Ciekawostki

Cinema City: pierwsza sala ScreenX - nowy wymiar „zanurzenia” w filmie

przeczytasz w 2 min.

7 marca to dzień, w który Polacy otrzymują możliwość oglądania filmów w zupełnie nowy sposób. Cinema City Galeria Mokotów otwiera pierwszą salę ScreenX.

To coś, czego w Polsce miłośnicy filmów dotąd nie mogli doświadczyć. W jednym z warszawskich kin Cinema City otworzona zostanie sala projekcyjna z ekranem ScreenX. Co w nim jest takiego wyjątkowego? Przede wszystkim 270-stopniowe pole widzenia.

ScreenX: filmy, które wciągają jeszcze bardziej

ScreenX to rozwiązanie, które spełnia podobne zadanie co technologia 3D. Chodzi mianowicie o to, by widz mógł jeszcze bardziej zanurzyć się w świecie wykreowanym przez twórców filmu. Nie trzeba jednak zakładać okularów, a sam efekt u nikogo nie powinien powodować niestrawności. Na czym to więc polega?

Podstawą działania technologii ScreenX jest to, że oprócz podstawowego, centralnego ekranu, po bokach są kolejne dwa. W efekcie pole widzenia jest rozszerzane aż do kąta 270 stopni. Widz znajduje się zatem w samym centrum akcji.

ScreenX logo

Jak działa ScreenX - Cinema City tłumaczy

Na trzy ekrany obraz rzucany jest przez wiele (w optymalnym układzie nawet dwanaście) projektorów laserowych. Aby widz mógł w pełni się skupić, obraz wyświetlany jest przede wszystkim na tym głównym ekranie…  „Rozciągnięcie obrazu następuje w najbardziej kluczowych momentach akcji by spotęgować efekty danej sceny!”, tłumaczą przedstawiciele Cinema City. Dlaczego akurat oni?

ScreenX: kino Cinema City wprowadza nową jakość

Ano dlatego, że za otworzenie pierwszej w Polsce sali projekcyjnej ScreenX odpowiada właśnie Cinema City. Konkretnie ten publiczny eksperyment zostanie zrealizowany w warszawskiej Galerii Mokotów. 

Inauguracja została zaplanowana na 7 marca 2019 roku, a pierwszy wyświetlany w tej technologii film to Kapitan Marvel.

ScreenX: Polska dołącza do krajów z tym ekranem

Multiprojekcyjny system zaprojektowany przez południowokoreańskie CJ CGV udostępniany jest kolejnym odbiorcom. Sale ScreenX są otwierane w kinach na całym świecie (głównie w Azji, ale nie tylko) – za realizację projektu odpowiadają 4DPLEX i Cineworld Group, dzięki którym teraz technologia ta trafia też do Polski. Nasz kraj jest jednym z 17, w których łącznie utworzono już 200 takich sal.

„ScreenX pozwoli Ci dosłownie »zanurzyć się« w filmie! To zupełnie nowe doświadczenie podbijające serca kinomanów na całym świecie! ScreenX otwiera nową erę opowiadania historii, w której publiczność staje się częścią świata filmu. To po prostu trzeba przeżyć!” – czytamy na oficjalnej stronie Cinema City.

Źródło: Cinema City, ScreenX

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  marioking
  4
  I prawie 40 za bilet, niezłe zanurzenie...
  • avatar
   ivanos
   -1
   a jaka rozdziałka tych ekraników ?
   • avatar
    Much_
    -1
    Lepiej iść do IMAXA ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     Ale ujnia ha ha ha. Jedyne na czym skupia się wzrok to rzędy krzeseł. Filmy w VR to jest to! ;-)
     • avatar
      PITUCH3
      -2
      yyy nieee
      • avatar
       dindunuffin
       0
       Chodzenie do screenx'a czesciej niz raz w miesiacu grozi zezem rozbieznym :D