Internet

100GB dysk Google od teraz za 1,99 dolara miesięcznie

z dnia
Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
35 komentarzy Dyskutuj z nami

Google obniżyło ceny za dysk chmurowy do najniższego poziomu w historii.

Dyski chmura

Na usługi chmurowe polegające na udostępnieniu wolnej przestrzeni do przechowywania danych, która jest dostępna poprzez Internet z dowolnego miejsca kiedyś patrzono z niechęcią. Teraz sytuacja uległa zmianie, a pojemności dysków powoli rosną, a ceny spadają. Co pewien czas ogłaszane są promocje, zwykle związane z uzyskaniem dostępu na okres od roku do dwóch lat, przez dostawców usług dysku w chmurze. Czasem stosowane są kryteria lojalnościowe, czyli wymagane jest posiadanie danego typu urządzenia. I tak posiadacze produktów z iOS mogą otrzymać 50 GB w chmurze Box, a garstka szczęśliwców otrzymała 100 GB dysk OneDrive na rok. Z kolei posiadacze urządzeń Prestigio przez rok mogą cieszyć się 200 GB w MultiCloud.

Jednak realnym wyznacznikiem opłacalności cenowej są ceny w planach nie promocyjnych (pomijamy tu kwestie wydajności i komfortu dostępu). Pod tym względem najlepiej prezentuje się obecnie Dysk Google. Jego użytkownicy (a w zasadzie każdy użytkownik jakiejkolwiek usługi Google) na start otrzymują darmowe 15 GB, a za opłatą 1,99 dolara miesięcznie mogą skorzystać ze 100 GB przestrzeni. Nawet po przeliczeniu na złotówki jest to drobna opłata. Za 9,99 dolara miesięcznie dostaniemy 1 TB miejsca w chmurze, a dyski o pojemności 10 TB zaczynają się w cenach od 99,99 dolara za miesiąc. Skalkulowanych tak, by nie opłacało się korzystać z kilku kont Google.

Google obniżył ceny znacząco. Wcześniej 100 GB kosztowało 4,99 dolara miesięcznie, a 1 TB 49,99 dolarów. Można powiedzieć, że jest to bezkonkurencyjna oferta, wśród ofert płatnych.

Google Drive ceny

Jak na tle Google aktualnie wypadają inne usługi, zwłaszcza te najbardziej znane. Przyjrzyjmy się.

 • Dropbox - 2 GB za darmo, 100 GB za 9,99 dolara (99 dolarów przy abonamencie rocznym), 500 GB za 49,99 dolarów (499 dolarów przy abonamencie rocznym)
 • Microsoft OneDrive - 7 GB za darmo, 100 GB za 7,49 dolara (50 dolarów przy abonamencie rocznym)
 • Box - 10 GB za darmo, 5 dolarów za 100 GB, 15 dolarów za 1 TB, 35 dolarów za plan Enterprise (nielimitowany)

Jak widać najbliżej cenowo plasuje się Box, aczkolwiek nadal jest to ponad dwa razy więcej w przypadku planu 100 GB.

A polskie chmurowe przedsięwzięcia? Jest ich kilka i o ile chmura obliczeniowa w naszym wydaniu wypada bardzo dobrze w przypadku zastosowań biznesowych, to dla mniej wymagającego użytkownika jest mniej opłacalną opcją. Dla przykładu w chmurze MantaBOX otrzymamy za darmo 2 GB, a za 9,99 zł miesięcznie możemy korzystać z 30 GB dysku. MantaBOX 100 GB to 29,90 zł miesięcznego abonamentu, a 500 GB opcja to aż 139,90 zł. Nawet w wariancie, gdy opłacimy dysk 500 GB za rok z góry to spora kwota. Opcje biznesowe są jeszcze kosztowniejsze. Chmura ta ma jednak jedną cechę, która może działać na jej korzyść. Korzysta z infrastruktury OktaWave, która jest zlokalizowana w Polsce.

Za Onet.dysk musimy zapłacić za cały rok, a wtedy otrzymamy 50 GB za 99 zł, a 100 GB za 199 zł. Darmowy wariant przewiduje 5 GB miejsca z możliwością rozszerzenia do 16 GB (z reklamami na stronach).

No tak. Ceny robią się przyjemne, teraz trzeba zastanowić się czy taka chmura jest nam potrzebna. Wiele zależy od tego skąd i jak chcemy uzyskać dostęp do plików. Gdy zależy nam jedynie na lokalnym dostępie to oczywiście znacznie lepszym pomysłem będzie domowa chmura. Gdy fotografujemy, współdzielimy się plikami z wieloma różnymi osobami w sieci, wybór Dysku Google i podobnych będzie naturalną opcją.

Źródło: Google, Box, Microsoft, Dropbox, MantaBOX, Onet

Komentarze

35
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Balrogos
  Ja uzyskuje dostep do plikow z mojego twardziela :)
  13
 • avatar
  R2rrO
  LOL
  Jeszcze ludziom każą płacić za to, że będą ich inwigilować :D Niepojęte...

