Akcesoria

Pionowa mysz Evolution SRM Large EZ Mouse 5D - ergonomia na stanowisku pracy

przeczytasz w 2 min.

Dla osób dużo pracujących myszą

W ofercie Backshop Healthy Computing pojawiła się mysz przeznaczona dla osób o dużej dłoni, a dokładniej o dłoni szerszej niż 8,8 cm - Evolution SRM Large EZ Mouse Original. Jest to najnowsza wersja pionowej laserowej myszy Evolution SRM, która odniosła duży sukces, tym samym zachęcając producentów do wprowadzenia do sprzedaży większej myszy.

Pionowe myszy komputerowenie są w Polsce znane, a już z całą pewnością nie są popularne. Tymczasem w krajach Europy zachodniej zdążyły zadomowić się na dobre. Co więcej, popyt na takie urządzenia wskazujące jest na tyle duży, że producenci wprowadzają rozwiązania dostosowane do konkretnego grona odbiorców, jak np. myszy dla leworęcznych czy bezprzewodowe dla pracujących z notebookami.

Evolution SRM Large EZ Mouse 5D dłoń wygląd

Pionowa mysz jest tak zaprojektowana, że eliminuje skręt przedramienia, który występuje podczas pracy z tradycyjną myszką. Ułożeniu ręki w  bardziej naturalnej pozycji zmniejsza obciążenie mięśni i ścięgien, a co za tym idzie możliwość wystąpienie bólu nadgarstka, śródręcza czy urazów takich jak zespół cieśni nadgarstka, czy RSI (Repetitive Strain Injury) – przeciążenie mięśni powstające na skutek długotrwałego powtarzania tych samych czynności.

Evolution SRM Large EZ Mouse 5D dłoń wygląd

Palce nie muszą już być w ciągłym napięciu, lekko uniesione nad przyciskami, by uniknąć ich przypadkowego naciśnięcia. Nie muszą także walczyć z grawitacją, za każdym razem, gdy przyciski chcemy nacisnąć. Pionowa mysz wykorzystuje naturalną pozycję, jaką dłoń przyjmuje przy uścisku (ang. handshake grip), a palce mogą spoczywać wygodnie w  specjalnie  do tego celu zaprojektowanym miejscu.

Evolution SRM Large EZ Mouse 5D dłoń wygląd

Porównanie pracy z tradycyjną myszką poziomą i myszką pionową można zobaczyć na poniższym filmie. 

Backshop pierwszy prezentuje mysz komputerową dla użytkowników o szerokich dłoniach (produkt opatentowany). Można ją spotkać także pod nazwą ErgoLine (linia ergonomicznych produktów firmy Backshop) bądź MiniCute Duo Mouse.

Mysz wyposażona jest w 4 przyciski: lewy, prawy, tzw. kółko przewijania oraz przycisk 'wstecz' (wykorzystywany np. w przeglądarkach internetowych), który w łatwy sposób można obsługiwać kciukiem. 

Podstawowe dane techniczne:

 • Liczba przycisków: 4 (łącznie z kółkiem przewijania)
 • Czujnik: optyczny 1200 dpi
 • Nachylenie: 80 stopni
 • Połączenie: USB
 • Wymiary: 7 x 12 x 6,8 cm
 • Przeznaczenie: dla osób o dłoni szerokiej do 8,8 cm
 • Waga: 140 g
 • Kształt: pionowy, dla praworęcznych
 • Kolor: czarno-srebrny
 • Materiał: produkt wolny od lateksu
 • Dodatkowy przycisk kciuka: funkcja wstecz
 • System operacyjny: Win NT/2000/XP/Vista/7, Mac OS9-10, Linux/Unix (2 przyciski)

Szczegóły można znaleźć na stronie Backshop Healthy Computing, a zainteresowanych odsyłam także do artykułu EzmouseDuo semi-vertical design. Myszka kosztuje 79 euro.
 

Więcej o myszkach ergonomicznych:

Źródło: backshop, minicute

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ECRYGIGS
  -1
  nieprecyzyjna
  • avatar
   ECRYGIGS
   -3
   Jaka niewygodna i nie precyzyjna mysz. :/
   • avatar
    behemot
    0
    Fajny gryzoń ale nie dłuższą metę wolę zwykłą myszkę - przeglądając strony internetowe gdy nie potrzebuję mega dokładności myszką poruszam praktycznie samymi palcami klikając najczęściej u samej podstawy przycisków. W takim pionowym modelu średnio to widzę. Ale do precyzyjnej pracy, jakimś cadzie lub grafice - kto wie.

    Btw - kto z was trzyma palce uniesione NAD przyciskami? Jak dla mnie jest o totalna bzdura, przynajmniej na mojej myszce microsoftu (optyk sprzed 6 lat) opieram praktycznie cały ciężar palców i raczej nie zdarza mi się przypadkowe kliknięcie, a łapska (i tym samym palce) mam spore.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Bardzo fajny pomysł, chętnie bym ja sprawdził. Do gier wprawdzie kompletnie odpada, bo chyba by się przewracała :) ale może i jest wygodna przy zwykłym użytkowaniu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Mysz nadaje naszemu ramieniu, dłoni wertykalną pozycję poprzez zmniejszamy napięcie mięśni w ramieniu,dłoni oraz w nadgarstkach."
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Może i pozycja samej dloni była by ba dłuższą metę dla niej lepsza ale zobaczcie na filmie jak pracuje cała ręka na nowej myszy. Pozbawiamy się mozliwosci obslugi myszki samym nadgarstkiem.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Trochę się orientowałem w sprawie tej myszy, bo mam zamiar sobie taką sprawić. Kolega używa myszy pionowej Evoluent (inna firma) i od tego czasu nie ma problemów z bólem ręki.
        Próbowałem kupić na stronie Backshop i się okazuje, że te 79 euro to jest netto i za wersję przewodową. Bezprzewodowa 89 euro.
        Ale właśnie przyszło rozwiązanie - mysz dostępna też jest w Polsce na stronie pracujwygodnie.pl za 369 PLN brutto, czyli taniej i to właśnie ta bezprzewodowa mysz.