Technika wojskowa

Zobacz, jak dron nagrał ostatnie chwile swojego istnienia przed zestrzeleniem

przeczytasz w 1 min.

Do przeprowadzenia ostrzału artyleryjskiego potrzebne jest wcześniejsze rozpoznanie terenu i zapisanie dokładniej lokalizacji bazy wroga. Właśnie do tego wykorzystuje się drony - a jeden z nich, w trakcie wojny w Ukrainie nagrał swój ostatni lot. Zobacz nagranie.

Rosjanie zestrzelili ukraińskiego drona - a ten nagrał swoje ostatnie chwile na wideo

Choć sugerując się narracją wielu źródeł można odnieść wrażenie, że w konflikcie Rosji z Ukrainą zdecydowanie dominująca jest strona odpierająca atak agresora, to niestety rzeczywistość jest nieco brutalniejsza. Ukraińcy również tracą mnóstwo sprzętu, zapasów i przede wszystkim ludzi - a jednym z dowodów na silny opór ze strony Federacji Rosyjskiej jest ostatnio opublikowane nagranie.

Na filmie uwieczniono ostatnie sekundy drona należącego do wojsk Ukrainy, który prowadził rozpoznanie terenu zbierając dane na temat rozlokowania jednostek wroga, aby przekazać artylerii dokładne współrzędne do przeprowadzenia ataku. Niestety dron został wykryty przez rosyjskie systemy bezpieczeństwa (SAM), które błyskawicznie wycelowały pocisk w manewrujący nad rosyjską bazą latający obiekt.

Nagranie jest wyjątkowe z kilku powodów

Przede wszystkim - największe zaskoczenie powoduje fakt, że w sieci pojawia się wyjątkowo mało nagrań, na których udało się uwiecznić moment zestrzelenia drona - razem z widokiem pędzącego pocisku. Dokładny model urządzenia, które zostało zestrzelone przez Rosjan jest nieznany - było to jednak coś zdecydowanie mniejszego niż bojowy Bayraktar (który z resztą ma zupełnie inny interfejs).

Inna sprawa to obraz tego, jak szybki jest pocisk wystrzelony z systemu SAM. Wystarczyły zaledwie 4 sekundy nagrania, aby dron krążący nad bazą Rosjan został wyeliminowany.

Najważniejszy jednak jest fakt, że zniszczenie drona nie poszło na marne. Urządzenie wykonało swoje zadanie i przed zestrzeleniem, 45. Brygada Artyleryjska zdążyła zachować koordynaty do ostrzału i przeprowadzić atak na bazę skutecznie likwidując część rosyjskich pojazdów.

Źródło: WarLeaks

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sauvage
  9
  ważne że dron zarejestrował ważne dane, nikt z Ukraińców nie zginął , a dane zostały odpowiednio wykorzystane .
  • avatar
   piomiq
   0
   Trzeba przyznać, że tan SAM jest niezły.
   Trzeba też dodać, że nie za szybko dron został zauważony, bo zdążył zrobić zdjęcia i nawet przesłać dane. Prawdopodobnie został zestrzelony gdy wracał do bazy.