 • avatar
  HotShot97
  Inwigilacja gratis :)
 • avatar
  Antiax
  Google stało się bezkonkurencyjne takim ruchem. Łatwy i szybki dostęp do dysku to także ich zaleta, sam od nie dawna korzystam i jestem zadowolony, nie mam aż tak wiele rzeczy do przechowania, więc na razie darmowe 15 GB mi starcza, ale przyjemnie się patrzy na obniżki cen, a nie ich ciągłe podwyższanie.
 • avatar
  raffal81
  A ja mam swoją chmurę ;PPPPP
 • avatar
  erystr
  Dysk w chmurze jest fajnym rozwiązaniem, ale na dłuższą metę jest to rozwiązanie sensowne przy szybkim łączu, a takowe ma niewiele ludzi...
 • avatar
  henry_2
  Megasync 50GB free
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdyby była opcja wynajmu czyli udostepniania podobnie jak torrent lub warez, mogl by byc hit z opcja zarobku dla obu stron w tym google ;]
 • avatar
  mmarti
  Nie wiem czy taka super oferta, patrząc na rozwiązanie proponowane przez OVH.
  Hubic.com, na początek 25 GB za darmo. Jeśli chodzi o 100 GB to kosztuje 1 EUR/mc. Dodatkowo mamy dane trzymane w Europe i jest duża szansa że nikt do niech nie zagląda :)
 • avatar
  Do pioruna...
  Nie wiem jak u was u mnie chmury sa za darmo.
 • avatar
  Konto usunięte
  Chmura w domu to problem natury upload-u. Mam 30mbit/2mbit. Także chmura to tylko backup dla dokumentów, oczywiście przesłanych w postaci szyfrowanej.
  W PL niestety asymetria upload/download jest kolosalna. Zwykle nie lepiej jak 1/10. Do zdjęć, mp3 może jeszcze się nadaje, ale filmy z kamerek czy nawet audio flac to już dla cierpliwych.

  Aktualnie w LTE w Plusie chyba najszybciej, te 40mbit/s w niektórych lokalizacjach idzie uzyskać. Ale przesyłać po tym filmy robione nowoczesnym smartphone-em (FHD 60fps 30-50mb/s) do chmury, to trzeba mieć miesięczny abonament liczony w setkach złotych.
 • avatar
  copy_fan
  Jest też darmowa opcja dużego dysku w chmurze na copy.com
  Cenowo nie wygląda to źle:
  - 250 GB za 10$ miesięcznie (99$ rocznie)
  - 500 GB za 15$ miesięcznie (149$ rocznie)

  Ponadto copy.com oferuje migrację z aktualnie wykorzystywanego dysku w chmurze u innego operatora i przeniesienie tych danych na konto copy.com

  Po założeniu konta na copy.com otrzymujemy 15 GB, które możemy powiększyć o dodatkowe 2 GB łącząc konto z kontem na Twitterze.

  Dodatkowo, jeśli ktoś założy konto z linku referencyjnego to zakładający i polecający otrzymują dodatkowo 5 GB.

  Polecam się:
  Załóż konto korzystając z linka:
  https://copy.com?r=FuFuj4
  Potwierdź swój adres email (w wiadomości z copy.com)
  Twoje konto jest aktywne
  Pobierz i zainstaluj aplikację copy.com (służy do wygodnego synchronizowania danych z dysku twardego z danymi w chmurze)
  Zaloguj się do aplikacji korzystając z danych logowania copy.com
  Ciesz się dodatkowymi 5 GB powierzchni.

  Wg mnie minusem copy.com jest zarządzanie zawartością - wyłącznie za pośrednictwem aplikacji na telefonie możliwe jest przenoszenie plików/folderów.
  -2
 • avatar
  Rebal
  Wg mnie się opyla. Za kurs dolara mam np. wykorzystanie 10 TBowego twardziela. Na dziś jest to dysk hdd 10 TB za 300 zł. Gdzie znajdę tak tani dysk ?
  -11
 • avatar
  Ari93
  co do "Czasem stosowane są kryteria lojalnościowe" mogliscie wspomniec o uzytkownikach smartphone'ow Xiaomi (ew tylko systemu MIUI) ktozy dostali lacznie ponad 500GB (lub nawet 1TB, ja mam np 517GB) na dysku KuaiPan; oczywiscie za darmo... na swieta/nowy rok jakos tak wyszlo ze sie wszystkim przecinek w prawo przesunal ;)
  to jest dopiero oferta, tylko ze transfery totalnie dyskwalifikuja... 500GB danych chyba pol roku bym wysylal ;P
 • avatar
  jkbrenna
  dla osob priwatnych nie widze wielkiego zastosowania...
 • avatar
  Terrorek
  Szału nie ma ;)
 • avatar
  Kiciulek
  A ja polecę yandex disk, korzystam już od kilku lat, kilka miesięcy temu od tak sypnęli mi 200gb przestrzeni za darmo :) Wypróbowałem wiele usług chmurowych, yandex zdecydowanie najlepszy, choć zmula przy długotrwałym pobieraniu