Laptopy

HP: 3 wersje Windows 7 dla netbooków

przeczytasz w 2 min.

Firma HP zamierza oferować do swoich netbooków trzy wersje systemu Windows 7: Professional, Home Premium i Starter.

Czy Windows 7 będzie dobrze działać na netbookach? Wiele na to wskazuje - firma HP już teraz poinformowała, że do netbooków Mini klienci będą mogli wybrać co najmniej trzy edycje systemu.

O ile wersja Starter jest przeznaczona do wolnych komputerów (np. pozwala uruchomić jednocześnie tylko trzy aplikacje), to jednak decyzja HP, według której do netbooków można będzie także wybrać Home Premium i Professional, jest dość odważna. Gdyby tego było mało, Kyle Thornton, jeden z menedzerów pracujących w oddziale HP zajmującym się notebookami biznesowymi, wyjawił w wywiadzie dla IDG, że firma testuje na netbookach Mini również wersję beta Windows 7 Ultimate - edycję adresowaną do graczy i entuzjastów.

Windows 7 ma oferować wiele funkcji, które - jak mogłoby się wydawać - będą działać bardzo wolno na słabych komputerach. Mimo to Thornton przekonuje, że "widzieliśmy, iż Windows 7 działa na netbookach Mini bardzo dobrze, nawet z włączonym interfejsem Aero".
 


Na zdjęciu: HP Mini 2140 (Fot. Computerworld.com)

Microsoft informował już, że udostępni sześć edycji Windows 7. Home Premium adresowana jest to typowych klientów, natomiast Professional - do użytkowników korporacyjnych. Firma z Redmond poinformowała ponadto, że nie zamierza przygotowywać specjalnej edycji dla netbooków. Producenci komputerów będą mogli instalować i dołączać do netbooków i innych wolnych komputerów edycję Starter. Co ciekawe, Microsoft spodziewa się także, że większość netbooków będzie oferowana z systemem Windows 7 Home Premium.

Wygląda więc na to, że HP jest bardzo ambitna i za wszelką cenę chce zaoferować klientom większy wybór, instalując na netbookach również wersję Professional i - niewykluczone - że także Ultimate.

Zaprezentowany w ubiegłym miesiącu netbook HP Mini 2140 jest dostępny do kupienia z trzema systemami: Windows XP Professional, Vista Business oraz Novell SUSE Enterprise (Linux).

Czy oferowanie netbooków z lepszymi, bogatszymi w funkcje edycjami Windows 7 ma sens? Czy rzeczywiście użytkownicy będą w stanie wykorzystać wszystkie możliwości systemu na stosunkowo wolnym komputerze? Czekamy na wasze opinie.

Źródło: Computerworld.com

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  19arek93
  0
  "O ile wersja Starter jest przeznaczona do wolnych komputerów (np. pozwala uruchomić jednocześnie tylko trzy aplikacje)"

  I będzie kosztowała 199USD*3,5165~700zł Po prostu już czekam na premiere.


  "Windows 7 ma oferować wiele funkcji, które - jak mogłoby się wydawać - będą działać bardzo wolno na słabych komputerach. Mimo to Thornton przekonuje, że "widzieliśmy, iż Windows 7 działa na netbookach Mini bardzo dobrze, nawet z włączonym interfejsem Aero"."

  Super! System operacyjny się nie tnie! Pewnie przed odpaleniem IE będzie zamykał wszystko inne włącznie z explorer.exe..


  Czy nie mogliby napisać jakiegoś w miare prostego OS'a specialnie pod netbooki?!