk kierowany typu odpal i zapomnij – może on być wystrzelony po linii prostej w cel lub wznieść się nad cel i spaść z góry (gdzie pancerz pojazdów opancerzonych jest najcieńszy). Konstrukcja została wyposażona w dwie głowice, dzięki czemu jest w stanie zniszczyć nawet czołgi z pancerzem reaktywnym. Jednostka dowodzenia namierza cel przez czujnik podczerwieni i steruje lotem pocisku.

Javelin FGM-148

Javelin to stosunkowo nowa broń - masowa produkcja wystartowała w 1994 roku, a pierwsze systemy weszły do służby dopiero w 1996 roku (pierwsze bojowe wykorzystanie nastąpiło w 2003 roku). Sprzęt na większą skalę jest wykorzystywany podczas wojny w Ukrainie, gdzie świetnie sprawdza się w niszczeniu rosyjskich pojazdów opancerzonych.

Pocisk Javelin został wyposażony w dwie głowice i może atakować cel od góry, dzięki czemu świetnie sprawdza się w likwidowaniu opancerzonych pojazdów, także z pancerzem reaktywnym

Javelin z celnym trafieniem rosyjskiego BWP

W sieci pojawiło się nagranie, które przedstawia bojowe wykorzystanie pocisku FGM-148 Javelin przez Ukraińską 80. Brygadę Powietrznodesantową na wschodzie Ukrainy.

Tym razem Ukraińcy zdecydowali się na strzał z dużej odległości – celem okazał się rosyjski bojowy wóz piechoty (BWP). Pod koniec nagrania widać, że wrogi pojazd został zniszczony.

Warto dodać, że Ukraińskie Siły Zbrojne dysponują także innymi nowoczesnymi pociskami przeciwpancernymi. W sieci pojawiły się nagrania z wykorzystania wyrzutni NLAW, Matador RGW 90 czy naszego rodzimego systemu PPZR Piorun.

Źródło: Wikipedia, Ukraine Leaks

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _Ciekawski_
  5
  1. Widać 1 odpalenie i 2 wybuchy.
  2. Nie widać czy cokolwiek istotnego zostało trafione (czymkolwiek).
  3. Wybuchy przypominają efekt ostrzału artyleryjskiego.
  4. Nie widać lotu pocisku, więc trzeba wierzyć na słowo, że Javelin cokolwiek trafił.
  • avatar
   Quenser
   1
   skończcie z tą propagandą to że na filmie trafił to jeszcze nic nie znaczy bo Ukraina wypuszcza takie materiały które są korzystne jej propagandzie. czasami taki pocisk trafi w pancerz reaktywny czasami w miejsce mało istotne. A jak się uda to w amunicje i wtedy jest po czołgu. Średnio potrzeba 3 pocisków aby zniszczyć czołg. Broń stosunkowo skuteczna ale po wystrzeleniu zdradza pozycje strzelca i najczęściej trzeba uciekać.
   • avatar
    .NiemenCrystal.
    1
    Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
    niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
    • avatar
     wizdar
     -1
     Po co wspominać o piorunie w kontekście broni przeciwpancernej?
     • avatar
      KochamJezusa
      -4
      Bardzo proszę cała redakcje i wszystkich użytkowników benchmarka o modlitwę za pokój i zakończenie wojny. Apeluje tez do całego świata żeby tez się modlił. Jeśli wszyscy bedziemy się modlić Pan Bóg wysłucha naszych modlitw i położy kres tej wojnie a Rosjanie i Ukraińcy wzajemnie sobie przebacza i zapanuje wieczne szczęście.
      Pamiętajcie zlo tak naprawdę nie istnieje i powstało tylko dlatego ze cześć ludzi świadomie i nie świadomie odeszła on nauk Pana Jezusa i od Pana Boga.
      Pan Bóg kocha każdego człowieka ponieważ żaden człowiek nie rodzi się zły. To ludzie którzy porzucili wartości chrześcijańskie za namowa Szatana i Diabła stali się złymi ludźmi którzy przekazują zło następnym pokoleniom.
      Tylko całkowite nawrócenie całej ludzkości sprawi ze nie będzie już wojen, głodu, cierpienia, przestępstw i całego wszelkiego zła które zniknie raz na zawsze a szatan i jego sługusy na wieczność zanurza się w piekielnym ogniu.
      Pamiętajcie ze zło należy zwalczać tylko miłością!
      • avatar
       qrek1
       0
       Widzę że portal się przebranżawia w informacyjny o tym jak się niszczy sprzęt wojskowy.
       • avatar
        dolph
        0
        Dzień w dzień spam jakie to rus dostają w d... ? Długo będziecie nas karmić tą propagandą?