Internet

Facebook zalany oświadczeniami o prawach autorskich - to nic nie da

przeczytasz w 2 min.

Zgodę na przyjęcie zasad podpisaliśmy podczas tworzenia konta. Kilka słów na tablicy nic nie zmieni.

Facebook decyzja

Wraz z początkiem przyszłego roku Facebook wprowadzi nowy regulamin, który jaśniej tłumaczyć ma zasady zbierania przez giganta informacji oraz zapewniać mu możliwość tworzenia jeszcze bardziej spersonalizowanych reklam. Każdy, kto ma Facebooka dobrze sobie zresztą zdaje z tego sprawę, jako że komunikat pojawił się w „Powiadomieniach”. Okazuje się, że – podobnie jak dwa lata temu – ludzie, nie chcąc zgodzić się na tego typu utratę prywatności, publikują na swoich profilach „oświadczenia o prawach autorskich”. Liczba użytkowników, którzy umieścili takie informacje jest już naprawdę duża, dlatego najwyższy czas powiedzieć to wprost: to nic nie da.

„W odpowiedzi na nową politykę FB informuję, że wszystkie moje dane personalne, ilustracje, rysunki, artykuły, komiksy, obrazki, fotografie, filmy itd. są obiektami moich praw autorskich (zgodnie z Konwencją Berneńską). W celu komercyjnego wykorzystania wszystkich wyżej wymienionych obiektów praw autorskich w każdym konkretnym przypadku wymagana jest moja pisemna zgoda!” – oto treść tego oświadczenia. Brzmi może i poważnie, ale należy mieć świadomość tego, że taka formułka nie jest w żaden sposób wiążąca dla portalu Marka Zuckerberga. Wraz z rejestracją zawarliśmy bowiem umowę z Facebookiem i to tylko uzgodnione w niej zasady obowiązują obie strony.

W oficjalnym regulaminie czytamy natomiast, że „Użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną, obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich publikowanych przez siebie treści objętych prawem własności intelektualnej w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim”. Licencja ta wygasa natomiast w dniu, w którym usuniemy dany materiał. „Użytkownik przyjmuje jednak do wiadomości, że kopia zapasowa usuniętych treści może być przechowywana przez uzasadniony okres czasu (ale nie będzie udostępniana innym)”. Wszystkie publikowane przez nas treści mogą być zatem dowolnie i nieodpłatnie wykorzystywane przez Facebooka (także w celach komercyjnych), wyłącznie z zaznaczeniem autorstwa. Pełną treść regulaminu znajdziecie na Facebooku.

I na to wszystko już zdążyliśmy się zgodzić. A teraz zgodzimy się też na dokładniejsze śledzenie i wykorzystywanie informacji na nasz temat do tworzenia lepiej spersonalizowanych reklam. Oświadczenia, takie jak to wcześniej już przytoczone, zupełnie nic nie dają. – „To typowy łańcuszek” – powiedział w rozmowie z naTemat dr Dominik Batorski, socjolog Internetu, dodając: „Jeżeli pojawiają się one u dziesiątek znajomych, których nie tylko znamy, ale im ufamy, to nie czujemy potrzeby sprawdzenia prawdziwości takiego wpisu. Nawet jeżeli jest to informacja nieprawdziwa lub mało realna to fakt, że powiela ją tak dużo osób jest w stanie przekonać do wzięcia w tym udziału”.

Źródło: Facebook, naTemat, inf. własna

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xpaxpl
  12
  Nie mam konta na FB i niemal każdy kolejny news na jego temat utwierdza mnie w przekonaniu iż dokonuje dobrego wyboru :D
  • avatar
   yendrek
   11
   Używanie facebooka jest jak robienie z siebie dziwki - jeśli umieścić w nim zdjęcie swojej dupy, to prędzej czy później za prawo korzystania z fb zapłaci się własną dupą.
   • avatar
    Konto usunięte
    8
    Ja FB zacząłem używać gdy zacząłem studiować, bardzo dobre narzędzie do kontaktu z grupą.
    • avatar
     -AKATSUKI-
     2
     FB a co to takiego, bo nie uzywam.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      na świecie od godziny 00:00 zaczyna sie czarny piątek, szkoda ze benchmark o tym nie napisało bo niektóre sklepy w europie będą wyprzedawać swoje magazyny za 50%.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Nie używa więc facebooka ? Simple as hell....