Opaski fitness

Google zamierza podsłuchiwać, co robisz w nocy

przeczytasz w 2 min.

Firma Fitbit, znana z produkcji urządzeń ubieralnych, która została jakiś czas temu przejęta przez Google zamierza wprowadzić na swoich zegarkach funkcję detekcji chrapania. Oznacza to stałe nasłuchiwanie, co użytkownik robi w nocy.

Wykrywanie chrapania w urządzeniach Fitbit

Wiele smartwatchysmartbandów od dawna oferuje funkcje związane z monitorowaniem snu. Zwykle oparte są one głównie na pomiar tętna i ruchu użytkownika - na tej podstawie określa się ogólną jakość snu.

Jak wynika z doniesień 9to5Google, Fitbit (będący własnością Google) zamierza jednak rozszerzyć użyteczność swoich urządzeń wprowadzając wykrywanie chrapania.

Nowość będzie dostępna tylko na zegarkach posiadających wbudowany mikrofon - a to ze względu na fakt, że właśnie za jego pośrednictwem będzie wykonywany nasłuch podczas snu.

Aplikacja Fitbit - wykrywanie chrapaniaAplikacja Fitbit - wykrywanie chrapania (Źródło: 9to5Google)

Dane zebrane podczas snu mają przedstawić, jaką część nocy użytkownik spędził chrapiąc. Wartości te będą wyrażone w procentach, a aplikacja sama wyliczy, czy są one umiarkowane, czy też należy skonsultować się z lekarzem (chrapanie może negatywnie wpływać na samopoczucie w dzień).

Oprócz wykrywania chrapania, Fitbit będzie mierzył hałas otoczenia w sypialni i podpowie, czy jest on odpowiedni dla optymalnego snu. Wynik stałych 30 dBA sklasyfikuje pomieszczenie jako bardzo ciche, natomiast powyżej 90 dBA jako zdecydowanie za głośne.

Lepiej śpij sam i często ładuj zegarek

Ciągła praca mikrofonu w zegarku może mieć kilka wad. Przede wszystkim część użytkowników nieufnych wobec Google nie pozwoli nasłuchiwać tego, co robią w nocy. Poza tym firma zaleca, aby przed pójściem spać zegarek został naładowany do minimum 40% - nietrudno zatem się domyślić, że całonocne funkcjonowanie mikrofonu może skutecznie osłabiać baterię.

Największym problemem jest jednak to, że Fitbit nie potrafi wyróżnić chrapania dwóch osób. Jeśli zatem użytkownik zegarka przebywa w sypialni z kimś jeszcze - wyniki najprawdopodobniej będą niemiarodajne.

Co sądzicie o nowości - wykrywaniu chrapania na urządzeniach Fitbit? Dajcie znać w komentarzach, czy pozwolicie się podsłuchiwać w nocy.

Data wprowadzenia nowej funkcjonalności nie jest jeszcze znana.

Źródło: 9to5Google.com

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  toman
  17
  no to już jest jakiś żart
  • avatar
   PerfectDAY
   14
   Już ja wiem czego oni chcą sobie posłuchać... na pewno nie chrapania.
   • avatar
    Silver
    7
    Zbierają podkłady do filmów porno, aby były bardziej realistyczne?
    • avatar
     Ciekawski_
     6
     Poroniony pomysł. Ale nie dziwi mnie to. Intencje Google i reszty od dawna są dla mnie oczywiste.
     • avatar
      greghostor
      5
      Śpię. Gugel będzie śledził moje sny?
      • avatar
       danieloslaw1
       4
       pierdze
       • avatar
        maslo32
        4
        za chwile nie można będzie sobie w własnym domu pierdnąc bo za głosno albo uprawiac sexu bo sie okaze ze cisnienie za bardzo wzrosnie i wezwie zegarek pogotowie
        • avatar
         OpusDei
         2
         Przeczytajcie sobie książkę George'a Orwella pt. „Rok 1984”. Tam to wszystko już jest.
         • avatar
          greghostor
          1
          Mi się śnią gołe laski bez majtek. możecie sobie sprawdzać. A czy chrapie to nie wiem
          • avatar
           Sander Cohen
           1
           To moze niech "dla naszego bezpieczenstwa" jeszcze maja wlaczona kamere w zegarku. No chance.
           • avatar
            kitamo
            -6
            Ogolnie artykuł tendencyjny.
            Chrapanie to dosc powazna sprawa i czesto przyczyna chorób. W jaki sposób sprawdzić czy samemu chrapie się w nocy? kiedy sie to odbywa, z jaką czestotliwoscią itp?
            No wlasnie po to chcą zaimplementować taką opcję która uwaga .... jest opcjonalna a wykorzystają do niej mikrofon w zegarku ktory i tak juz w nim od dawna jest bo służy do rozmów.

            No ale oczywiście wielkie halo mozna z tego zrobić.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             to że urządzenie zbiera dane, ok. zbiera bo musi jeśli te dane mają być do wglądu. ale ..... czy te dane nie mogą po prostu lądować na smartfonie albo laptopie i nie wyłazić nigdzie dalej? nie nie. tutaj firmy zbierają tyle danych ile wlezie, albo ...... nie korzystasz ze smartfona. to jest chore.