• benchmark.pl
  • Foto
  • Flickr pozwala na umieszczanie zdjęć w Domenie Publicznej i z Domeny Publicznej
Foto

Flickr pozwala na umieszczanie zdjęć w Domenie Publicznej i z Domeny Publicznej

przeczytasz w 2 min.

Odpowiednie opcje pojawiły się na liście dostępnych licencji

SpaceX kapsuła Dragon

Jedną z czynności jaką każdy użytkownik serwisu Flickr musi dokonać podczas wgrywania na swoje konto zdjęć, jest oznaczenie ich odpowiednią licencją. Dotychczas możliwy był wybór pomiędzy zastrzeżeniem wszystkich prawd do zdjęcia (All Rights Reserved, domyślne ustawienie), albo jedną z wersji licencji Creative Commons (CC License). Od kilku dni lista ta wydłużona jest o dwie nowe pozycje, które pozwalają na wprowadzenie zdjęć do Domeny Publicznej (Public Domain Dedication, CC0) lub oznaczenie zdjęć, które do takiej domeny już należą (Public Domain Work).

Zdjęcia oznaczone zarówno jednym jak i drugim z nowych typów licencji uznawane są za materiały dostępne w Domenie Publicznej. Istnieją jednak drobne różnice pomiędzy tymi licencjami, a najważniejsze z nich koncentrują się na tym skąd pochodzą zdjęcia i kto jest ich, mimo wszystko, twórcą.

Flickr licencje

Gdy wgrywane zdjęcie lub materiał wideo oznaczymy jako licencjonowane CC0, zaznaczamy że zrzekamy się żądań do jakichkolwiek praw wynikających z tego, że jesteśmy twórcami tego materiału. Licencja typu CC0 może być nadana zatem tylko przez właściciela materiału, z tym, że po jej nadaniu dana treść staje się materiałem do którego nikt nie ma żadnym roszczeń (No Rights Reserved). Należy zatem uważać bo zmiana, czyli cofnięcie takiej licencji, jest już niemożliwa.

Z kolei oznaczenie Public Domain Work, czyli praca będąca w domenie publicznej może być nadane przez każdego, nawet przez osoby, które nie są twórcami danej pracy, ale wiedzą, że jest ona dostępna powszechnie i z tego też powodu możliwe jest jej dowolne wykorzystanie. W tym użycie we własnej galerii.

SpaceX wnętrze kapsuły Dragon wersja załogowa

Zmiana wprowadzona przez Flickr zbiegła się w czasie, a może została zainicjowana, z ostatnimi działaniami SpaceX. Firma umieściła na serwisie kolekcję zdjęć prezentujących jej działalność z dedykacją dla Domeny Publicznej. Niestety w momencie ich umieszczenia nie było możliwości przypisania takiej licencji, dlatego zdjęcia pozostawały jako zastrzeżone (All Rights Reserved) mimo iż firma nie rościła sobie już do nich praw. Teraz mają one licencję CC0.

Korzystając z materiałów, które oznaczone są jako Domena Publiczna warto mieć zawsze na względzie fakt, że nie wzięły się one znikąd. Ktoś musiał wykonać zdjęcia, poświęcił na to czas. Gdy nie przeszkadza to nam, warto wspomnieć o autorze używanych materiałów.

Insects Unlocked

Można też spróbować wesprzeć twórców takich treści. Przykładem jest projekt Insects Unlocked z uniwersytetu stanowego w Teksasie. Jego pracownicy wykorzystali platformę crowdfundingową by zebrać środki na stworzenie galerii wysokiej jakości zdjęć makro owadów, która będzie udostępniona w Domenie Publicznej. Pieniądze są przeznaczone na cele edukacyjne i przede wszystkim na pozyskanie odpowiedniego sprzętu do wykonywania zdjęć. Powyższy przykład pokazuje, że nie może to być pierwszy lepszy aparat.

Źródło: Flickr (SpaceX, Insects Unlocked)

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    sajgoniasty
    0
    "Pieniądze są przeznaczone na cele edukacyjne i przede wszystkim na pozyskanie odpowiedniego sprzętu do wykonywania zdjęć. Powyższy przykład pokazuje, że nie może to być pierwszy lepszy aparat." Widzę redakcja benchmark nie ma zielonego pojęcia o takich zdjęciach ;p Większość, nawet najtańszych lustrzanek, dobre światło światło, tania (naprawdę) optyka i sporo zdolności manualnych oraz myślenia. To wystarczy :)