Procesory

Hygon Dhyana - Chińczycy będą produkować skopiowany procesor AMD Epyc

przeczytasz w 1 min.

Układy Hygon Dhyana mają być kopią procesorów AMD Epyc. Jednostki zostały opracowane za zgodą AMD, które ma czerpać zyski ze współpracy.

Rok temu AMD przełamało status quo na rynku procesorów. Dzięki nowej mikroarchitekturze Zen, producent przygotował układy, które pozwoliły nawiązać walkę z jednostkami Intela. Teraz, na bazie tej samej konstrukcji, swoje procesory będzie produkować chińska firma. Jak to możliwe?

Wszystko zaczęło się w 2016 roku, gdy AMD oraz prywatne i państwowe podmioty z Chin (w tym również Chińska Akademia Nauk) powołały spółkę joint venture Tianjin Haiguang Advanced Technology Investment Co. Ltd. (THATIC). AMD udzieliło tutaj licencji na układy x86 i SoC, a w zamian będzie otrzymywało część wypracowanych zysków. Wprawdzie przez ostatnie sześć kwartałów spółka przynosiła straty, ale sytuacja ma się zmienić po rozpoczęciu masowej produkcji układów.

 Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design Co., Ltd (Hygon)Haiguang Microelectronics Co. Ltd. (HMC)
Udział AMD51%30%
Udział Tianjin Haiguang Holdings49%70%

Aby ominąć umowy licencyjne na produkcję układów x86, spółka THATIC tak naprawdę obejmuje dwa podmioty – w Chengdu Haiguang Integrated Circuit Design Co., Ltd (Hygon), gdzie większość udziałów ma AMD (dysponujące też licencją na układy x86), ale oprócz tego powołano właściwą firmę Haiguang Microelectronics Co. Ltd. (HMC).

Spółka Hygon zajmuje się projektowaniem układów x86, a następnie sprzedaje owy projekt spółce HMC, w której większość udziałów obejmuje AMD. Ta druga zleca również produkcję procesorów zewnętrznej firmie (najprawdopodobniej TSMC lub China Foundries). Wyprodukowany układ jest przekazywany z powrotem do firmy Hygon, która zajmuje się sprzedażą gotowych procesorów.

AMD Lisa Su

Efekt jest taki, że Hygon produkuje procesory Dhyana, które są kopiami układów AMD Epyc (podobieństwo podobno jest uderzające do tego stopnia, że w jądrze Linuxa wystarczyło skopiować kod obsługi jednostek). Firmy dogadały się jednak w ten sposób, aby procesory Dhyana mogły być sprzedawane wyłącznie na terenie Chin.

Trzeba przyznać, że plan działania jest wyjątkowo sprytny. Chiny ominęły embargo USA na zakup procesorów Intel Xeon i będą mogły „uzbroić” swoje serwery i superkomputery w wydajniejsze jednostki. Ciekawe czy na działania zareaguje Donald Trump, który ostatnio prowadzi jawną wojnę handlową z państwem środka.

Źródło: Tom’s Hardware

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kombajn
  7
  Ciekaw jestem czy będą klepać tylko licencyjne Epyc czy zrobią tez wersję cywilną na licencji Ryzena. Tak czy inaczej idę o zakład że z tym sprzedawaniem tylko na terenie Chin to będzie tak że prędzej czy później te procesory trafią na Aliexpress. Swoją drogą widać że AMD 10 razy lepiej trafiło zatrudniając Lise Su niż Intel z Brianem Krzanich. No ale on ma marnego licencjata z chemii i większość kariery spędził jako menadżer a pani Lisa jest inżynierem elektroniki po MIT i współtwórcą przełomowej swego czasu technologi silicon-on-insulator - innymi słowy może gorzej się zna na zarządzaniu ale zdecydowanie lepiej na branży i wydaję mi się że pewnie po prostu lepiej ogarnia projekty ludzi którzy dla niej pracują.
  • avatar
   ohoho
   5
   Żeby też im się tak dobrze wiodło z GPU... :(
   Właśnie ciekawe co na to Trump? On się tam z nimi kopie, a Lisa Su idzie i "dzieli" się z nimi dość zaawansowaną i wydajną technologią.
   • avatar
    ECRYGIGS
    5
    Nic dziwnego rynek azjatycki szczególności Chiny, to kawał tortu dla AMD i ominięcie embargo.
    http://gif-finder.com/wp-content/uploads/2015/09/Donald-Trump-Wait.gif
    • avatar
     Barubar24
     4
     Kiedyś Chiny kradły, kopiowały na potęgę. Dziś mogą sobie po prostu kupić technologię, na którą musieliby pracować dekady.

