• benchmark.pl
 • Foto
 • Potrafisz ocenić człowieka po jego zdjęciu? - ciekawy eksperyment foto
Foto

Potrafisz ocenić człowieka po jego zdjęciu? - ciekawy eksperyment foto

przeczytasz w 1 min.

Canon pokazuje jak różnie może być postrzegany człowiek - sześciu fotografów, sześć zdjęć i jedna twarz

Australijski oddział Canona zorganizował ciekawy eksperyment fotograficzny. Sześciu profesjonalnych fotografów, każdy z dużym doświadczeniem i umiejętnością opowiadania historii za pomocą obrazów, zostało poproszonych o wykonanie sesji jednemu człowiekowi.

W efekcie powstało 6 rożnych galerii zdjęć, a w każdej ten sam człowiek jawi się nam jako 6 różnych osób. Dlaczego sześć różnych? Każdy, kto choć trochę próbował bawić się w fotografię portretową, wie że nie zaczyna się ona od ustawienia modela w odpowiednim świetle i pozie.

Te czynności są dopiero wynikiem wcześniejszego zapoznania się z fotografowaną osobą. Mogą to być długie rozmowy, a czasem zdawkowa wymiana zdań tuż przed sesją na schodach prowadzących do studia.

Uczestnicy eksperymentu nie mieli okazji porozmawiać z Michaelem, tak na imię miał fotografowany model, ale wcześniej usłyszeli to i owo. Oczywiście w każdym przypadku była to inna historyjka, dzięki czemu na wykonanych zdjęciach mamy wizerunki rzekomego przestępcy, wędkarza, człowieka z problemem alkoholowym, bogacza, ratownika i człowieka chorego psychicznie. Jeśli nie obejrzeliście filmu powyżej, spróbujcie zgadnąć, który jest który. Odpowiedź podano atramentem sympatycznym na końcu tego zdania 5 3 1 4 2 6.

6 twarzy jednego człowieka

Morał jaki płynie z tego eksperymentu jest prosty. Nie oceniajmy ludzi wyłącznie po tym jak widzimy ich na zdjęciach. Zdjęcia kreują człowieka, ale równie dobrze może to być efekt chwili, odwrócony na potrzeby sesji obraz rzeczywistości, a nawet psychologiczna maska jaką często dziś na siebie nakładają ludzie.

To także świetny przykład na to jak kreatywna może być fotografia, jak wiele możemy zdziałać stając za, a nie przed obiektywem. I choć eksperyment zorganizował Canon, to podobną kreatywnością może wykazać się każdy fotograf, nawet gdy sięga tylko po zwykły smartfon.

Źródło: Canon Australia

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Reyqer
  11
  Nie oceniaj ludzi na podstawie zdjęć?
  Dziewczyn na facebook'u na pewno :P
  • avatar
   Balrogos
   3
   Wobec tego poprosze portret na milionera raz i portret na ratownika dwa :)

   Ciekawe co mi fotograf powie? żem psychiczny no to opcja nr trzy na psychola :)
   • avatar
    loctor
    3
    To co wyszło na zdjęciach to jest zwykła zgadywanka, strzelanie na ślepo, bo do tego sprowadza się próba oceny człowieka po zdjęciu.
    I tak na fotce nr 1 mamy człowieka który niezbyt szczerze śmieje się z właśnie usłyszanego kiepskiego kawału.
    Nr 2 to człowiek pos***ny z nerwów na rozmowie kwalifikacyjnej.
    Na trzeciej fotce mamy gościa, który właśnie się zorientował, że podrywasz jego żonę.
    Czwarta fotka to oczywiście wizjoner.
    Piąta i szósta fotka nie mówią nic choć można tu na siłę wcisnąć wszystko.
    Jedyne co udało się uzyskać fotografom to stworzenie sześciu masek tego samego człowieka z tym, że interpretacja tych masek może być bardzo różna.
    Fotografia maski służyć może jako środek do podtrzymania fałszywego wyobrażenia o kimś. Żeby prawidłowo ocenić kto kim/jaki naprawdę jest trzeba z niego zdjąć wszystkie maski, prawdziwą zatem sztuką jest umiejętność oceny co jest maską a co nie.
    • avatar
     dziks
     2
     z sondy wynika, ze wiekszosc ludzi (bo tyle odpowiedzialo inaczej niz "tak") daje sie bardzo latwo zmanipulowac. Skoro twierdzicie, ze potraficie ocenic czlowieka ze zdjecia oznacza to dla mnie, ze lykacie bez zastanowienia wszystko co wam sie pokaze.
     • avatar
      maroo
      1
      Ale ale, nie do końca tak jest. Gdyby mieć zdjęcia niepozowane, gdzie obiekt nie jest świadomy zdjęcia - mielibyśmy zdecydowanie bardziej prawdziwy obraz człowieka - i da się z dużą trafnością oceniać ludzi ze zdjęcia właśnie w takich okolicznościach. Oczywiście nie odgadniemy czy łowi ryby czy też lubi rower ale jesteśmy w stanie rozpoznać typ charakteru, częściowo osobowość człowieka. Naturalnie nie każdy może czytać z czyjegoś wyglądu, warunkiem jest obserwacja, zainteresowanie człowiekiem, rozumienie mowy ciała czy emocji na twarzy. Ale da się dosyć trafnie jak mówiłem, rozpoznać typ człowieka po twarzy, zdjęciu a już trafniej na video czy na żywo. Wiem bo mi moja małżonka nawet skłąda podziwy ze tak trafnie określiłem kogoś kogo Ona zna a ja tylko widziałem :) i to wiele razy.
      • avatar
       Konto usunięte
       1
       Panie Karolu,
       'psychic' to nie 'osoba chora psychicznie', a osoba o zdolnościach paranormalnych (medium, jasnowidz, etc.). Dlatego w filmie pada dość sceptyczne zdanie: "Michael claims to be psychic" (Michael mówi o sobie, że jest jasnowidzem; przypisuje sobie jasnowidztwo). Na koniec filmu sam Michael odnosi się do tego, żartując "Nie jestem jasnowidzem. Ledwo potrafię to słowo przeliterować". ;)
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Panie Karolu,

        Polecam do przeczytania https://en.wikipedia.org/wiki/Psychic...

        Fisherman to też nie wędkarz, a rybak... Subtelna różnica między hobby a zawodem.