Procesory

Havendale się spóźni - Intel potwierdza

przeczytasz w 2 min.

Firma Intel oficjalnie poinformowała, że układy Havendale pojawią się na rynku później niż początkowo wynikało z zapowiedzi. Tymczasem na rynku debiutują właśnie nowe procesory.

Jak wynika z ostatnich raportów publikowanych w sieci, Intel doda do oferty kilka nowych jednostek centralnych – wszystkie opierają się na dostępnych już od dłuższego czasu architekturach, więc nie ma co oczekiwać jakiś rewolucyjnych nowości.

Nowości obejmują układy Core 2 Quad Q8300, Pentium Dual Core E5300 oraz Celeron Dual Core E1500. Doczekamy się zatem jednego procesora czterordzeniowego i dwóch modeli dwurdzeniowych. Na temat Core 2 Quad Q8300 mogliśmy już poczytać w sieci, więc teraz odsyłam tylko do tej wiadomości. Poniżej z kolei specyfikacja dwurdzeniowców.


Intel wprowadza nowe procesory (Fot. Softpedia.com)

Pentium Dual Core E5300 pracuje z zegarem 2,60 GHz (13 x 200 MHz) i został wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Układ ten ma współpracować z szyną FSB 800 MHz. Cena procesora ma wynieść 86 dol., czyli tyle, ile kosztował dotychczas model E5200, który teraz nieco potanieje. Drugim dwurdzeniowym procesorem jest Celeron Dual Core E1500, pracujący z częstotliwością 2,20 GHz. W jego wyposażeniu znajdziemy 512 KB pamięci cache L2. Układ ten wykonywany jest w procesie produkcyjnym 65 nanometrów i będzie sprzedawany w cenie 53 dol.

Poza wprowadzeniem nowości, Intel potwierdził informacje o tym, że debiut procesorów Havendale zostanie opóźniony i doczekamy się ich nie wcześniej niż w pierwszym kwartale 2010 r. Havendale ma być, jak informowano wcześniej, połączeniem CPU z GPU. Źródła donoszą, że Intel napotkał na pewnego rodzaju trudności podczas prac na tym układem, stąd też przesunął jego premierę. Intel wyjawił ponadto, że produkcja tych jednostek rozpocznie się w czwartym kwartale przyszłego roku, ale sprzedaż ruszy dopiero w 2010.

W tym samym czasie co Havendale miał pojawić się układ o roboczej nazwie Lynnfield. Intel nie poruszył tej kwestii w swoim oświadczeniu, więc Lynnfield prawdopodobnie trafi na rynek wcześniej, czyli pod koniec roku 2009, tak jak planowano do tej pory. 

Źródło:Softpedia.com

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  biuro74
  0
  http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2Fwww.benchmark.pl%2F&charset=(detect+automatically)&doctype=Inline&group=0&user-agent=W3C_Validator%2F1.606

  132 bledy :)
  • avatar
   suntzu
   0
   Hehe, pewnie muszą zająć błędem TLB i i7.... AMD już rozwiązało ten problem w swoich phenomach.

   Ten procek z zintegrownym rdzeniem graficznym ma obniżyć pobór energii w laptopach, ale rdzeń graficzny nie będzie potrawił wykonywać operacji x86. W przypadku AMD rdzeń graficzny w procesorze ma potrawić robić takie cuda.


   Ten pentium to chyba niezłe oc będzie.... Czy ilość cachu ma tak znaczący wpływ, bo jak na mój gust ten pentium pójdzie na 4ghz o ile jest wykonany w 45nm (intel miał przejść całkowicie na ten proces)

   8300 może być głównym rywalem phenomów II