Ciekawostki

Nie widziałeś lądowania Chińczyków na Księżycu? Cóż, wylądowali z drugiej strony

przeczytasz w 1 min.

Chińczycy kolejny raz wylądowali na powierzchni Księżyca. Sukces misji Chang'e-6 jest tym większy, że mówimy o oddalonej części satelity Ziemi.

Ostatnio doszło do kolejnego epokowego wydarzenia związanego z eksploracją kosmosu. Chiński statek kosmiczny, Chang’e-6, wylądował na Księżycu. Nie stało się to jednak na części naszego naturalnego satelity, którą widzimy z Ziemi.

Chińczycy kolejny raz wylądowali na dalszej stronie Księżyca

Chiński odpowiednik NASA (CNSA - China National Space Administration) ogłosił, że w ostatnią niedzielę udało się wylądować na “ciemnej stronie” Księżyca. Lądowanie miało miejsce w tym nietypowym, niezbadanym dotąd miejscu. Dokładniej rzecz ujmując - na księżycowym biegunie południowym, Aitken Basin.

Dzięki nagraniom wideo, także z kamery zamontowanej pod statkiem Chang’e-6, możemy przyjrzeć się bliżej powierzchni Księżyca.

Chang’e-6

Chińczycy i ich statek kosmiczny Chang’e-6 mieli przed sobą trudne zadanie. Lądowanie na bardziej oddalonej od Ziemi stronie Księżyca jest bowiem trudniejsze, choćby ze względu na większą odległość. Pojawiła się też konieczność rozwiązania problemów z komunikacją. Pomiędzy lądownikiem a naziemną obsługą misji znajdował się w końcu sam Księżyc. W misji uczestniczył też chiński satelita Queqiao-2.

Warto dodać, że poza Chińczykami, nikomu nie udało się jeszcze wylądować na bardziej oddalonej, ciemnej stronie Księżyca. Oni zrobili to natomiast już pięć lat temu (lądownik Chang’e-4). CSNA sprowadziła też na Ziemię próbki z Księzyca (podczas misji Chang’e-5 w 2020 roku).

Chiński lądownik Chang'e-5/6

Powyżej widzimy chiński lądownik Chang'e-5/6. (źródło: Wikipedia).

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kojot321
  10
  Podobno wylądowali na słońcu, tyle że w nocy więc też nie było widać.
  • avatar
   Karaimi
   4
   Ciemna strona księżyca ta, ale Tajwanu nie ma podbić komu.

   żartuję, trzymaj się Tajwan
   • avatar
    antytalent
    2
    Chang-5 przywiózł próbki piachu z księżyca. Po wnikliwym przebadaniu okazało się że mamy do czynienia z ...piachem.
    • avatar
     antytalent
     1
     Żaden chińczyk tam nie wylądował. To tylko jakiś mały obiekt bezzałogowy. Więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd fałszywymi tytułami.
     • avatar
      J.B FIN
      1
      Ja bym to nazwal przwaleniem o glebe (pomimo przyspieszonego video) pozatym plan ladowania na stronie niewidocznej ma na celu ukrycie potecjalnej porazki
      • avatar
       vacotivus
       0
       Ciekawe, co na to Pink Floyd.

       Ale szanuję, tym bardziej za wybór muzyki do filmiku z lądowaniem lol.