Nauka

Hologramy z drukarki atramentowej - teraz to możliwe

przeczytasz w 1 min.

To tani i prostu sposób na hologramy tęczowe. Do tego wyprodukowanie jednego trwa zaledwie kilka minut.

hologram ITMO

Holograficzne obrazy i tekst mogą być teraz produkowane za pomocą zwykłej drukarki atramentowej. To zasługa zespołu naukowców z Uniwersytetu ITMO w Sankt Petersburgu i opracowanej przez nich metody. Dzięki niej możliwe jest tańsze i szybsze tworzenie tzw. hologramów tęczowych, które są powszechnie wykorzystywane w celach bezpieczeństwa (na przykład do znakowania waluty papierowej lub potwierdzania autentyczności dokumentów i nagrań chronionych prawem autorskim).

Co konkretnie zrobił zespół kierowany przez Aleksandra Winogradowa? Opracował bezbarwny atrament wykonany z nanokrystalicznego dwutlenku tytanu, który może być „załadowany” do drukarki atramentowej i następnie nadrukowywany na specjalny papier. Metoda ta umożliwia tworzenie folii holograficznych na zamówienie w ciągu kilku minut, a nie dni jak ma to miejsce w przypadku korzystania z konwencjonalnych rozwiązań.

Choć technologia obrazów holograficznych liczy sobie już ponad pół wieku, to wciąż istnieją liczne problemy techniczne, utrudniające jej dalsze rozpowszechnianie. – „Konwencjonalny sposób wytwarzaniu hologramu jest niezwykle czasochłonny i składa się z kilku etapów. Najpierw trzeba stworzyć warstwę główną, która zwykle jest nanoszona laserowo na cienki arkusz światłoczułego polimeru. Następnie polimer jest suszony i czyszczony. Później wzornik jest przenoszony do matrycy metalicznej, która ostatecznie służy do tłoczenia holograficznych mikrowypukłości na powierzchni przezroczystej folii polimerowej” – tłumaczy Aleksander Jankowlew, jeden z autorów projektu.

Według naukowców ich metoda jest szybsza i tańsza, ale też bardziej elastyczna. Konwencjonalne rozwiązanie stawiało bowiem przed wykonawcami szereg wymagań związanych z temperaturą i wibracjami. Co więcej, nowa technika pozwolić ma na uzyskanie znaków holograficznych o dowolnym rozmiarze.

Źródło: EurekAlert. Foto: ITMO University

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BluePandoraBox
  10
  to teraz rosyjskie kopie CD/DVD/BR będą miały jeszcze hologramy :)
  • avatar
   jeomax.co.uk
   0
   Zamiast pracowac nad glupotami, lepiej by upowszechnili bialy tusz, ktorego jak na razie zwykly Kowalski, a nawet ten wiekszy grubas Kowalski dostac nie moga.