Kamery

Hitachi: przenośna kamera Super Hi-Vision o rozdzielczości 33 Mpix

przeczytasz w 1 min.

Kręci filmy 7680 x 4320 px

Gdy RED zaprezentował sensor o rozdzielczości 6K dla niewielkich (z punktu widzenia filmowca) kamer Epic i Scarlet, można było się spodziewać, że jest tylko kwestią czasu kiedy zobaczymy przenośne kamery o rozdzielczości 8K. Pierwsze takie urządzenia zaprezentowało NHK wraz z Hitachi.

Japońska telewizja publiczna NHK wytrwale pracuje nad upowszechnieniem telewizji Super Hi-Vision, zatem nowa kamera przeznaczona jest właśnie dla tego standardu. Jak pamiętacie, pierwsze kamery Super Hi-Vision były gargantuicznych rozmiarów. Do tego dochodził brak odpowiednich ekranów, co spowodowało, że pierwsze prezentacje wymagały stosowania czterech telewizorów o rozdzielczości 4K.

Kamera wideo Super Hi-Vision
Przenośna kamera Super Hi-Vision może być stosowana ze standardowymi obiektywami dla aparatów fotograficznych.

Z czasem Sharp zaprezentował telewizor przystosowany do rozdzielczości Super Hi-Vision, a niedawno opisywaliśmy ogromny ekran plazmowy 145 cali, również o rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. W międzyczasie firma RED, rozsławiona przez Petera Jacksona i jego film Hobbit, pokazała, że kamera o rozdzielczości 24 Mpix nie musi być duża.

Japończycy również nie zasypiali gruszek w popiele i NHK zaprezentowało pierwszą kamerę, którą można używać nawet bez statywu. Przypomina ona stare kamery VHS, które były bardzo popularne wśród weselnych filmowców.

Zastosowany w kamerze pojedynczy sensor o rozdzielczości 33 Mpix wykorzystuje matrycę kolorów Bayera, taką samą jak w aparacie cyfrowym. W tym momencie można zadać pytanie, czy w takim razie mamy na pewno do czynienia z pełnym obrazem 8K? Konstruktorzy kamery uważają jednak, że zastosowany przez nich konwerter sygnału odzyskuje pełną informację o rozdzielczości.

Postęp w technologii jaki demonstruje NHK pozwala nam z pełną odpowiedzialnością twierdzić, że w bliżej nieokreślonej przyszłości kamery Super Hi-Vision trafią również do segmentu konsumenckiego.


Więcej o telewizji i wideo wysokiej rozdzielczości:

Źródło: akihabaranews

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  "Japończycy również nie zasypiali gruszek w popiele" - co to znaczy "zasypiać gruszki w popiele"?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   cacuszka, cacuszka uwielbiam filmowac i cieszy mnie to ze jakosc tudziesz rozdzielczosc obrazu video zaczyna ROSNAC. Ciekawe jakie procesory sa stosowane w takim sprzecie bo przeciez tu juz plynie masa informacji o obrazie.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Chociażby nie wiem jakiej rozdzielczości była kamera, nie wiem jakiego standardu technika 3D to i tak to nie uratuje kiepskiego filmu. Lepszy antyczny i czarno-biały Boris Karloff niż badziewie w SuperHiVison.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Popracowali by naprawdę nad odwzorowaniem kolorów bo nie jedna kamera z filmem 35mm ma lepszy zakres i barwy niż nowe super Full HD z biły niebem i kiepskimi barwami
     • avatar
      kot-kreskowy
      1
      w ciekawych czasach żyjemy :) Wnusio zapyta mnie kiedyś 'dziadzia a jaki ty internet miałeś ?' wnusiu 3 MB/s 'łaaa z taką prędkością to musiałbym czekać kilka godzin aż załaduje mi się filmik na yt hahaha' a dziadzia na to tak wnusiu wiem, jestem na bieżąco '8|'
      • avatar
       Damian_jo
       -1
       I tak pewnie za niedługo będą produkować bardziej "przenośne" kamery wielkości tych dzisiejszych - na razie takie kamery to prototypy do pokazania że "też mamy"

       Co do "Przypomina ona stare kamery VHS, które były bardzo popularne wśród weselnych filmowców."
       Nie wyobrażam sobie kamerzysty na weselu z taką kamerą na barkach :D i ile by bateria/akumulator wytrzymał ? ;)

       Widzicie te kable ? ciekawy jestem jaki tam jest przesył danych na sekundę...
       • avatar
        wdowa94
        -1
        Rozumiem, że użycie tutaj ,,Przenośna kamera" to zwykła metafora-sarkazm :)
        • avatar
         Lightning
         -1
         To ja chcę wiedzieć dwie rzeczy:
         - ile waży ta "przenośna" kamera? :)
         - jak duży rozmiar zajmuje JEDNA MINUTA materiału nagrywanego w rozdzielczości 33 Mpix? 10 GB? :D
         • avatar
          Konto usunięte
          -1
          Troszkę to kosmiczne :)
          Zastanawia mnie tylko jaka jest granica percepcji ludzkiego oka, od której dodatkowe pixele nie robią już żadnej różnicy....

          Mamy miliony kolorów, miliony megapixeli... ciekawe ile z tego widzimy naprawdę a ile powstaje dla samego faktu powstawania :)
          • avatar
           mgkiler
           0
           Ciekawe jakiej wielkości jest matryca.

           Czy APS-C jak w Red
           Pelna klatka.
           Czy może jeszcze większa jak w iMax albo średnioformatowych aparatach.
           • avatar
            benzene
            0
            Kamerka wygląda jak VHS-y z lat 80 widziane na każdym ślubie.