Foto

HoneyView 5.08 - przeglądarka graficzna z wsparciem dla BPG

przeczytasz w 1 min.

Darmowa przeglądarka graficzna o bardzo dużej funkcjonalności własnie stała się jeszcze lepsza.

HoneyView

Firma Bandisoft – twórcy darmowej przeglądarki graficznej HoneyView, która cechuje się dużą szybkością działania i rozbudowaną funkcjonalnością – właśnie dała użytkownikom kolejny powód, by się nią zainteresować. Udostępniona dopiero co wersja 5.08 wprowadza bowiem wsparcie dla formatu BPG.

Stworzony przez Fabrice Bellard format BPG nazywany jest następcą JPEG. Nie dość, że oferuje on większe możliwości (między innymi renderowanie w 14 bitach na kanał), przezroczystość i bezstratną kompresję, to jeszcze charakteryzuje się znacznie mniejszymi rozmiarami plików niż wysłużony już dwudziestolatek.

Najważniejszą nowością w HoneyView w wersji 5.08 jest dodanie obsługi formatu BPG. Nie tylko możemy przeglądać takie zdjęcia, ale też konwertować do niego bez zauważalnej straty jakości pliki różnego rodzaju (m.in. WebP, PSD i RAW), uzyskując tym samym rozmiar o około połowę mniejszy niż ma to miejsce w przypadku JPEG.

Niestety Internet nie jest jeszcze gotowy na BPG. Mimo to, jeśli jesteście ciekawi tego, czym format ten może się pochwalić, zdecydowanie warto pobrać HoneyView w wersji 5.08.

Pobierz HoneyView 5.08
Pobierz HoneyView 5.08

Źródło: Software Crew, Bandisoft

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mat9v
  3
  Pliki wynikowe przy standardowej, wybieranej przez program kompresji - 90% są większe niż jpg a sam proces konwersji jest chyba 20 razy wolniejszy niż dla jpg (porównując z irfanview) - jak na program "ultrafast" to chyba żart. Ten kodek jest koszmarnie wolny albo jego implementacja w tej przeglądarce jest kompletnie spartolona. Wizualnie 70% jest bardzo trudny do odróżnienia od 90% jpg-a i faktycznie zajmuje jakieś 30% mniej miejsca. Tylko ten czas kompresji... na i7-2670 (3.1Ghz) kompresja obrazka FullHD zajmuje 22 sekundy (oczywiście kodek jest jednowątkowy, bo dlaczego miałby wykożystywać nasze dobre procesory?) - zapomnijcie o konwersji waszej biblioteki obrazków w celu zaoszczędzenia miejsca :)
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Niestety ale format BPG może się nie przyjąć, ponieważ używa algorytmów zawartych w H.265. I jak się nie trudno domyśleć wymaga opłat licencyjnych.
   • avatar
    spioszek
    0
    Skoro można nie tylko otwierać, ale też też zapisywać do BNG w tym programie, to ściągam :).