Ciekawostki

Gdzie jest burza? Sprawdź w internecie

przeczytasz w 3 min.

Gdzie jest burza? W czasie burzowej pogody chcielibyśmy wiedzieć, czy wyładowania elektryczne dotrą w okolice naszego domu. Istnieje kilka narzędzi, które mogą ułatwić namierzenie chmur burzowych.

Pierwsze burze tego sezonu już przetoczyły się przez polskie miasta i wsie. W najbliższych tygodniach możemy spodziewać się ich jeszcze więcej. To doskonała okazja, aby zainstalować na swoim urządzeniu odpowiednią aplikację do monitorowania burz. Pytanie "Gdzie jest burza?" nie będzie już stanowiło dla ciebie problemu. Istnieje wiele aplikacji, które mogą pomóc w namierzeniu burzy.

Najlepsze radary burzowe

Burze to zjawiska nagłe i niebezpieczne, które często wiążą się z intensywnymi opadami i silnym wiatrem. Wiedza o tym, gdzie aktualnie znajduje się burza i w jakim kierunku podąża, może ułatwić zabezpieczenie się przed jej potencjalnymi skutkami. Dlatego tak ważne jest, aby odpowiednio się do nich przygotować - odłączyć urządzenia elektryczne, zabezpieczyć doniczki na balkonie, a nawet wrócić do domu ze spaceru. W tym wszystkim mogą pomóc aplikacje z radarami i mapami burz, które dostarczą nam informacji o nadchodzącej burzy. Są to narzędzia dostępne na telefon lub przez przeglądarkę internetową, które pokazują aktualną lokalizację wyładowań atmosferycznych, a często także prognozy. W naszym rankingu prezentujemy sprawdzone rozwiązania. Zastanawiasz się, jaki radar burz wybrać? Oto nasze propozycje najlepszych aplikacji burzowych:

 1. My Lightning Tracker – darmowa aplikacja, która pozwoli ci sprawdzić na telefonie, gdzie aktualnie jest burza. Ogranicza się do wyświetlania radaru burz, wraz z poszczególnymi wyładowaniami. Prezentuje również tak zwane hot-spoty, czyli miejsca, w których burze w ostatnim czasie występowały najczęściej. Można również udostępniać lokalizacje wyładowań znajomym. Aplikacja wyróżnia się prostym i przejrzystym interfejsem, który jest jednocześnie atrakcyjny wizualnie. Prezentuje informacje w jasny, zrozumiały sposób. Niedawno doczekała się polskiej wersji językowej, co sprawia, że korzystanie z niej jest jeszcze wygodniejsze.
 2. Monitor Burz – to aplikacja dla tych, którzy cenią sobie prostotę. Jest to bardzo prosta aplikacja, ale właśnie w tym tkwi jej siła. Umożliwia wygodne sprawdzanie tego, gdzie dochodzi do wyładowań atmosferycznych i w jakim kierunku aktualnie przemieszczają się burze. Ocena 4,9/5 w sklepie Google Play nie jest przypadkowa. Aplikacja nakłada na mapę obszary o konkretnym zagrożeniu burzami. Prezentuje lokalizację wyładowań oraz radar opadów, wraz z animacjami ich przemieszczania. Ma też zakładki, w których prezentuje dane z Blitzortung, a nawet satelitarne dane dotyczące zachmurzenia.
 3. Blitzortung Lightning Monitor – to jeszcze prostsza aplikacja, która po uruchomieniu pokazuje, gdzie w danej chwili występują burze (a także gdzie dochodziło do wyładowań atmosferycznych w ciągu ostatnich 24 godzin). Z obsługą tej aplikacji poradzi sobie każdy bez wyjątku. Prostota i minimalizm to jej największe atuty. Dodatkowym plusem jest brak reklam. Autorzy dbają również o regularne aktualizacje, które poprawiają działanie narzędzia.
 4. Windy – to płatna aplikacja, ale za to jedna z najlepszych do sprawdzania burz. W swojej darmowej wersji stała się praktycznie nieużywalna – na każdym kroku jesteśmy bombardowani komunikatami o tym, że warto zapłacić za wersję premium. I rzeczywiście warto, bo po uiszczeniu opłaty staje się świetnym narzędziem – wszechstronnym i kompleksowym, a jednocześnie czytelnym, łatwym w użyciu i funkcjonalnym. Pozwala sprawdzić wiatr, opady deszczu, śniegu, mapę burz, zachmurzenie, ciśnienie, temperaturę, a nawet jakość powietrza. Windy to prawdziwy kombajn, który potrafi zastąpić kilka innych programów. Co ważne, mamy do dyspozycji oś czasu, która pozwala sprawdzić nie tylko aktualną sytuację, ale też symulowany stan na kolejne godziny i dni.

Gdzie jest burza? Sprawdź w przeglądarce

Jeżeli preferujesz korzystanie z komputera, mamy dla ciebie również propozycje. Aplikacje burzowe na telefon mają tę zaletę, że pozwalają sprawdzić sytuację o każdej porze i praktycznie w każdym miejscu. Wyświetlają też powiadomienia. Jednak niektórzy wolą korzystać z radarów burz na komputerach. Duży ekran i myszka pozwalają na to w maksymalnie komfortowych warunkach. Wśród serwisów, które warto znać, są:

 1. Blitzortung.org – to podstawowa, komputerowa wersja radaru burzowego, o którym wspominałem już w rankingu aplikacji burzowych.
 2. Skyradar.pl – to dobrze działający portal zbierający dane o burzach, wiatrach, ciśnieniu, temperaturze, a nawet lotach samolotów w danym regionie świata (w dużej mierze opiera się na Windy).
 3. Burze.dzis.net – to popularna mapa burz w Europie, która poza wyładowaniami atmosferycznymi śledzi też trąby powietrzne, silny wiatr, duże opady oraz skrajne temperatury. Ceniona jest przede wszystkim za przejrzystość.
 4. LightingMaps.org – to serwis internetowy umożliwiający śledzenie w czasie rzeczywistym wyładowań atmosferycznych na całym świecie. Korzysta z danych zbieranych przez sieć detektorów burzowych, prezentując je na interaktywnej mapie. Użytkownicy mogą obserwować aktualne burze, ich intensywność oraz kierunek przemieszczania się. Dodatkowo, serwis oferuje funkcje takie jak alarmy dźwiękowe i powiadomienia, co czyni go przydatnym narzędziem do monitorowania warunków pogodowych i planowania działań w czasie burz.

Czy korzystasz z jakiegoś radaru burz? Który z nich jest twoim zdaniem najbardziej godny polecenia?

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  assistant
  0
  Blitzortung.org
  Niema za co
  • avatar
   krzypam
   -4
   Aaaaaaaa kolacje za niedługo! Dzisiej moje ulubione! Parówki moczone w wódce przez noc z musztardom i do tego bułki z syrem!!! Palce lizać!!! Polecam karzdemu!!!
   • avatar
    Nawiedzony
    0
    A Burzowo.info? Stronka i aplikacja? Używam i jestem zadowolony.

    Witaj!

    Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
    Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

    Połącz konto już teraz.

    Zaloguj przez 1Login