Internet

Google przetestuje swoje balony z Internetem w Australii

przeczytasz w 1 min.

Cel projektu Loon jest jeden - dostarczenie Internetu tam, gdzie do tej pory nie mógł dotrzeć.

Google Project Loon

Prawie półtora roku temu firma Google ogłosiła Project Loon. Jest to pomysł giganta z Mountain View na dostarczenie Internetu tam, gdzie do tej pory było to niemożliwe. Zamiast dronów (jak chce to zrobić Facebook) czy satelitów (pomysł Elona Muska), Google chce wykorzystać sieć balonów unoszących się w stratosferze na wysokości około 20 kilometrów. Teraz nadszedł wreszcie czas na kamień milowy w tym projekcie.

Firma Google przygotowuje się do rozpoczęcia testów sieci dwudziestu balonów stratosferycznych w północno-wschodniej Australii. Działania te będą wspierane przez Telstra – największą firmę telekomunikacyjną na tym kontynencie – która dostarczy stacje bazowe umożliwiające komunikację z unoszącymi się balonami i pozwolą na łączność radiową.

Przeprowadzone w australijskim Queensland testy mają dać odpowiedź na pytanie czy jest możliwe przesyłanie sygnałów podobnych do 4G z balonów do odbiorników naziemnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pełnoprawna usługa Loon uruchomiona może zostać nawet w przyszłym roku. A korzyści z tego płynące mogą być ogromne – tak dla użytkowników, jak i – nie ukrywajmy – samego giganta.

Źródło: DigitalTrends

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  limera1n
  11
  na wysokości 20 metrów? chyba kilometrów albo coś :D
  • avatar
   mikovitz
   7
   Nie wiedziałem, że na 8 piętrze w bloku jest już stratosfera. Może wyskoczę z balkonu i pobije jakiś rekord w skokach ze stratosfery?
   • avatar
    yendrek
    4
    Internet od googli ? Chyba bym wolał wrócić na drzewa.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Dzień Dobry. Chciałbym kupić balon internetu. Posiadają państwo może na stanie taki balon?
     • avatar
      XaRaDaS
      2
      Eee, stratosfera na wysokości 20 m. ?? Ciekawe jak się w takim układzie muszą czuć ludzie co pracują na wysokości 300 czy też większych co myją okna na drapaczach chmur, lub na jakiś wieżach telegraficznych :D
      • avatar
       bizum
       0
       balony na ciepły internet?