Dyski

Fusion-io: dysk SSD traktowany jak pamięć RAM

przeczytasz w 2 min.

Ogromny skok wydajności

Fusion-io, firma, która specjalizuje się w wysokowydajnych pamięciach masowych Flash, poinformowała o udostępnieniu pakietu SDK, który pozwala dyskom SSD pracować z wydajnością podobną jak systemowy RAM. Technologia wykorzystywana jest przez pamięci masowe ioMemory produkowane przez Fusion-io.

Dyski SSD mogą pochwalić się niezwykle szybkimi transferami, a także dużą liczbą operacji wejścia-wyjścia (IOPS), która dla tradycyjnych talerzowców jest nieosiągalna. Jednak to nadal jedynie dyski, które aplikacje i cały system widzą jako pamięć masową. Warstwa pamięci Flash ukryta jest za interfejsem dyskowym i podsystemem I/O. Te wszystkie elementy stanowią wąskie gardło, w znacznym stopniu ograniczające rzeczywisty potencjał pamięci bazujących na technologii NAND.

Fusion-io technologie dostępu do pamięcie Flash
Jak wygląda dostep do pamięci Flash w tradycyjnym SSD oraz produktach Fusion-io.

Fusion-io w swoich produktach nazwanych ioMemory Application Accelerator (a nie SSD, choć to nadal pamięć Flash) stosuje własny podsystem pamięci, który pozwala pominąć w komunikacji etap interfejsu dyskowego. Dzięki temu komunikacja jest znacznie szybsza.

Ale to nie wszystko. Technologia Fusion-io pozwala na dalsze uproszczenie komunikacji i jest to jedynie kwestia modyfikacji oprogramowania. Rozszerzenie architektury pamięci ioMemory nazywa się Auto Commit Memory. Znacząco zmniejsza ono opóźnienie w komunikacji i zaangażowanie podsystemów komputera.

Demonstracja potencjału Auto Commit Memory odbyła się w styczniu tego roku. Osiem serwerów HP Proliant DL370, wyposażonych w 8 dysków ioDrive2 Duo każdy, osiągnęło rekordową liczbę operacji wejścia wyjścia na sekundę przekraczającą jeden miliard (1 000 000 000 IOPS).

Dysk ioDrive2 Duo front cover

Aby z potencjału technologii Fusion-io mógł skorzystać każdy programista, firma udostępniła zestaw SDK. Pozwala on zastosować biblioteki API, które pozwalają między innymi na natywny dostęp do pamięci Flash (Direct FS API), a także traktowanie nieulotnej pamięci masowej tak jakby był to zwykły RAM (Auto-Commit Memory API) bez obciążania głównego procesora. Jedynym ograniczeniem wydajności jest szybkość zastosowanych modułów NAND.

Kto zyska na technologii Fusion-io? Serwerownie, które mogą zmniejszyć inwestycje w pamięć RAM, a także rynek wideo. Jeśli ktoś zastanawiał się jaki sprzęt poradzi sobie z obróbką wideo 4K, 5K czy 6K w czasie rzeczywistym, albo co porabia Steve Wozniak jako główny naukowiec Fusion-io, to już macie odpowiedź.

Dysk ioFX
Aplikacje Adobe Photoshop CS6, Premiere Pro CS6 i After Effects CS6 zoptymalizowano pod kątem współpracy z pamięciami ioFX.


Więcej o dyskach SSD:

Źródło: Fusion-io

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mutissj
  4
  wygląda jak karta graficzna pod ten PCI_E x4
  • avatar
   phillosoff
   4
   Im więcej takich technologii tym mniej wąskich gardeł w architekturze komputerów. Niedługo będzie można zastosować jeden typ pamięci, który zastąpi wszystkie pozostałe: będzie służyć zarówno jako pamięć masowa jak i RAM. Budowa komputera się uprości, spadną koszty i wzrośnie wydajność.
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    Ciekawa technologia ale ceną za pojemny model, zapewne przebiją ostatni monitor EIZO.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Jaką cenę i pojemność mają te pamięci ?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Cena pewno też pobija rekord ;)
      • avatar
       Konto usunięte
       -12
       tRaktowany? ;]
       • avatar
        loccothan
        -13
        Zajebioza lol, 1T np. traktowane jako RAM tylko jaki procek do tego, Kilka serverów czyli ze 96 rdzeni Xeon albo AMD
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         oo Ciekawa rzecz...
         • avatar
          kokosnh
          0
          tylko jak system zacznie traktować SSD jak RAM, to nici z instalacji systemu ( czyli do zastosowań tyko profesjonalnych ), no i trzeba się zastanowić, co na serio znaczy traktowanie jak ram, bo w artykule można znaleźć fragmenty sugerujące że dosłownie SDD będzie służył jako pamięć podręczna, tylko niestety komórki MLC nadal wytrzymują ok 5000~7000 operacji zapisu, czyli po dniu dosłownie zajeździmy dysk...
          • avatar
           Hakuren
           0
           Rozumiem, ze to tylko i wylacznie jako ciekawostka. FusionIO to jest swietna sprawa, niestety nie dla smiertelnikow. Ceny za najprostsze 80GB karty zaczynaja sie od 1600 Euro. Za serwerowowke 5.12TB musisz wybulic juz 63000... Euro. Ta nowa karta na luzie przebije 100000 Euro.

           Mimo wszystko to jest droga naprzod, a nie nieporozumienie zwane SSD.