Gry

Czy GameStop wstrząśnie rynkiem gier?

przeczytasz w 1 min.

Analitycy branży multimedialnej bardzo dokładnie przyglądają się ostatnio sieci sklepów z grami - GameStop. Zdaniem wielu z nich ma ona szanse powtórzyć ogromny sukces firmy Netflix.

Tony Wible, analityk Janney Capital, wróży GameStop świetlaną przyszłość. Wszystko to za sprawą zmiany modelu biznesowego tej firmy z tradycyjnego na internetowy. Wible porównuje przy tym GameStop z Netflix - siecią wypożyczalni wideo, która po rozpoczęciu cyfrowej dystrybucji filmów zanotowała gigantyczne zyski.

Warto przeczytać:
Testujemy OnLive - koniec z upgrade'ami PC?

GameStop ma ogromne szanse na powtórzenie sukcesu Netfliksa, ale w branży gier, z kilku powodów. Po pierwsze firma ma bardzo lojalnych klientów - w ciągu ostatnich 6 miesięcy do jej programu lojalnościowego zapisało się ponad 8 milionów osób. A to oznacza ogromny rynek zbytu dla gier dystrybuowanych za pośrednictwem internetu, a więc z pominięciem kosztów utrzymania sklepów, personelu, transportu.

Właściciele GameStop liczą ponadto na znaczny wzrost obrotów po premierach nowych konsol - Nintendo 3DSSony NGP (następcy PSP). Warto dodać, że już teraz roczne zyski GameStop wynoszą około 400 mln USD.

Żeby jednak nie było tak różowo, GameStop musi się też zmierzyć z kilkoma wyzwaniami. Największym z nich jest bardzo silna konkurencja, w postaci między innymi Microsoftu i Sony. Sam fakt posiadania sieci sklepów również będzie teraz sporym obciążeniem dla firmy.

Niezależnie jednak od tego, czy GameStop powtórzy sukces Netflix, czy też nie, trend jest wyraźny. Wygląda na to, że już niedługo kupno gry na fizycznym nośniku, w fizycznym sklepie, będzie bardzo trudne. Nadchodzi era cyfrowej dystrybucji.
 

Źródło: Forbes.com

Polecamy artykuły:  
Najlepsze karty graficzne – kwiecień 2011
AMD Radeon 6790 - lepszy niż GeForce GTX 550 Ti
Samsung Galaxy Ace - prawdziwy as w klasie średniej?

 

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Mam sentyment do pudełek, ale pogodziłem się z cyfrową dystrybucją. Niech będzie i tak.
  • avatar
   hideo
   0
   ojoj mam wrażenie, że ktoś od newsa pokręcił wszystko, po pierwsze tylko Sony i MS ma prawo do cyfrowej dystrybucji gier na ich konsole i póki nie wydadzą zgody to żadna inna firma dystrybucji cyfrowej nie utworzy na konsole, a druga sprawa chodzi raczej o internetową sprzedaż Gamestop fizycznych nośników a nie o całkowicie cyfrową dystrybucję gier, bo to naprawdę wymaga najpierw softu do konsoli ze sklepem, a soft jest we władaniu Sony czy MS (PS Store i Xbox Marketplace), czy Sony i MS pozwolą Gamestopowi założyć swoją cyfrową dystrybucję na konsole i zrobią drugi PS Store dla Gamestop w którymś updacie softu ps3? wątpię, ale może, kto wie... dodatkowo o ile pamiętam siłą Gamestop jest sprzedaż używanych gier pudełkowych
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Wiadomość jest tak wstrząsająca aż ugryzłem karton mleka...
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Niedługo wszystko, łącznie z jedzeniem (i cukrem) będzię w cyfrowej dystrybucji. Taniej, prosto z serwerów w Azji. A my będziemy jeździć na saksy do Chin...
     • avatar
      constantine86
      0
      Ja natomiast przyzwyczaiłem się do "elektronicznej dystrybucji" od czasów Napstera. Aczkolwiek po niektóre tytuły sięgam również w wersji pudełkowej po darmowym przetestowaniu. Dla zasady, że zapłacić należy za DOBRY towar ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Za kilka lat już nie będziemy mogli grać na własnych komputerach tylko będziemy tłuc rozwiązania typu OnLive. To niestety smutna prawda, piractwo skończy się z dniem przejścia wszystkich producentów na OnLive i podejrzewam, że już nigdy się to nie zmieni.

       Tak będzie, czy tego chcecie czy nie. Korzystajcie z możliwości testowania gier bez płacenia gdy nie ma wersji demo póki możecie.