     Mają już technologię x86, mają technologię Volvo, kupi lotniskowiec, aby uczyć się projektować własne lotniskowce - i tak można mnożyć w nieskończoność.

     Niestety to Zachód wyhodował sobie konkurenta produkując wszystko w Chinach. Ci kopiowali, udoskonalali i teraz sami będą tworzyć technologię spychając Zachód na margines.
     • avatar
      xxx.514
      2
      Ciekawostka... Dawno, dawno temu, gdy procesory można było sobie wyrzeźbić ręcznie w domu a radiator na CPU wprawiał w osłupienie, AMD robiło kopie Intelowskich procesorów na wykupionej od nich licencji, po paru perypetiach prawnych mamy do dziś pewną dipolowość na rynku x86. Czyżby szykowała się powtórka z historii i ukaże się trzeci gracz? Byłoby to niezwykle interesujące zjawisko, także więc szykują się ciekawe czasy.
      • avatar
       Silver
       1
       AMD jak dobrze pamiętam jest kanadyjską firmą więc Trampek to tylko jeden z głównych ich rynków, przy czym w porównaniu do chińskiego rynku to jest skrawek.
       Już widzę te epickie procesory na aliexpress xD
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Takiego rozwoju sytuacji się nie spodziewałem, TOP-owy procesor AMD omija embargo i ląduje w Chinach jako dedykowany temu ogromnemu rynkowi układ X86 Dhyana.

        Swoją drogą, patrząc na to zdjęcie - nie ma w nim niczego dziwnego, sami Azjaci :)
        • avatar
         dariozpata
         -2
         Zobaczcie co na oczach cywilizowanego świata robi Chiński Komunistyczny reżim!!!
         Tak zachód się pomylił że Chiny staną się w pełni demokratycznym państwem!!!
         Chiński reżim od początku kłamał że chce przeprowadzać reformy i wykorzystał zachód do swoich okrutnych celów!!!
         Dlatego tak ważne jest aby zachód się wreszcie opamiętał aby zachodnie firmy się opamiętały i wycofały wszelkie inwestycje z Chin!!!

         http://forsal.pl/artykuly/1108221,economist-zachod-sie-pomylil-chiny-staja-sie-z-powrotem-dyktatura.html
         • avatar
          dariozpata
          -4
          Amerykańska administracja musi szybko zareagować i nałożyć miliardowe kary na AMD!!!
          Pamiętajmy że Chiny to komunistyczny reżim w którym nie ma zasiłków socjalnych, prześladowane są mniejszości seksualne, religijne, etniczne, łamane są prawa człowieka a codziennie giną przedstawiciele demokratycznej Chińskiej opozycji i ci co krytykują władzę!!!
          Cywilizowany świat jak USA, Unia Europejska, Izrael, ONZ i wszelkie światowe pro demokratyczne liberlno-lewicowe organizacje i media muszą za wszelką cenę powstrzymać Chiński reżim który chce być najpotężniejszym reżimem świata!!!
          Dlatego trzeba uderzyć w Chiński reżim wszelkimi sankcjami gospodarczymi i embargami a na zachodnie firmy które inwestują w Chinach nałożyć gigantyczne sięgające setek miliardów dolarów i euro kary finansowe za wspieranie chińskiego reżimu komunistycznego!!!
          Cywilizowany świat musi zrobić wszystko aby obecny komunistyczny Chiński reżim został jak najszybciej obalony i została w tym państwie wprowadzona zachodnia demokracja!!!
          • avatar
           DragonRed
           -8
           Co tu nam się porobiło.AMD chce uciekać ze swojego kraju?
           Najlepszy sposób gdy nie da się tego dokonać jest stworzenie osobnej firmy joint-venture , która będzie mogła wykonywać wolę tej pierwszej po za swoim krajem.
           Od dawna wiemy , że w USA właśnie ta firma ma narzucone z góry swoje położenie.Jak to się rozwinie z pewnością niedługo się przekonamy.
           Świetna sprawa jeżeli chodzi o Chińczyków bo nie muszą opracowywać swojego nowego procesora gdyż zajmie im to sporo lat jeszcze , który mógłby się równać z tym co obecnie ma już AMD a przecież zaraz premiera ZEN2 na rynek serwerów.Pięknie to AMD zagrało posiadając 51% akcji firmy bo w innym wypadku Intel mógłby tutaj zareagować:D.
           To jest pożegnanie procesorów Intela na rynek serwerów w Chinach.