• benchmark.pl
 • Foto
 • DJI Osmo - kamera 4K ze ręcznym uchwytem - nie potrzebuje drona
Foto

DJI Osmo - kamera 4K ze ręcznym uchwytem - nie potrzebuje drona

przeczytasz w 2 min.

DJI Osmo to zestaw - kamera 4K z trzyosiowym gimbalem i wygodny uchwyt. Do pracy nie jest wymagany ani dron, ani smartfon

DJI Osmo

Przyjrzyjmy się ofercie DJI. Drony, jeszcze raz drony, akcesoria i kamery do dronów. Czy jest coś więcej? Tak, od niedawna DJI rozszerza ofertę o sprzęty, którym dron do funkcjonowania nie jest potrzebny. Najpierw pojawił się gimbal Ronin, a teraz mamy DJI Osmo zintegrowaną z ręcznym stabilizowanym uchwytem kamerę 4K.

DJI Osmo składa się w wyprofilowanej rączki na której mamy wszystkie niezbędne przyciski sterujące i głowicy trzyosiowej, do której przymocowana jest kamera o kształcie kulki. Dysponuje ona obiektywem o ekwiwalencie ogniskowej 20 mm (co daje kąt widzenia 94 stopnie) i jasności f/2,8. Zastosowany w kamerze sensor Sony Exmor R 1/2,3”ma efektywną rozdzielczość 12,4 Mpix i jest w stanie rejestrować wideo 4K w tempie 25 kl/s, a UHD również 30 kl/s. Maksymalna przepływność rejestrowanego materiału wynosi 60 Mbps.

DJI Osmo Zenmuse X3

DJI Osmo optyka

Pozostałe możliwości kamery są podobne jak innych urządzeń tego typu. Możemy fotografować, także w trybie seryjnym, wykonywać nagrania slow-motion, zdjęcia panoramiczne, korzystać automatycznego braketingu ekspozycji. Dostępne czułości ISO mieszczą się w zakresie od 100 do 1600 dla zdjęć i do 3200 dla wideo.

Materiały rejestrowane są na karcie microSD (Class 10, UHS-I). Obrazy zapisywane są w formatach JPEG i DNG, a filmy kompresowane z pomocą kodeka MPEG-4 AVC/H.264.

Choć określeniem DJI Osmo wszędzie określa się cały zestaw, to w praktyce uchwyt do kamery jest niezależnym akcesorium. Wspomniana kamera oznaczona jest symbolem Zenmuse X3. Czyżby można było użyć również Zenmuse X5? Odpowiedź jest twierdząca, opisywane przez nas niedawno kamery systemu Mikro 4/3 przeznaczone dla dronów można z powodzeniem zamocować na ręcznym uchwycie DJI Osmo (można będzie zakupić sam uchwyt).

DJI Osmo smartfon

Głowica oferuje następujący zakres ruchów kamery względem podstawowej pozycji. Panorama +/- 320 stopni, pochylenie od -35 do +135 stopni, przechylenie na boki +/- 30 stopni. Szybkość reakcji 120 stopni/sekundę.

Kamera w DJI Osmo nie wymaga do pracy drona, a smartfon również nie jest niezbędny. Jednak jeśli zechcemy z niego skorzystać to mamy do dyspozycji bardzo wygodne mocowanie na brzegu uchwytu DJI Osmo. Komunikacja ze smartfonem realizowana jest poprzez Wi-Fi.

Kamera waży 221 gramów, a uchwyt 201 gramów. Zintegrowany akumulator Litowo-Polimerowy o pojemności 980 mAh ładuje się w ciągu godziny i pozwala na tyle samo zabawy podczas filmowania.

DJI Osmo w zestawie z kamerą Zenmuse X3 będzie kosztował 749 euro (sprzedaż rusza 15 października). Czy jest to kwota, która sprawi, że zainteresujecie się tym rozwiązaniem? Na rynku dostępne są już podobne produkty, a także alternatywne rozwiązania jak ultraLUUV. To jednak DJI.

Źródło: DJI

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  naqerpl
  5
  "..ze ręcznym uchwytem.." Dobre :D
  Pan redaktor niech sobie kawkę trzaśnie bo przysypia :D
  • avatar
   DaroBenchmarkPC
   2
   A czy przypadkiem to by nie było lepsze? + do tego np jakiś dobry telefon :)

   http://www.sjcam.com.pl/stabilizatory-obrazu-gimbal/181-gimbal-3-axis-reczny-stabilizator-obrazu-do-kamer-i-telefonow-hhg-01-lanparte.html
   • avatar
    UKBIB2012
    0
    Pan Karol tak ma ,ostatnio dowalił z czymś ale było tak straszne że mój mózg to wyparł z pamięci , na szczęście ...
    • avatar
     Konto usunięte
     -2
     czy ktoś to czyta zanim puści w eter...braki w wykształceniu plus nie czytanie książek i jest efekt,tu kawa nie pomoże
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      /Znalazłem nową stronę z aukcjami na której można kupić np. laptopa za 15 złotych :

      www.mxvp.eu/aukcje

      Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
      Ja wylicytowałem monitor wart 300zł za 18,20 :)
      • avatar
       mesjan
       0
       Przeczytałem wszystko i obejrzałem i nadal nie wiem do czego to służy. Początkowo myślałem że urządzenie potrafi w ruchu filmować oznaczony obiekt (nie spuszczać z niego oka) albo ze niweluje drgania i ruchy ręki. Jednak nic takiego nie wynika z tego co zobaczyłem. Rozumiem sens takiego w urządzeniach zdalnie sterowanych ale w ręku samą ręką mogę kamerą obracać w każdym kierunku. Przykładowo nagrywając motyla latającego wokół mnie wygodniej jest kierować kamerą z ręki niż tym czymś. Ktoś wie do czego to jest?