Internet

Reklamy Facebooka będą za nami podążać po całej sieci (i z peceta na smartfona)

przeczytasz w 1 min.

Facebook zaserwował dzisiaj świetną wiadomość dla reklamodawców i trochę mniej świetną dla użytkowników.

Facebook śledzenie
ilustracja: Mashable Composite. JIRAWATP/Getty Creative

Facebook zaserwował dzisiaj świetną wiadomość dla reklamodawców i trochę mniej świetną dla użytkowników. Szczególnie tych, którym zależy na resztkach prywatności w sieci. Oficjalnie uruchomiony został dzisiaj system Atlas, będący swego rodzaju odpowiedzią na Google AdSense. Cel? „Śledzenie” ludzi zamiast ciasteczek i to z uwzględnieniem wszystkich ich urządzeń.

Obecnie śledzenie użytkowników na urządzeniach mobilnych nie należy do najłatwiejszych. Facebook twierdzi, że z Atlasem stanie się to prostsze. Zamiast korzystać z ciasteczek (cookies), ekipa Marka Zuckerberga postanowiła podążać za rozsianymi po całej sieci kontami – w końcu niejeden serwis wykorzystuje „logowanie przez Facebooka”.

Mając tak ogromną sieć – i to na wszystkich ważnych platformach – Facebook jest w stanie stworzyć świetne podłoże dla reklamodawców. Spersonalizowane reklamy nie będą teraz wyświetlane tylko na podstronach Facebooka, ale też we wszystkich innych serwisach, które w jakiś sposób zintegrowane są z portalem Marka Zuckerberga. 

Facebook Atlas

Co to oznacza dla nas, użytkowników? Można powiedzieć, że niewiele – podobnie jak przez całą ostatnią dekadę nadal każdy nasz krok będzie podglądany przez jednego z gigantów (a może i całą ich rzeszę). Skutki zauważymy jednak pewnie bardzo szybko – dane te zostaną bowiem w trybie natychmiastowym wykorzystane.

Źródło: SlashGear, Mashable, Facebook

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  classicgamer2
  30
  Pozdrawiam- AdBlock Plus
  • avatar
   Lonnger
   11
   AdBlock+ oraz Ghostery i dziękuję bardzo:)
   • avatar
    Konto usunięte
    7
    Hahaha Ktoś chętny żeby założyć sobie konto na FB ? :D Nie? To może ktoś chce kupić lodówkę z Androidem, tak żeby Gugiel wiedział co ci ma w markecie polecić...

    Mogą mnie cmoknąć :] Blokuje każdy guzik, ikonkę, znaczek, link, co tylko się da z tym cholerstwem (FB) - zresztą podobnie jak z Guglem :]

    Nigdy nie dostałem informacji czy godzę się na takie śledzenie i gromadzenie danych o mnie. Jeśli już się coś pojawiło i oczywiście nie zezwoliłem, blokowało dostęp do treści - czyli taki szantaż, cwaniaczki stosują ;)
    Dlatego trzeba im utrudniać jak tylko jest to możliwe. Jeśli ludzie się nie sprzeciwia dojdzie do tego, że idąc po zakupy "telewizoro-reklamy" zaczną do was gadać i zachęcać do zakupu jakiegoś gówna, bo wczoraj coś w necie przeglądałeś i mają wszystkie informacje na temat upodobań, nawyków etc.
    • avatar
     cyferluu
     4
     i weź teraz kliknij guzik "lubię to" przy logo Benchmark. Mnie to rybka po prawdzie pisząc. Te głupie reklamy ( pomimo adbloczka obowiązkowego, bo bez tego nie da się przeglądać internetu w miarę komfortowo) czasami pokażą jakiś produkt który mnie zainteresuje i ja już go sobie wygoogluje i zobacze czy jest warty uwagi czy nie i samemu ocenię. W końcu nikt mnie nie zmusi do kupienia czegokolwiek.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      trzeba być upośledzonym intelektualnie, aby korzystać z "logowania przez Facebooka"...
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       Coraz bardziej ciesze sie ze nie mam i nie mialem fb.
       • avatar
        rak474
        0
        Ktoś używa tego facebooka? Nigdy nie rozumiał tego typu portali. Fora, ok ale nie takie coś.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Niech autor zastanowi sie jak moze podrozowac reklama z FB za mna jak nie nawidze tego wynalazku i nie uzywam go ?