Ciekawostki

Najostrzejsze zdjęcie galaktyki M31 w Andromedzie - do oglądania i pobrania

przeczytasz w 2 min.

Gigapanorama pokazująca niespełna połowę galaktyki ma rozdzielczość 69536 x 22230 pikseli.

M31 zbliżenie

Galaktyka Andromedy o symbolu M31 w katalogu Messiera to niepozorna plamka, którą znajdziemy w okolicach gwiazdozbioru o tej samej nazwie. Dlatego kiedyś nazywano ją Mgławicą w Andromedzie. W praktyce, to galaktyka nieco większa od naszej Drogi Mlecznej, która kryje miliardy gwiazd. Jeśli nie wierzycie, to przyjrzyjcie się tej 1,5 gigapikselowej fotografii, która odsłania część tylko splendoru całej wyspy gwiezdnej, która znajduje się około 2,5 miliona lat świetlnych od nas.

W dążeniu do czasem błędnie pojętej doskonałości podczas fotografowania nieba zapominamy, że tak naprawdę w każdym kierunku, w którym się spojrzymy, znajdują się miliony jeśli nie miliardy gwiazd i galaktyk. Ładnie wyglądające niebo to dla wielu fotografujących gładka nie zakłócona szumem powierzchnia. Jednak w praktyce nigdy tak nie jest - każdy piksel na zdjęciach nieba kryje w sobie światło pochodzące od wielu obiektów i dlatego każdy jest inny. A to w efekcie sprawia, że niebo wydaje się mocno zaszumione i nierównomierne kolorystycznie. I takie powinno być.

M31 w styczniu na niebie
Galaktykę Andromedy znajdziemy na niebie w styczniu około godziny 21 w kierunku zachodnio-północnym na wysokości około 50 stopni czyli wystarczająco wysoko dla komfortowej obserwacji. Im później tym niżej będzie znajdowała się nad horyzontem (źródło: Stellarium)

Astronomowie dążąc do osiągnięcia coraz lepszej rozdzielczości nie tylko chcą łamać bariery dla samego ich łamania, ale również lepiej oceniać obserwowany Kosmos. Teleskop Hubble'a to jedno z pierwszych urządzeń, które pokazało piękno nieba pozbawionego wpływu ziemskiej atmosfery.


Gigapanorama pokazuje tylko fragment całej galaktyki na którym widać około 100 milionów najjaśniejszych gwiazd.

Teraz możemy podziwiać 1,5 gigapikselowe zdjęcie, które pokazuje jak nieskończony jest kosmos. Spróbujcie zajrzeć na dedykowana stronę teleskopu ze zdjęciem, którego wycinki można przybliżać i przybliżać. Warto wykazać trochę cierpliwości bo załadowanie obrazu przy każdym powiększeniu nieco trwa. Wyświetlenie całego nieprzeskalowanego zdjęcia (plik do pobrania ma rozmiar 4,3 GB - odpowiednie linki znajdziemy w prawym dolnym narożniku strony z panoramą) wymagałoby 600 wyświetlaczy HD (rozdzielczość zdjęcia wynosi 69536 x 22230 pikseli).

M31 porównanie Księżyc

O tym jak wysokiej jakości jest to najostrzejsze zdjęcie świadczy również fakt, że gołym okiem przy dobrej widoczności jesteśmy w stanie dostrzec jedynie plamkę będącą centrum galaktyki, czyli tę najjaśniejszą część widoczną w lewym dolnym roku gigapanoramy. M31 widziana przez amatorski teleskop czy lornetkę z dala od świateł miast zajmuje na niebie obszar porównywalny z 8 tarczami Księżyca (porównanie powyżej).

Źródło: Hubble, SpaceTelescope.org

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  aendrju
  15
  a to tylko jedna z miliardów galaktyk i nie jest tak naprawdę duża
  • avatar
   xprzemcio
   6
   Uwielbiam takie artykuły w benchmarku :)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Kto wie, może za 2-5mld lat to jedna z tych gwiazd zmodyfikuje/unicestwi układ słoneczny.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Spoko... za niecałe 4 miliardy lat będzie ją dużo lepiej widać. Jak galaktyka Andromedy zacznie się łączyć z naszą galaktyką. ;-)
     • avatar
      PrzemasK
      1
      Za każdym razem jak czytam lub oglądam coś o kosmosie to czuję, jak mi rozpie...rozwala mózg od środka. Na co dzień w pośpiechu płynącego życia człowiek tak o tym nie myśli, ale właśnie takie zdjęcia pokazują, jak małą cząsteczką jest nasza ziemia, co z jednej strony jest fascynujące, a z drugiej przerażające.
      • avatar
       Szymon331
       0
       Ja wiem?
       Ksiezyc ma calkiem przyzwoitej rozdzielczosci zdjecia i bardzo dobrze widac teren. Zdjec makro kamieni raczej nie dostaniemy bo to nie ziemia gdzie na wysokosci kilku km lataja samoloty i robia zdjecia.
       • avatar
        KMyL13
        -1
        Heh- takie właśnie wiadomości napawają mnie szczęściem i pobudzają do gdybania o (wszech)świecie, który pomimo 2015 roku jest nam tak nieznany...
        • avatar
         krzysiek
         -1
         na pewnych poziomach zoomu normalnie jakaś moira wychodzi :/
         • avatar
          Konto usunięte
          -2
          Ale lipa ,niby duża rozdzielczość a wystarczy 1/3 tego co można powiększyć i się wszystko rozmazuje. Brawo Nasa jak zwykle, s...ście robotę.
          • avatar
           Streck
           -5
           Zdjęcie, które ma 4.3 Gb... Kurde. Tyle co 3 filmy w fullHD...
           Jakie potrzebne są do tego dyski?! Wkrótce będziemy się śmiać z dysków 2TB czy macierzy raid 0 10TB
           • avatar
            kitamo
            -10
            "Teraz możemy podziwiać 1,5 gigapikselowe zdjęcie, które pokazuje jak nieskończony jest kosmos."
            Jest skonczony, i do tego nie potrzeba zdjec by to wiedziec.
            • avatar
             kot-kreskowy
             0
             Woooooo, brzmi epicko, download leci!!
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ja bym chciał zobaczyć co jest za horyzontem zdarzeń, i dowiedzieć się czym jest osobliwość. Może za kilka tysięcy lat ludzie się dowiedzą, kto wie... chyba że isis nas wyniszczy tak jak niedawno pewną redakcję ;)
              • avatar
               PL_SBX
               0
               My tutaj widzimy zdjęcie, a ja jestem ciekaw jak powstały pierwsze atomy, materia... Wielki wybuch nie powstał z niczego.