Internet

Gmail może (prawie) pisać e-maile za ciebie

przeczytasz w 1 min.

Firma Google przygotowała nową funkcję opartą na uczeniu maszynowym, z której lada chwila skorzystają użytkownicy Gmaila. To Smart Compose – rozwiązanie, które sprawia, że e-maile właściwie piszą się same.

Dla wszystkich jest już dostępny odświeżony Gmail, a wśród funkcji, o które został wzbogacony, znajdują się dynamiczne przyciski akcji, odkładanie wiadomości na później oraz „szybkie odpowiedzi”, czyli Smart Replies. Co jednak w przypadku, gdy równie szybko chce się stworzyć nową wiadomość? Wtedy z pomocą ma przyjść kolejna nowa funkcja zapowiedziana przez Google: Smart Compose.

Funkcja Smart Compose bazuje na tej samej sztucznej inteligencji co Smart Replies. Zasada jej działania jest zaś zbliżona do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku klawiatur smartfonowych czy też autouzupełniania w procesorach tekstu. Innymi słowy: podpowiadany jest ciąg dalszy rozpoczętego wyrazu czy nawet całego zdania. Jest to zatem rozwiązanie, które niemal pozwala mailom pisać się automatycznie.

Firma Google zwraca szczególną uwagę na wspomnianą sztuczną inteligencję. Chwali się mianowicie, że Smart Compose uczy się słownictwa i stylu danego użytkownika, dzięki czemu wiadomości brzmią naturalnie. Dodatkowo „funkcja pozwala ci zaoszczędzić trochę czasu, który przeznaczasz na pisanie powtarzalnych zdań, a przy okazji zmniejsza ryzyko wystąpienia błędów gramatycznych i ortograficznych”, zachwala producent.


Fragment poświęcony Smart Compose – od 0:38 do 1:10.

Funkcja Smart Compose to ciekawy przykład na to, że sztuczna inteligencja (a konkretnie uczenie maszynowe) może być podstawą dla niewielkich w gruncie rzeczy, ale jednak bardzo praktycznych rozwiązań. Czy okaże się udana, stanie się jasne w nadchodzących tygodniach, gdy trafi do użytkowników. Jak się na nią zapatrujecie?

Źródło: The Verge, TechSpot, Google Blog, TechCrunch

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  0
  Fanatycy i wojownicy zaciekle walczący o poprawną pisownię będą wysoce zadowoleni.
  Będzie dla nich więcej okazji do hejtowania tych co się nie chcą podporządkować systemowi.
  Ponieważ pisanie niepoprawną polszczyzną do innych stanie się sposobem na pokazanie że nie pisze do ciebie maszyna marionetka a prawdziwy człowiek.