Nauka

Wierzcie lub nie - GPS ma już 25 lat

przeczytasz w 1 min.

System, który zmienił nasze życie.

GPS satelita
Obraz: Lockheed Martin

Szybkie ustalanie lokalizacji jest już czymś zupełnie naturalnym. Nie wzięło się to jednak znikąd – jest to zasługą konkretnej technologii. Global Positioning System lub, jak kto woli, GPS świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Mimo to jego historia rozpoczyna się znacznie wcześniej.

Projekt GPS został uruchomiony w 1973 roku przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych i początkowo pozostawał wyłącznie do jego właśnie dyspozycji. Musiało minąć piętnaście lat zanim ówczesny prezydent USA Ronald Reagan podjął jedną z najbardziej znaczących dla współczesnej elektroniki decyzję – GPS zostanie udostępniony do nieograniczonego użytku osobom cywilnym.

Pierwszy nowoczesny satelita Block-II przeznaczona do użytku ogólnego został wystrzelony w 1989 roku – i to w tym miejscu rozpoczyna się prawdziwa historia GPS. Ostatni na ten czas satelita – 24. – oderwał się od ziemi natomiast w 1994. Rok później system lokalizacyjny osiągnął już pełną operatywność, a z jego usług bez żadnych przeszkód można było korzystać na całym globie.

Maj 1989 roku był kluczowy także z innego względu – to właśnie w tym miesiącu bowiem na rynku pojawiła się pierwsza konsumencka nawigacja GPS – Magellan GPS NAV 1000. Urządzenie miało wymiary 22,2 x 8,9 x 5,7 cm i wyglądało jak przerośnięty kalkulator ze stosunkowo dużym wyświetlaczem i dodatkową antenką. Całość zasilało 6 baterii AA pozwalających na kilka godzin pracy. Cena? 3000 dolarów.

Magellan GPS NAV 1000
Zdjęcie: National Museum Of American History

Dziś moduły GPS znajdziemy w wielu różnego typu urządzeniach – a współczesny samochód bez nawigacji wydaje się nie móc w ogóle istnieć. Podsumowaniem tego tekstu niech będą natomiast słowa dyrektora zarządzającego Cellfind Jacques’a Swanepoela:

„Usługa ta może uratować życie, jeśli weźmie się pod uwagę nieprzewidywalność jaką pogoda, źle utrzymane drogi, niebezpieczni kierowcy i inne niebezpieczeństwa wprowadzają do twojej wakacyjnej podróży”.

Źródło: Mashable, News24, Britannica, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zdziseq
  3
  A ile to jest dla ciebie "dokladniejszy"?
  Czy 1-3cm to jest wlasnie to?
  W mojej firmie uzywamy takich modulow gps do sprawdzania jak biegnie gazociag w jakiejs np pipidowie :)
  No ale sprzet to gruuube tysiace kosztuje i nie porownujcie tego do prostych modulow pakowanych do navi lub mobilach.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Mam nadzieję, że zastąpią ten GPS dokładniejszym systemem.
   Do jazdy samochodem się nadaje (od biedy), ale do chodzenia pieszo po wąskich i krętych ścieżkach np. w Jerozolimie (choć nie tylko) to już nie bardzo.
   • avatar
    sceri
    0
    Co spotka nas za następne 25 lat?

    Ilość elektroniki w naszym życiu sprawia, że gdybyśmy przenieśli się wszyscy 50 lat wstecz to prawdopodobnie 1/3 polaków nie potrafiłaby przetrwać.
    Co robić bez internetu? Jak komunikować się ze znajomymi? Jak podróżować bez nawigacji? Telefon - a co to jest?


    To mogłoby być bardzo wartościowe doświadczenie.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A tranzystor ma juz 67 lat - Wszystkiego Najlepszego :D Gdyby nie ty to nie byłoby tej dzisiejszej technologii ;)