Ciekawostki

Dom postawiony w 12 godzin - dzięki drukarce 3D

przeczytasz w 1 min.

Pół doby wystarczy drukarce 3D na stworzenie (prototypowego) domu. Tempo rozwoju tej technologii może robić niemałe wrażenie, podobnie jak poszerzający się zakres zastosowań.

Dom z drukarki 3D

Firma SQ3D zapowiedziała zmianę zasad gry, jeśli chodzi o sposoby, w jakie stawiamy domy i pochwaliła się efektami prac badawczo-rozwojowych, które mają być dowodem na to, że nie są to słowa bez pokrycia. Jej drukarki 3D pozwalają już mianowicie stawiać prototypowe domy o powierzchni 46 metrów kwadratowych w ciągu zaledwie 12 godzin.

Drukarka przygotowana przez SQ3D to prawdziwy olbrzym, wykorzystujący specjalną mieszaninę cementu, której kolejne warstwy tworzą ściany budynku. Duża szybkość działania, jak i wysoka jakość mają być owocami zastosowania innowacyjnych rozwiązań, takich jak obrotowa dysza z prostokątnym wyjściem oraz „tajemniczych” technologii, o których producent nie mówi głośno.

SQ3D dom

12 godzin i co dalej?

Gdy drukarka kończy swoją pracę po 12 godzinach, na plac budowy wchodzi ludzka ekipa, która zajmuje się wykończeniami i instalacjami oraz dachem, drzwiami i oknami. Wszystkie potrzebne otwory są już gotowe, więc „to kilka minut pracy” – jak zapewniają przedstawiciele SQ3D. 

Na razie to tylko testy, ale firma patrzy w przyszłość z optymizmem (bo też ma ku temu powody). Chwali się wysoką trwałością struktur i dużą swobodą, jeśli chodzi o dostosowanie budynku do potrzeb konkretnego klienta. W najbliższym czasie zamierza stopniowo zwiększać powierzchnie domów, by ostatecznie móc zaproponować niedrogie i spersonalizowane mieszkania gotowe do użytku w bardzo krótkim czasie od zamówienia. 

SQ3D w podobny sposób chce również tworzyć inne budowle: od budynków firmowych po mosty. 

Źródło: New Atlas. Foto: SQ3D

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  TasogareA
  10
  Prototyp nie imponuje. Dom z wielkiej płyty bez zbrojenia? 12 godzin to chyba też trochę naciągane, filmik nie pokazuje praktycznie nic.
  • avatar
   xbk123
   10
   Dom to trochę mocne słowo. Powiedzmy, że mały budynek gospodarczy ; - )
   • avatar
    dziks
    7
    Amerykanie buduja domy z plyty pilsniowej, wiec taka betonowa technologia, to dla niech postep :)
    • avatar
     gil345
     5
     Idotyzm. Zobaczcie ile warstw na raz można wykonać jednorazowo z cementu. podejrzewam że 4 warstwy i trzeba odczekać do następnego dnia żeby się nie zawaliło. Jak zobaczę 1 metr wysokości zrobione jednorazowo na dzień to uwierzę w ta technologię ;)
     • avatar
      xmexme
      3
      to nie dom tylko lepianka
      • avatar
       solar90
       2
       "Gdy drukarka kończy swoją pracę po 12 godzinach, na plac budowy wchodzi ludzka ekipa, która zajmuje się wykończeniami i instalacjami oraz dachem, drzwiami i oknami".
       Więc dom nie jest postawiony w 12 godzin. I to nie jest kilka minut roboty bądźmy poważni. Firma może sobie ściemniać bo tak działa marketing ale wy nie powtarzajcie tych ściem.
       Poza tym dom bez fundamentów i zbrojenia to nawet dla dzieci do zabawy się nie nadaje bo zbyt niebezpieczne.
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        jakiegoś niezłego cementu musieli użyć aby to się nie rozłaziło. zresztą pierwsze takie konstrukcje to widziałem u chińczyków. co do tempa budowy, no cóż. z bloczków w różnych systemach wychodzi znacznie szybciej :) problemem jest dobre zrobienie pierwszej warstwy bloczków, ale przy druku 3D jest ten sam problem.

        widziałem podobny filmik ale chiński (o czym wspomniałem), ale oni pomiędzy warstwy wkładali poziome zbrojenie. Tak samo nad oknami też stawiali elementy podtrzymujące i zbrojenie. na rogach wkładali zbrojenie pionowe i zalewali dziury betonem, a druk 3D robił tzw. formę dla betonu wlewanego między tak utworzone drukowane ścianki.

        ale cóż. na tym filmie powiewa amerykańska flaga, więc musi być świetnie :)
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Na filmiku widać że przy nakładaniu kolejnych warstw ta dolna się rozpływa bardzo ładnie... Oj jeszcze sporo czasu minie zanim to będzie miało sens...
         • avatar
          raffal81
          0
          To przyszłość ;))) ale już od dawna budują w ten sposób mniejsze domki ;)
          • avatar
           Lister
           0
           Szkoda, że nie pokazali w przyspieszonym tempie budowanie tego kurnika.
           Cóż, od czegoś zaczynają się te rewolucje - tu od garażu. W następnym etapie należy oczekiwać zbrojone ściany lub przynajmniej w elementach nośnych dla wypasionych dwu/trzy piętrowych willi. No i tych ludków przy betoniarce powinny zastąpić roboty, jak i przy montażu wewnętrznych elementów. Człowiek powinien być tam potrzebny jedynie dla nadzoru :)
           • avatar
            bodziokrak
            0
            Czy bez obawy mógłbym zawiesić swoją kolekcję kossaków?
            • avatar
             0
             Jako prosty domek ok, ale bez zbrojenia to długo nie wytrzyma.