Na topie

Firefox 53 - przeglądarka internetowa dla nowych systemów

Autor:

więcej artykułów ze strefy:
Przeglądarki WWW

Jedna z najpopularniejszych przeglądarek WWW - Mozilla Firefox - została odświeżona. Sprawdź, co nowego pojawiło się w wersji 53.

  • Firefox 53 - przeglądarka internetowa dla nowych systemów
A A

Firefox w wersji 53 to przeglądarka internetowa tylko dla nowszych systemów operacyjnych. Mozilla zadecydowała, że nie będzie już dłużej obsługiwać Windows XP i Vista, a także 32-bitowych Mac OS X i starszych Linuksów. To oczywiście nie wszystkie zmiany.

Przeglądarka Firefox 53 to także dwa nowe motywy graficzne: zwarty ciemny i zwarty jasny. Jak wskazują na to ich nazwy, zajmują one mniej miejsca niż domyślny motyw, przerzucając zakładki na tę samą wysokość, co główne przyciski okna.

Firefox 53

Kolejną nowością jest wyodrębnienie procesu Quantum Compositor. Efektem ma być większa stabilność i niezawodność przeglądarki – liczba błędów została ponoć zredukowana o 22 proc.

Pobierz przeglądarkę Mozilla Firefox:

Pobierz Mozilla Firefox

Jeśli korzystasz ze straszego systemu operacyjnego, zalecane jest pobranie poprzedniej wersji :
Pobierz Firefox 52 ESR


Najważniejsze nowości wprowadzone w poprzednich wersjach Firefoksa:

  • obsługa WebAssembly
  • powiadomienia o nieszyfrowanym protokole HTTP
  • czytelny wskaźnik powiększania strony
  • obsługa kodeka FLAC
  • usprawnione renderowanie treści w tle
  • płynne przełączanie między kartami
  • obsługa WebGL2
  • szybsze uruchamianie

Firefox browser

Zobacz inne przeglądarki: Opera | Chrome | Vivaldi

Źródło: Mozilla, Firefox

Odsłon: 21053 Skomentuj newsa
Komentarze

49

Udostępnij
  1. jaredj
    Oceń komentarz:

    11    

    Opublikowano: 2016-11-15 17:36

    Ctrl-tab nowością? Hmmm. Może nowością jest tryb przechodzenia między zakładkami ostatnio wyświetlonymi, bo sam skrót to funkcjonuje chyba od początku istnienia zakładek.

    Skomentuj

    1. Wojciech Kulik
      Oceń komentarz:

      7    

      Opublikowano: 2016-11-15 18:02

      Faktycznie, napisałem to dość niejasno, zmieniłem. Dzięki za zwrócenie uwagi! :)

      Skomentuj

  2. A Crysis Na Tym Pójdzie
    Oceń komentarz:

    -20    

    Opublikowano: 2016-11-15 17:46

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Ten Firefox stal sie dzis taki jak Internet Explorer, ktory nadaje sie jedynie do przegladania poczty.

    Skomentuj

    1. Ladros
      Oceń komentarz:

      16    

      Opublikowano: 2016-11-15 18:16

      No nie pójdzie, pogódź się z tym już :/

      Skomentuj

    2. CrisPL
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-20 20:08

      Jak ja uwielbiam takie komentarze wybełkocze jakieś zdanie, które nie ma żadnego poparcia w argumentach.

      Skomentuj

  3. Hello
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-15 17:48

    "dwa nowe skróty: Ctrl+Tab (przełączanie pomiędzy ostatnio używanymi kartami)"
    Hej ja używam go od lat (jest tak domyślnie w FF/Chrome/etc.) do przełączania między kolejnymi otwartymi kartami!
    Ctrl+Shift+Tab jest to samo tylko wstecz.

    Zmieniają funkcjonalność?

