Ciekawostki

Google pozwoli nam przetestować aplikacje przed zakupem

przeczytasz w 1 min.

System powstaje ponoć już od ponad roku i jest już właściwie na ostatniej prostej.

Android aplikacje zielony

Aplikacje na platformach typu Google Play często bywają drogie. Ze strachu przed zawodem (a czasem może też ze względu na przykre wydarzenia z przeszłości) często po prostu rezygnujemy z zakupu danego oprogramowania, które niejednokrotnie warto byłoby jednak mieć na swoim smartfonie lub tablecie. Niektórzy deweloperzy pomagają w podjęciu decyzji udostępniając okrojoną, ale darmową wersję swojej aplikacji – po pierwsze jednak nie robią tego wszyscy, a po drugie – czasem okrojenia są dość – ujmijmy to – niefortunne. Być może wkrótce sytuacja się poprawi – sprawą zajęła się bowiem firma Google, która – jak donosi portal The Information – planuje wprowadzenie zautomatyzowanego systemu testowania aplikacji na Android.

Według źródła The Information, które jest podobno blisko całej sprawy, system Google będzie czymś pomiędzy demo a trial. Nie będziemy zatem musieli pobierać aplikacji w całości, co „pomoże oszczędzić czas i pakiet transmisji danych”. Otrzymamy niepełną wersję oprogramowania służącą wyłącznie do krótkiego przetestowania – całość ograniczona będzie tylko do określonych funkcji. Dla nas, użytkowników, korzyść jest oczywista – mniejsze ryzyko zawodu. Przy okazji ma to sprawić, że ludzie chętniej będą decydować się na pobieranie aplikacji, co z kolei jest plusem dla deweloperów oraz samego Google. System powstaje ponoć już od ponad roku i jest już właściwie na ostatniej prostej. 

Jak dokładnie system ten będzie działał? Tego jeszcze nie wiadomo. To, że jest to całkowicie możliwe, jest jednak faktem. Wystarczy wspomnieć o App.io – usłudze, która umożliwia deweloperom tworzenie krótkich wersji demonstracyjnych swoich aplikacji. Wszystko to oparte jest na technologii HTML5 oraz chmurze. Działa? Działa. Trzymamy więc kciuki za rozwiązanie Google, które może stać się bardziej przystępne i ogólnie dostępne.

Źródło: DigitalTrends, App.io

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  yendrek
  4
  Testowanie tylko określonych funkcji z całego softu to żadne testowanie. To tak jak telewizyjna reklama super-hiper-uber hitu filmowego w której mamy kilkanaście sekund naprawdę zajebistej akcji, a która później w 90-minutowej całości okazuje się być niemal jedyną rzeczą wartą obejrzenia.
  • avatar
   gormar
   0
   Z tym testowaniem może i nie było by tak głupio, ale po tym jak wydłużyli czas w którym można otrzymać zwrot za aplikację z 15 minut do 2 godzin to nie widzę szczególnie wielkiego sensu.

   Sam od dłuższego czasu planuje zakup pełnej wersji pewnej aplikacji, ale ciągle odstrasza mnie cena (ok 20 zł) a potrzebna mi jest praktycznie tylko jedna funkcja płatnej wersji. Tylko właśnie nie wiem, czy będzie ona działała zgodnie z moimi oczekiwaniami. Ale jak by właśnie tę funkcjonalność wyłączyli w wersji testowej to i tak byłoby to dla mnie bez sensu.