Internet

Dzięki internetowi zmądrzejesz

przeczytasz w 1 min.

Wyniki sondażu przeprowadzonego wśród 895 internautów i ekspertów są dość zgodne. Ponad trzy czwarte ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych 10 lat internet uczyni nas mądrzejszymi.

Większość respondentów uważa też, że do 2020 r. internet poprawi umiejętności czytania i pisania. - Trzech na czterech ekspertów jest zdania, że korzystanie z internetu zwiększa i zwielokrotnia ludzką inteligencję, natomiast dwie trzecie twierdzi, że internet poprawia umiejętność czytania, pisania i pozwala lepiej wykorzystywać wiedzę - mówi Janna Anderson, dyrektor Imagining Internet Center, współautorka badań.

Co ciekawe, 21 proc. ankietowanych ma odmienne zdanie. Według tych osób internet ma wręcz odwrotny skutek i obniża iloraz inteligencji - zwłaszcza tych osób, które korzystają z niego bardzo często.

- Jest jeszcze wiele osób, które są krytykami tego, jaki wpływ na pozostałych ludzi ma Google, Wikipedia i inne narzędzia internetowe - mówi Anderson.

Badania odbywały się online. Zebrano opinie naukowców, biznesmanów, konsultantów, pisarzy, twórców technologii i zwykłych internautów. Spośród 895 przebadanych osób 371 uznano za "ekspertów". Sam pomysł na przeprowadzenie badań zrodził się poniekąd w sierpniu 2008 r., kiedy pojawiła się publikacja "Czy Google nas ogłupia?" Nicholasa Carr.

W przywołanym artykule Carr sugerował, że intensywne korzystanie z internetu zmniejsza zdolność do koncentracji i głębokiego myślenia.

Badania wykazały także, że 42 proc. ekspertów uważa, iż anonimowe przeglądanie internetu będzie "znacznie ukrócone" do 2020 r., a to za sprawą większego bezpieczeństwa i systemów identyfikacji. Tymczasem 55 proc. myśli, że w ciągu najbliższych 10 lat internet będzie można bez obaw przeglądać anonimowo.

Źródło: Reuters.com

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yacek
  0
  "...że korzystanie z internetu zwiększa i zwielokrotnia ludzką inteligencję," czyli nie czytali ostatnio komentarzy na onecie ;)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Na pewno dzięki internetowi dość mocno podszkoliłem mój angielski :)
   • avatar
    miedzianek
    0
    Grajac w Tibie na pewno zmadrzejemy-.-
    • avatar
     jewgienij
     0
     ZWIELOKROTNIA inteligencje??????!!!!!!!! Co to ma znaczyc?! Z pewnoscia panienki czytujace "pudelek donosi" po kilku latach stana sie dwukrotnie inteligentniejsze.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Wielu ludzi będzie się spierać o to czy internet ogłupia, czy też edukuje. Za to z pewnością zgodne z prawdą jest wyrażenie Stanisława Lema, który powiedział, że dopiero po uruchomieniu internetu przekonał się o bezmiarze ludzkiej głupoty.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Jeśli się zapyta ludzi siedzących przed komputerem czy zmądrzeją to wiadomo ze większość powie iż zmądrzeją
       • avatar
        Warmonger
        0
        Albo ktoś ma już jako-tako poukładane w głowie i internetu używa w sposób rozsądny, albo jest idiotą i tony śmieci w sieci tylko go w tym stanie utrzymają.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Brednie i tyle. Czytelnictwo leży, w modzie jest CTRL+C +CTRL+V z Wikipedii... O nowotworach typu n-k i języku używanym w porozumiewaniu się za pomocą komunikatorów nawet nie wspomnę...
         Idiota pozostanie idiotą mimo posiadania dostępu do Sieci.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          internet nas oświeca, a telewizja ogłupia proste :D
          • avatar
           suntzu
           0
           Napewno nie zwiększa inteligencji.... Z inteligencja w myśl definicji to zdolność z którą się rodzimy, nie można jej wykształcić, zwiększyć. Mózg można wytrenować to co innego. W testach efekt będzie ten sam...


           Posłuże się przykładem z sztuki lekcji ionesco
           Uczennica potrawiła perfekcyjnie mnożyć. Robiła to szybciej od bardziej inteligentnego profesora. Dlaczego? Bo nauczyła się wszystkich możliwych kombinacji na pamięć. Dzielić już nie potrawiła:)


           -----------------
           Internet nie może zwiększyć coś czego nie może zwiększyć to tak jakby powiedzieć, że dzięki internetowi staniesz się bardziej czarny, albo twoje włosy będą szybko rosły. Internet zmusza do myślenia wytrenujesz mózg. Moim zdaniem internet pomaga do pewnego momentu, a później stanowi przeszkodę obniżając zdolności mózgu do zapamiętywania tworzenia nowych, własnych rozwiązań. W skrócie, głupsi bedą mądrzejsi, a ci mądrzy będą głupsi.... Bo wszystkie rozwiązania są podane na tacy.