    Skomentuj

    1. zakius
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-23 19:44

      no właśnie, nienawidzę MRU
      ale u mnie w dev było normalnie cały czas, więc może to jakaś nowa opcja do zmiany po prostu

      Skomentuj

    2. zakius
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-23 19:44

      no właśnie, nienawidzę MRU
      ale u mnie w dev było normalnie cały czas, więc może to jakaś nowa opcja do zmiany po prostu

      Skomentuj

  4. darioz
    Oceń komentarz:

    10    

    Opublikowano: 2016-11-15 17:59

    Firefox to zdecydowanie najlepsza przeglądarka!!!

    Skomentuj

    1. Vassago
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-03-08 03:01

      Taaa, zwłaszcza, jak w połowie twojej pracy nad tekstem czy oglądania filmiku na YT pojawia się biały ekran z napisem "Well, This Is Embarrassing". I zaczynasz od nowa bo Mozilla ma ciągłe crashe. Wiem, wiem, można to zmienić ale instalując przeglądarkę większość ludzi nie chce się babrać w zmiany w configu bo nie ma o tym pojęcia tylko oczekuje działającego produktu.

      Skomentuj

  5. PeterMac
    Oceń komentarz:

    -2    

    Opublikowano: 2016-11-15 18:37

    VP9 działa niezbyt dobrze w porównaniu do MS Edge, na Edge procesor jest odciążany przez karte Nvidii (Pascal) maksymalnie podczas odtwarzania 4K 60fps na YouTube użycie proceosora nie siega nawet 5%, natomiast w Firefox 50 uzycie 30-40%, takze VP9 nie działa nadal za dobrze na Pascalach.

    Skomentuj

  6. Marucins
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-15 19:58

    Siedzę na kanale beta i kilka dni temu zrobiłem test Najnowszy Chromium i najnowszy lisek (tu akurat był 50) to w takim peacekeeper zdobył 6850 gdzie Chromium 5716.

    https://s18.postimg.org/o20xo0to9/image.png - Chromium
    https://s18.postimg.org/boo3h43zt/image.png - Firefox

    Skomentuj

    1. chotnik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-23 23:56

      Wychodzi na to, ze FF jest sporo szybszy w Text Parse (4+ razy_, ale juz renderowanie jest tragiczne (jeden test FF ma 17fps a Chrome 60+).

      Skomentuj

  7. AndreoKomp
    Oceń komentarz:

    -10    

    Opublikowano: 2016-11-15 21:56

    Pokaż komentarz zakopany przez użytkowników

    Od lat korzystam z Firefoxa, ale od dłuższego czasu planuje przejść na Chrome. Już bym to zrobił, gdyby nie dodatki i przyzwyczajenia. Dlaczego? Prosty test na najnowszej wersji Firefoxa.
    Otwarcie na raz 52 plików .url z linkiem do Filmweb z różnymi oczywiście filmami:
    - Firefox: 2 minuty 23 sekundy
    - Chrome: 34 sekundy
    Nie oczekuje, że przeglądarka ma być najszybsza ze wszystkich pod każdym względem, ale bez przesady. 4 razy wolniejsza od Chrome i to w najprostszym możliwym teście! Chyba nie ma co czekać na lepsze tylko usiąść kiedyś przy Chrome, dostosować go wyglądem i funkcjonalnością do Firefoxa i z podziękować Mozilli za współpracę.

    Skomentuj

    1. r_e_s_e_t
      Oceń komentarz:

      13    

      Opublikowano: 2016-11-16 01:27

      Zrób jeszcze test jednoczesnego drukowania dokumentów na 52 drukarkach.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        -7    

        Opublikowano: 2016-11-16 09:52

        Chyba chciałeś powiedzieć test drukowania 52 stron jednocześnie. Marny byłby to program gdyby trzeba było drukować każdą stronę pojedynczo.

        Skomentuj

    2. patol1984
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-16 07:13

      Mnie bardziej zależy na stabilności niż szybkości, póki nie ma fatal errorów, niewyjaśnionych zawieszek przeglądarki, niedziałających stron to nie opłaca się marnować czasu na przyzwyczajanie do innej przeglądarki.

