Mobile

Będziesz mieć więcej miejsca w telefonie z Androidem

przeczytasz w 2 min.

Niebawem aplikacje na Androida będą zajmowały znacznie mniej miejsca. Google pracuje nad nowym rozwiązaniem.

Za mało miejsca w telefonie

Komu nie zdarzyło się zapchać telefonu najróżniejszymi aplikacjami? Cierpimy na chroniczny brak miejsca w smartfonach, a chcąc zainstalować nową grę trzeba zastanawiać się co usunąć, a czego nie.

Google pochyla się nad rozwiązaniem tego problemu. W najnowszym poście na blogu gigant technologiczny poinformował, że pracuje nad ciekawym narzędziem dla Androida.

Zamiast odinstalowywać aplikację, użytkownik będzie mógł ją „zarchiwizować”, co pomoże tymczasowo zmniejszyć jej wagę. Ta funkcja ma być opcjonalna i pomoże zwolnić trochę miejsca w telefonie, bez konieczności całkowitego usuwania aplikacji.

„Archiwizacja to nowa funkcja, która pozwoli użytkownikom tymczasowo odzyskać ~60% miejsca na aplikacje poprzez usunięcie części aplikacji zamiast jej całkowitego odinstalowania. Zarchiwizowana aplikacja pozostanie na urządzeniu i można ją łatwo przywrócić do najnowszej dostępnej kompatybilnej wersji, zachowując jednocześnie dane użytkownika.”

Android ściśnie aplikacje, by zrobić więcej miejsca

Aplikacje na Androida są w formacie APK. Google stworzył nowy format plików APK, nazwany zarchiwizowanym APK (archived APK). To bardzo mały plik, które zachowuje wszystkie dane użytkownika, aż do czasu przywrócenia aplikacji.

Google ma udostępnić funkcję jeszcze w tym roku, a programiści otrzymają ją w Bundletool 1.10. Szczegóły jeszcze nie są znane, ale sam pomysł napawa optymizmem. Zwłaszcza, jeżeli proces archiwizacji i przywracania będzie szybszy od usuwania i ponownego instalowania danej aplikacji. To może zdać egzamin choćby w przypadku większych gier, z których rzadziej korzystamy, ale nie chcemy ich całkowicie odinstalowywać. Dzięki temu, będzie można wycisnąć ciut więcej ze swojego smartfonu, bez konieczności rozglądania się za nowszym modelem.

Jak zwolnić miejsce na telefonie z systemem Android?

Jednym z najprostszych sposobów na większą ilość wolnego miejsca w telefonie jest wykorzystanie karty pamięci lub odinstalowanie nieużywanych aplikacji. Jednak czasem to za mało i trzeba sięgnąć po inne metody, o których pisaliśmy tutaj.

Źródło: Android Developers Blog

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xxx.514
  3
  Memy mówią co innego - po deinstalacji dalej nie ma miejsca. Ktoś może sprawdzał?
  • avatar
   PerfectDAY
   3
   Mogli by w końcu przestać kombinować i umożliwić natywną instalację apek na kartach sd bez konieczności łączenia ich w jakąś wspólną pamięć itd. Sam ich instalator pakietu jest niedopracowany i zapycha niepotrzebnie miejsce przechowując czasami nawet gigabajty zbędnych danych. Nie rozumiem też czemu w androidzie nie ma żadnej opcji do automatycznego czyszczenia cache-u apek po ich zamknięciu.
   • avatar
    Janisz
    3
    To nie było tak dawno temu, żeby zapomnieć, że w starszych wersjach androida NIE BYŁO ŻADNEGO PROBLEMU z miejscem na aplikacje w urządzeniu, bo można je było - jeśli była taka potrzeba - SWOBODNIE INSTALOWAĆ NA KARCIE PAMIĘCI. No ale w trosce o dobro użytkowników JUŻ TEJ OPCJI NIE MA. Więc może zamiast CUDOWAĆ, wrócili by do starego i SPRAWDZONEGO rozwiązania? NO NIE!! Bo upychanie coraz to większych GB pamięci w urządzeniach i podnoszenie ich ceny straciło by sens - nieprawdaż?? Coraz więcej ograniczeń funkcjonalnych systemu w zamian za jakieś pierdoły w wyglądzie interfejsu. Gdybym chciał się odmóżdżyć przy używaniu telefonu, to kupił bym sobie ogryzka - niestety googluś "rozwijając" system podąża w tę samą stronę - użytkownik to idiota, a jak jeszcze nie, to trzeba nad tym popracować...
    • avatar
     kejzer
     1
     Patrzac po wynikach ankiety czytelnicy benchmark.pl nie są chyba targetem tego rozwiązania XD
     • avatar
      tumoris
      1
      Teraz w tanich telefonach mamy 128gb pamięci wewnętrznej. Co trzeba robić, żeby to zapchać?
      • avatar
       Gnom_Z_Piany2
       -4
       a może by wreszcie zaczęli sprzedawać smartfony bez wbudowanego flash, jedynie karta microSD do zainstalowania systemu z użyciem komputera? tak jak w raspberry PI. i problem z miejscem się szybko skończy.
       • avatar
        Tu_Szczecin
        0
        Wystarczy pojemna karta microSD, taka na 64GB. A jeśli jakaś gra nudzi to się ją całkowicie odinstalowuje. Tym bardziej, że większość tych darmowych powoduje nagrzanie smartfona jeśli trochę się pogra. O piętrowych reklamach praktycznie po każdym levelu nie wspominając.