Internet

Internet Blackout Day w USA: ponad 900 stron zawiesiło działalność z powodu ustawy CISPA

przeczytasz w 1 min.

Grupa Anonymous zorganizowała akcję po tym, jak Izba Reprezentantów przegłosowała kontrowersyjny projekt ustawy CISPA.

Stop CISPA

Zapewne pamiętacie aferę związaną z planami wprowadzenia ACTA i liczne protesty Polaków w tej kwestii. Teraz podobne reakcje, tym razem w Stanach Zjednoczonych, wzbudził projekt ustawy CISPA. Tamtejsze serwisy internetowe łączą się i zawieszają działalność – łącznie jest ich ponad 900.

CISPA to skrót od Cyber Intelligence Sharing and Protection Art. Jest to ustawa, mająca pozwolić na przekazywanie informacji o ruchu w sieci pomiędzy agencjami rządowymi, a także komercyjnymi firmami prywatnymi. Organizacja EFF stwierdziła, że ustawa daje firmom prawo do monitorowania działań użytkowników i dzielenia się z rządem ich danymi – w tym potencjalnie poufnymi, bez nakazu.

Nie ma więc co ukrywać, że pomysł jest dość kontrowersyjny. Co więcej, przeciwko niemu są zarówno organizacje do spraw ochrony danych osobowych, jak i Biały Dom. Nie przeszkodziło to jednak Izbie Reprezentantów przegłosować w ubiegłym tygodniu projekt stosunkiem głosów 288 – 127. „Za” CISPA głosowali przede wszystkim republikanie. Co więcej, Mike Rogers, jeden z nich, stwierdził, że osoby, które protestują przeciwko wprowadzeniu ustawy to „siedzący w swoich piwnicach czternastolatki”

Stop CISPA Anonymous

Zorganizowana przez grupę Anonymous akcja „Stop CISPA” polegała na zawieszaniu działalności przez serwisy internetowe i umieszczanie zamiast standardowych stron startowych banerów nawiązujących do akcji. Liczba witryn, które włączyły się do protestu wyniosła 917. W przeciwieństwie jednak do polskiej „Stop ACTA”, w amerykańskim proteście nie wzięły udziału największe portale, a głównie blogi i prywatne strony. 

Stop CISPA protest

Choć oficjalnie „Internet Blackout Day” odbył się 22 kwietnia, niektóre strony w ramach protestu wciąż utrzymują swój stan zawieszenia.

Źródło: AnonyOps, BGR, GovTrack, Change

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  idzpro100
  5
  Moim zdaniem lepsze to niż ACTA, ale i tak bez sensu. Internet został stowrzony dla niezależności, a teraz próbuje mu się ją odebrać.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I dobrze niech się w końcu kurwa rozpierdoli ten internet i pozamykają się te wszystkie popierdolone strony to będzie mniej trolów, blogerów, cyber przestępców, nieudaczników i tego całego oszołomstwa, a ludzie w końcu zaczną wychodzić do świata żywych zamiast gapić się bezmyślnie w te swoje ekrany.
   • avatar
    Q'bot
    -8
    A niech się hamburgery nawzajem inwigilują, co nas to obchodzi... Będzie przynajmniej jedyny użytek z komisji europejskiej, która przywali miliardowe grzywny za upublicznianie danych obywateli EU
    • avatar
     Konto usunięte
     -8
     Internet został stworzony na potrzeby wojska, cieszcie sie że w ogóle udostępnili go społeczności.

     Projektu nie odwołają, a te 900 stron musi zarabiać dalej, więc tylko patrzeć jak powoli następne i następne wznawiają działalność.

     Mogą mnie inwigilować, nie mam nic do ukrycia, nie siedze na FB i podobnych, na innych stronach zakładam tylko konto nie daje żadnych informacji, więc mi to nie przeszkadza.

     Nie ma co płakać, nas to w ogóle nie sięgnie.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Trudno uwierzyc, aby ta ustawa byla zgodna z amerykanska konstytucja. Czy w USA nie ma instytucji odpowiadajacej polskiemu sadowi konstytucyjnemu, zeby zaskarzyc ta ustawe?