      No i nie otwieram więcej niż 10 kart, mam za słabą podzielność uwagi ;)

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        -5    

        Opublikowano: 2016-11-16 09:58

        No właśnie stabilność Firefoxa jest bardzo słaba. W zasadzie żaden problem, żeby w chwile powiesić program. Najbardziej muli i jest niestabilny Flash, który odchodzi do lamusa, ale jednak cały czas jest używany przez niektóre strony. Poważny błąd Firefoxa na dzień dzisiejszy to brak niezależnych zakładek. Zawiesi się jedna to leci cały program. Firefox zdecydowanie potrzebuje nowej wersji, bo obecna jest przestarzała, ponieważ nie jest wstanie wykorzystać mocy obliczeniowej współczesnych komputerów i szybkich łącz światłowodowych.

        Skomentuj

        1. patol1984
          Oceń komentarz:

          1    

          Opublikowano: 2017-04-21 06:56

          No właśnie flash był moim utrapieniem, wyłączyłem na stałe wtyczkę bo wartościowych treści w formie flash już prawie nie ma

          Skomentuj

    3. Marucins
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2016-11-17 19:12

      Również stałem przed podobną decyzją ale wole zostać przy czymś pewnym.

      Weź pod uwagę ZEROWĄ personalizację.
      Wstyd - bo jak popatrzymy na Androida to pozwala na wiele zmian za to Chrome/Chromium niemal nic.
      Skróty klawiszowe, dodatki. Wszystko jest masakrycznie ograniczone.

      Skomentuj

      1. AndreoKomp
        Oceń komentarz:

        2    

        Opublikowano: 2016-11-18 11:40

        Tego się właśnie zawsze obawiałem, dlatego nie przechodziłem na Chrome. Na szybko jak chciałem sobie ustawić Chrome, żeby wyglądał i działał jak Firefox to niestety nie szło tego zrobić, a czasu na głębsze przyjrzenie się tematowi było mi szkoda, więc pozostawałem przy Firefoxie licząc, że w którejś kolejnej wersji będzie poprawione wykorzystywania zasobów komputera. Jest chyba światełko w tunelu. Piterk2006 pisał niżej, że każda karta w oddzielnym procesie ma być niedługo. Jak szukałem jakiś informacji na ten temat to dowiedziałem się, że faktycznie od dawna prace nad tym trwają i nawet już powinny być wdrożone, ale pewnie mają poślizg. Trzeba więc uzbroić się po raz kolejny w cierpliwość.

        Skomentuj

  8. Fiona
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2016-11-16 07:50

    Wystarczy że zadasz pytanie w google i otwierasz kolejne wyniki na kartach i po chwili masz 50 ;)

    Ja szukam czegoś zamiast Opery, to ta to się dopiero zrobiła komercyjnym gniotem....
    A byłam z nią dobrych 10 lat, albo i dłużej...

    Skomentuj

  9. Much_
    Oceń komentarz:

    -3    

    Opublikowano: 2016-11-16 08:12

    Na początku używałem IE później FF później na macu Safari i teraz używam tylko i wyłącznie Chrome bo mi się wszystko synchronizuje i mam spokój zarówno na macu jak i na PC aaa no i jakoś tak najszybciej u mnie dzialą i sie nie zacina...

    Skomentuj

    1. Geralt
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-03-08 14:05

      Mi tez sie synchronizuje na FF w sposob ktory jest dosc dobry, bo strony na chama nie otwieraja mi sie na kazdmym te same, ale mam podglad do stron z innych komputerow i w kazdej chwili moge je otworzyc :). Bo gdyby mi otwieral wszystkie wszedzie, to na moim zabytkowym kompie w innym miescie praca by byla trudna:).

      Skomentuj

  10. Balrogos
    Oceń komentarz:

    -1    

    Opublikowano: 2016-11-16 08:56

    Czyli firefox nie bedzie juz sie mulil jak ma sie odpalonych 200 zakladek?

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-16 11:26

      Jak poczekasz 10 minut na załadowanie kart, będziesz miał szczęście, że żadna karta się nie wysypie zawieszając cały program, to nic nie powinno potem mulić. U mnie przynajmniej nie muli i nie muliło nawet na wcześniejszej wersji.

