Ciekawostki

1 na 10 użytkowników Firefoksa korzysta z Windows XP

przeczytasz w 1 min.

Przestarzały system operacyjny Microsoftu wciąż znajduje się na komputerach jednej dziesiątej użytkowników przeglądarki Firefox.

Co dziesiąty użytkownik Firefoksa korzysta z przestarzałego systemu Windows XP. Tak wynika z raportu Firefox Hardware Report opublikowanego przez Mozillę, mającego na celu pomóc programistom w określeniu tego, jakie platformy są najpopularniejsze wśród internautów.

Dane w raporcie Firefox Hardware Report pochodzą z systemu telemetrii wbudowanego w przeglądarkę Mozilli. Nawet jeśli nie jest się programistą, warto przyjrzeć się, co preferują i z czego korzystają dziś użytkownicy.

Z raportu wynika, że w 86 komputerach na 100 znajdują się procesory Intel. Prawie 70 proc. z nich to jednostki dwurdzeniowe, taktowane zegarem z przedziału 2,3-2,69 GHz. A ile mamy pamięci RAM? Najczęściej 4 GB (ok. 30 proc.) lub 2 GB (mniej niż 18,5 proc.).

W kwestii kart graficznych wyniki przedstawiają się następująco: Intel – 63 proc., AMD – 18 proc. i Nvidia – 16 proc. Najpopularniejszą rozdzielczością jest z kolei 1366 x 768 pikseli (32,5 proc.), a na drugim miejscu znajduje się Full HD (18 proc.).

Największą ciekawostką mogą okazać się dane dotyczące systemów operacyjnych. Okazuje się bowiem, że niewspierany już i mający ponad 15 lat system Windows XP wciąż cieszy się ponad 10-procentowym udziałem. 

XP wygrywa nawet z Windows 8.1 (8 proc.), ale musi jednak uznać wyższość „dziesiątki” z 26-procentowym udziałem. Najpopularniejszy jest z kolei Windows 7 – korzysta z niego prawie połowa użytkowników Firefoksa, a dokładnie 45 proc.

Źródło: TechSpot, Mozilla

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  6
  Kogo to obchodzi... działa internet, działają filmy, działa LOL

  to jadymy następne 10 lat na XP
  • avatar
   Kenjiro
   5
   Wnioski, jakie można z tego wysnuć, to że najczęściej Firefox jest używany na notebooku (rozdzielczość) z W7 i często dodatkową kartą (wysoki wynik AMD, nieco wyższy niż nVidii). Rozmiar pamięci potwierdza zaś, że owe notebooki albo nie należą do nowości, albo są to najtańsze modele.

   Dobrze widać również zatrzymanie wzrostu W10 po zakończeniu akcji darmowych aktualizacji.

   Polecam przejrzeć wykresy, by dojrzeć więcej niż tylko suche procenty (uwaga, niektóre listy blokują ten adres, np. te dostępne w uBlock/uMatrix):
   https://metrics.mozilla.com/firefox-hardware-report/
   • avatar
    pscager
    1
    Chyba dla tego, że Chrome nie wspiera już Windows XP.
    • avatar
     Makkk
     0
     Jako, że wiele fajnych gier nie działa na dzisiejszych systemach (pierwsze GTA, Star Wars: Racer) mam w planie na przyszły rok zbudować komputer z 1-rdzeniowym Intelem, może jakimś GeForce 4 i pół giga ramu ;) No i system... właśnie XP, albo nawet 98SE. Więc dołączę do tych 1 z 10 ;p
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      "Co dziesiąty użytkownik Firefoksa korzysta z przestarzałego systemu Windows XP." Nie nazwałbym tego systemu przestarzałym.