Chłodzenie

Cryorig: sprawdź zgodność chłodzeń w praktyce za pomocą origami

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

Cryorig udostępnił papierowe szablony swoich chłodzeń procesorów, które pozwalają sprawdzić ich kompatybilność z komputerem w praktyce.

Cryorig CR Origami Tester

Wybór chłodzenia procesora nie jest łatwy, a jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest „czy chłodzenie x będzie fizycznie kompatybilne z konfiguracją y?”. Oczywiście można tutaj bazować na wymiarach lub doświadczeniu, ale firma Cryorig postanowiła podejść do tematu w trochę inny sposób.

Producent udostępnił zainteresowanym „origami” ze swoimi chłodzeniami, które po złożeniu pozwolą ocenić ich kompatybilność w praktyce. W tym celu należy pobrać arkusz dla danego coolera i podstawki pod procesor, a następnie wydrukować go na kartce A4 – zgodność skali można tutaj potwierdzić za pomocą nadrukowanej podziałki, do której należy przyłożyć linijkę. Jeżeli skala się zgadza, należy wyciąć podstawę dla gniazda, obrys ciepłowodów, obrys radiatora, a potem wszystkie elementy złożyć w całość. Osoby, które nie czują się zbyt pewnie w układankach lub mają zaniżone zdolności manualne, mogą skorzystać z instrukcji na stronie producenta.

Złożony szablon należy przyłożyć do płyty głównej z zamontowanym procesorem (tak jakbyśmy chcieli zamontować oryginalne chłodzenie). Jeżeli nie koliduje on z pamięciami RAM lub innymi elementami na płycie głównej, można być praktycznie pewnym kompatybilności oryginalnego chłodzenia. W przeciwnym wypadku można jeszcze sprawdzić zgodność w innych orientacjach, obracając szablon o 90 stopni.

Cryorig CR Origami Tester - przykładowy szablon
Szablon CR Origami Tester (w tym przypadku modelu R1 Ultimate)

Szkoda tylko, że tester nie sprawdza kompatybilności danego chłodzenia pod względem szerokości obudowy, bo jest to jeden z głównych mankamentów wybierających nowy cooler CPU (zwłaszcza jeżeli chodzi o wieżowe konstrukcje). Mimo wszystko bardzo pochwalamy postawę firmy Cryorig. Może inni producenci pójdą w jej ślady...

Pobierz szablon CR Origami Tester:

Źródło: Cryorig

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yendrek
  Kurde, mała rzecz a wielka ;) Jeszcze tylko druga część origami z obrysem bryły całego chłodzenia i będzie może nie największy, ale jeden z najciekawszych i na pewno najtańszych wynalazków w technologii komputerów w tym dziesięcioleciu.
  15
 • avatar
  Konto usunięte
  Era komputerów a my bawimy się origami :)
  Pomysł bardzo innowacyjny.
  Nic tylko rozwijać.
  11
 • avatar
  mordehigh
  cryorigami :D
  4
 • avatar
  deseczka
  Świetny pomysł czasami na prawdę trzeba się namęczyć i naczytać, aby nie kupić czegoś, czego po prostu nie upchniemy w naszej budzie.