      Skomentuj

      1. Balrogos
        Oceń komentarz:

        1    

        Opublikowano: 2016-11-16 23:12

        Stara wersja chyba 36 costam byla super 1000 zakladek otwartych i nie mulilo :) potem cos popsuli i teraz ledwo zipie i przesiadlem sie an waterfoksa 64bit jest troche lepiej ale nadal muli wiesza sie przy kilkuset zakladkach.

        Skomentuj

        1. owatanka
          Oceń komentarz:

          0    

          Opublikowano: 2017-01-23 16:49

          Tak 3.6.1 mialem ja na win xp z prockiem pentium 4 3.2GHz 2GB ram i dalo sie otworzyc 150 zakladek bez zawiechy a jak sie zwiesila karta to sie zamykalo karte ale przegladara dalej latala a teraz w wersji 50 poprostu po otwarciu 50 zakladek i zamknieciu ich po kolei i otwieraniu nowych tak jak by zwalnia az do momentu kiedy jest nieuzyteczna.

          Skomentuj

    2. chrisplbw
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-20 15:46

      Odpalonych 200 czy 1000 zakładek :D i oczywiście korzystasz w jednej chwili ze wszystkich.
      A znacie takie coś jak Tab Groups? - zakładki stają się zbędne.
      Korzystam z FF (również w pracy) chyba od początku jego istnienia i nigdy nie miałem problemu z jego działaniem, odtwarzaniem różnych treści, w przeciwieństwie do Chrome i Opery. Ciekaw tylko jestem jak w tych ostatnich działa przywrócenie kart, zakładek, haseł na nowo postawionym systemie, w FF jest to banalne.

      Skomentuj

      1. VHdvamFTdGFyYQ
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-04-20 17:38

        Chrome - bez problemu. Opera - nie wiem.

        Skomentuj

  11. piterk2006
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2016-11-16 10:38

    Każda karta w oddzielnym procesie będzie niedługo. Obecnie jedynie mała grupa osób została wybrana, z każdą kolejną wersją będzie ona rosnąć aż osiągną 100%.

    Skomentuj

    1. AndreoKomp
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2016-11-16 11:30

      No to jest nadzieja dla Firefoxa. Może więc warto się wstrzymać z przesiadką na Chrome i dać jeszcze trochę czasu Mozilli. Pytanie tylko ile to jest "niedługo"? 3 miesiące? pół roku? rok?
      Czy jak ktoś już teraz chciałby skorzystać z takiej wersji, to jest taka możliwość?

      Skomentuj

      1. zakius
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-23 19:47

        w ciągu roku ma wejść quantum (najistotniejsze usprawnienia z servo)

        Skomentuj

  12. qiubjey
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-21 17:18

    Hej,
    a powie mi ktoś jak na takiej super hiper nowej przeglądarce bez obsługi JAVA korzystać ze stron typi iPKO?

    Skomentuj

    1. chotnik
      Oceń komentarz:

      1    

      Opublikowano: 2017-01-24 00:30

      A co ma Java do iPKO?

      Skomentuj

    2. chrisplbw
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-04-20 15:23

      szukanie boli https://support.mozilla.org/pl/kb/uzywanie-wtyczki-java-do-wyswietlania

      Skomentuj

  13. makinen
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2016-11-25 06:46

    Używam Firefoxa, bo jako jedyny posiada możliwość szyfrowania zapamiętanych haseł hasłem głównym. W Chrome i innych hasła są przechowywane w otwartym tekście, każdy może je odczytać w dowolnej chwili.

    Skomentuj

  14. SamsungRD
    Oceń komentarz:

    2    

    Opublikowano: 2017-01-23 15:55

    Co to znaczy "bardziej optymalna"? Optymalna to optymalna, nie może coś być bardziej optymalne... Lepsze, szybsze, zoptymalizowane, to tak.

    Skomentuj

      1. Wojciech Kulik
        Oceń komentarz:

        0    

        Opublikowano: 2017-01-23 15:58

        Obaj macie rację, dzięki za zwrócenie uwagi.

