Internet

Poznaj historię infrastruktury Internetu dzięki tej interaktywnej mapie

przeczytasz w 1 min.

280 podmorskich kabli internetowych zapewnia dziś międzynarodową łączność. Jak to się zaczęło?

mapa internet kable

Poniedziałki – wszyscy ich nienawidzimy. Do tego te upały. Być może jednak ta mała ciekawostka nieco poprawi wam nastrój. 

25 lat temu (1989) pierwszy podmorski kabel internetowy połączył Wielką Brytanię i Francję. Nie miał on nawet 160 kilometrów, ale kto powiedział, że zacząć trzeba z rozmachem? Mało tego – drugi taki kabel, który połączył Anglię i Irlandię, był krótszy i to pięciokrotnie.

W rzeczywistości historia kabli podmorskich sięga początków XIX wieku. Początkowo służyły one do nadawania transatlantyckich telegrafów, a z czasem – do wykonywania połączeń telefonicznych. 

Sieć takich kabli znacząco poszerzyła się wraz z powstaniem Internetu. Dziś dnami ciągnie się 280 kabli światłowodowych, a sieć obejmuje siedem mórz i siedem kontynentów. Łącznie to niemal milion kilometrów kabli, za pośrednictwem których transmitowana jest większość światowej komunikacji. To właściwie podstawka globalnej gospodarki.

Firmy Built Visible i TeleGeography wspólnymi siłami stworzyły interaktywną mapę, dzięki której możemy prześledzić jak powstawała i rozrastała się przez ostatnie 25 lat sieć podmorskich kabli internetowych. Możemy także sprawdzić do kogo należą poszczególne kable.

Zatem jeśli chcecie poznać historię infrastruktury Internetu, to zapraszamy:

Messages in the Deep

Źródło: Motherboard

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  Mam nadzieje ze panowie z TPSA czytaja ten artykuł i sie wstydza ze inni ciagna kabel po dnie oceanu a im sprawia problem wyprowadzenie szybkiego łacza kawałek dalej za miasto.
  • avatar
   Latros
   3
   A tam internet w Polsce w porównaniu z tym z którego korzystalibyśmy w Australii to niebo a ziemia. W Australii w większości miejsc po za wielkimi miastami stałego internetu nie ma, jest limitowany podobnie jak nasze LTE ;)


   Witać tam TPSa z Neostradą wyemigrowała.
   • avatar
    Konto usunięte
    -21
    Pamietam jak tata zalozyl internet, to bylam pierwsza w okolicy, ktora miala staly dostep do internetu. Z kolegami caly czas u mnie siedzielismy i przegladalismy wszystko na necie.