Bezpieczeństwo

Google ulepszy system CAPTCHA, bo roboty już go opanowały

przeczytasz w 1 min.

Zamiast przepisywania nieraz nieczytelnych znaków narzędzie No-CAPTCHA po prostu pyta czy jesteś, czy też nie jesteś robotem.

Google No-CAPTCHA

Firma Google od lat wykorzystuje CAPTCHA – system, w którym zadaniem użytkownika jest przepisanie powykręcanych znaków znajdujących się na obrazku powyżej. Narzędzie było proste, a jednocześnie skutecznie – roboty nie były bowiem w stanie sobie z tym poradzić. Zdaje się jednak, że tę lekcję już odrobiły. Dlatego też gigant z Mountain View zaprojektował No-CAPTCHA – nowe narzędzie zabezpieczające, które nie tylko tworzy kolejną barierę dla robotów, ale też powinno uprzyjemnić cały proces samym użytkownikom.

Zamiast przepisywania nieraz nieczytelnych znaków narzędzie No-CAPTCHA po prostu pyta czy jesteś, czy też nie jesteś robotem. Jedyne co musisz zrobić, to zaznaczyć opcję: „Nie jestem robotem”. Czasami – to znaczy gdy algorytm Google wykryje jakąś nieprawidłowość – użytkownik może zostać poproszony o jeszcze jedno potwierdzenie, na przykład poprzez standardowe przepisanie tekstu lub też dopasowanie zdjęć do podpisów itp.

No-CAPTCHA to także lepsze dopasowanie do mniejszych ekranów (na przykład smartfonów). W przypadku konieczności potwierdzenia swojego człowieczeństwa nie będziemy musieli wykonywać czynności typu przepisywanie znaków lecz właśnie dopasować obrazki – na przykład: wybrać wszystkie inne zdjęcia pokazujące to samo zwierzę co na grafice głównej.

Google No-CAPTCHA etap

Obecnie system No-CAPTCHA jest powolutku wdrażany na kolejnych stronach. Jego przyszłość zależała będzie od tego, jak się na nich sprawdzi. Wydaje się jednak, że może to być dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo, ale też zmniejszenie frustracji użytkowników.

Źródło: DigitalTrends, SlashGear, Google Online Security

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  34
  Rany, ta CAPTCHA to najbardziej denerwująca rzecz w całym internecie, nawet brak edycji komentarzy nie jest tak denerwujące ;]
  • avatar
   shamoth
   4
   Ale spryciarze, szukają jelenia który opracuje lepszy algorytm do wyszukiwania zdjęć na podstawie zdjęcia źródłowego ;)
   • avatar
    greghostor
    3
    ktos mi wytłumaczy po cą właśnie te powykręcane literki ? i co maja z tym swpólnego jakieś roboty
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Ta captcha to powinna być całkiem inaczej zrobiona nie wpisywanie liter tylko ustawiania puzzli z obrazków jak np. keycapcha.Google captcha to ciężko wpisac te litery są nieczytelne że czasem po kilka razy można wpisywac i nieprawidłowa.A keycapcha jest lepsza i boty jej nie opanowały jakoś.
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Przydalby mi sie taki robot, bo czasem dopiero za 5 razem zgaduje te powykrecane literki. Chore.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Na attribute Orange też coś takiego wprowadzili, z obrazkami. Trzeba wybrać nie pasujący do reszty. Jedno kliknięcie i działamy dalej. Lepsze to niż przepisywanie literek.