        Skomentuj

  15. AmigaPPC
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-01-23 16:07

    Proszę poprawić jeszcze "upłynnione przełączanie" na np. bardziej płynne.
    Na razie wygląda to co najmniej dziwnie, a już na pewno niegramatycznie.

    Skomentuj

  16. greelf
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-01-23 17:57

    Kiedy ta aktualizacja do 51 bo ja u siebie jak na razie nie widzę.

    Skomentuj

    1. jeomax.co.uk
      Oceń komentarz:

      0    

      Opublikowano: 2017-01-23 18:26

      Kiedy se ściągniesz z podanego przed Redakcję linka :)
      Jak pewnie wiesz, Redakcji nie należy obwiniać za mozillowy brak włączenia najnowszej rewizji do programu automatycznych apdejtów, podobnie jak z nieudanym seksem, za gorącym jedzeniem, pałą w szkole i tym podobnymi.

      Skomentuj

  17. Dunny
    Oceń komentarz:

    1    

    Opublikowano: 2017-03-07 16:37

    Lepiej zeby sie skupili na tym , aby taka przegladarka bo 4 godzinach przegladania netu chodziła jak nowo zainstalowana bo niestety łapia wszystko i mulą kompa nieziemsko

    Skomentuj

  18. vide cui fidas
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-07 16:52

    Dzięki za info lubię liska chytruska;)

    Skomentuj

  19. shoken
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-07 18:22

    Pod wzgledem wygody uzytkowania
    Vivaldi>Opera>Chromium>Firefox
    tam gdzie się liczy prywatność to najlepszy Firefox.

    Skomentuj

  20. Geralt
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-08 14:03

    Ja mialem tylko raz klopoty ze stabilnoscia FF, ale dosc upierdliwy (przy czym ja otwieram baaardzo duzo zakladek i je trzymam). Ale bardzo pomoglo przejscie z AdBlocka na uBlock. Polecam uBlock ze wzgledu na zajetosc pamieci, szybkosc dzialania i zaawansowanie. Od zmiany tego dodatku 0 problemow.

    Skomentuj

  21. Geralt
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-03-08 14:07

    Co do tej wersji to mam tylko jeden problem. Usuniecie wtyczek powodujacych ze nie bedzie dzialalo UNITY, akurat gram w jedna z gier webowych ktora z tego korzysta i wtedy zostanie mi jedynie uruchamianie tej gry na IE:).

    Obecnie korzystam z FF, a chrome uzywam tylko pomocniczo do IndiGali + jak potrzebuje automatyczne logowanie do czegos na 2 kontach, tak zeby nie przelaczac sie miedzy kontami.

    Skomentuj

    1. Himoto
      Oceń komentarz:

      -1    

      Opublikowano: 2017-04-20 18:37

      Zainstaluj osobna wtyczkę dla UNITY for browsers i wróci do normy, a jeśli to nie pomoże zawsze można odpalić Maxthon'a w wersji portable.

      BTW można wiedzieć jaka to gra webowa używa Unity? bo sam chyba jeszcze takiej nie spotkałem :)

      Skomentuj

  22. Himoto
    Oceń komentarz:

    0    

    Opublikowano: 2017-04-20 18:35

    Od kilku dobrych lat używam Chrome [wiem zero prywatności xP], obok leży Chromium, Chrome Canary i FF [używany zazwyczaj do rzeczy dodatkowych], kiedyś były jeszcze opera i Vivaldi i Maxthon. Każda przeglądarka miała swoje plusy i minusy, ale niestety z roku na rok coraz częściej widuję podwieszenia/crashe itp. na Chrome, choć i tak ciężej ją wywalić niż FF. Mieć nadzieje że FF doczeka się rozbicia procesów i niezależnego działania zakładek by nie wieszał się cały program wraz z jedną zawieszona stroną.
    Panowie od Chrome powinni zadbać o to by strony internetowe nie mogły same z siebie ingerować w config przeglądarki bo niestety spotkałem się [przez reklamy na bokach stron] iż przekierowało mnie na stronę która blokował całą przeglądarkę wymagając przelewu itp. i trzeba było się ratować zabiciem procesów :) i uruchomieniem przeglądarki bez historii :)