Internet

Facebook nie potrzebuje twojej twarzy, by cię rozpoznać

przeczytasz w 1 min.

Nowo opracowany algorytm może przerażać.

tłum
foto: Mark Leong/Redux/eyevine, New Scientist

Wielu z nas obawia się czujników biometrycznych i systemów rozpoznawania twarzy. Facebook stwierdził, że to za mało i czas iść o krok dalej. Jego eksperymentalny algorytm opracowany w laboratorium do badań nad sztuczną inteligencję potrafi ponoć zidentyfikować człowieka na fotografii nawet wtedy, gdy nie jest widoczna jego twarz. Tak, jak człowiek.

Ludzie potrafią poznać się na przykład po chodzie. Mogą rozpoznać starego znajomego patrząc na jego plecy z odległości nawet kilkudziesięciu metrów. Badacze z laboratorium Facebooka doskonale o tym wiedzą i to stało się też podstawą opracowanego przez nich algorytmu.

Zamiast koncentrować się wyłącznie na biometrii twarzy, nowo opracowany algorytm analizuje inne unikalne cechy każdego człowieka, takie jak fryzura, ubranie, typ budowy ciała i postawa czy też przybierana poza.

„Możemy wykorzystać wiele wskazówek. Ludzie mają cechy charakterystyczne, nawet jeśli spojrzysz na nich z tyłu” – tłumaczy Yann LeCun z laboratorium FAIR (Facebook AI Research).

Badacze przeprowadzili eksperyment z wykorzystaniem 40 tysięcy zdjęć dostępnych na platformie Flickr. Jak informują, obecna wersja narzędzia może podobno pochwalić się dokładnością sięgającą 83 proc.

Tak długo, jak taka technologia byłaby wykorzystywana w słusznych celach (np. do szybkiej identyfikacji przestępców), wszystko byłoby w porządku. Pytanie tylko, czy Facebook jest nam w stanie to zagwarantować?

Źródło: New Scientist, SlashGear

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  9
  No to John Connor ma przerąbane xD
  • avatar
   Q'bot
   1
   Ktokolwiek jeszcze ma tam konto? O_o