Procesory

IBM: grafen nie zastąpi całkowicie krzemu

przeczytasz w 2 min.

Entuzjazm osób liczących na całkowite zastąpienie krzemu podczas produkcji procesorów został ostudzony przez naukowców IBM. Grafenowe procesory niekoniecznie muszą powstać, przynajmniej przy obecnym stanie wiedzy.

Grafen jest to jedna z alotropowych form węgla, odkryta w 2004 przez brytyjsko - rosyjską grupę naukowców. Składa się on z tylko jednej warstwy atomów ułożonych w sieć o kształcie przypominającym plaster miodu. Więcej o tym niezwykłym materiale przeczytacie w newsie z okazji przyznania nagrody Nobla zaodkrycie grafenu.

Warto przeczytać:

Odkryli grafen - dostali Nobla z fizyki

Jakiś czas temu pojawiły się pogłoski, że ów materiał może zastąpić podczas produkcji procesorów komputerowych krzem. Wynikały one z faktu, że elektrony w grafenie poruszają… się dużo szybciej niż w krzemie i w rezultacie grafenowe procesory mogłyby osią…gać dużo wyższe częstotliwości niż ich krzemowi odpowiednicy. Ponadto pojawiły się doniesienia, że omawiana forma węgla może dawać rekordowe poziomy przewodnictwa, dużo wyższe niż krzem. Oprócz wysokiego przewodnictwa materiał ten oferuje również inne przydatne właściwościzostał ochrzczony potencjalnym następcą… „klasycznego” krzemu. Czy jednak nie za szybko?

Naukowcy z IBM doszli do wniosku, iż grafen nie zastąpi krzemu w procesorach, przynajmniej w najbliższej przyszłości. Jak powiedział Yu-Ming Lin z IBM Research: „Grafen nie przejmie roli krzemu w systemie cyfrowego przetwarzania danych”. W podobnym tonie wypowiedział się  dyrektor ds. badań nad komponentami firmy Intel, Mike Mayberry. Zaznaczył on jednocześnie, że kompozycja krzemu czyni z niego odpowiedni materiał. Mayberry dodał „Przemysł komputerowy ma tak duże doświadczenie z tym materiałem, że nie ma żadnych powodów by z niego rezygnować jako podłoża przy produkcji chipów”.

Big Blue faktycznie niedawno zademonstrował tranzystor grafenowy o częstotliwości 100 GHz. Mimo tego Lin zaznaczył, że istnieje „ważna różnica” pomiędzy zaprezentowanymi tranzystorami grafenowymi a tranzystorami stosowanymi w procesorach. „W odróżnieniu od krzemu, grafen nie ma przerwy energetycznej, w wyniku czego nie można go wyłą…czyć, czego rezultatem jest mała proporcja wartości prą…du w trybie pracy i wyłą…czenia”, wyjaśnia Lin. Niemniej jednak, Lin stwierdził też, że grafen może ewentualnie zostać wykorzystany jako dopełnienie krzemu w układach hybrydowych zaprojektowanych w celu optymalizacji chipów, szczególnie tych używanych w obwodach RF.

Powyżej opisane stanowisko przedstawicieli IBM i Intela nie oznacza jednak, że badania nad grafenem zostana odłożone całkowicie do szuflady. Inzynierowie zrobia zapewne wszystko aby wykorzystać niezwykłe własności tego materiału, jednak może się okazać, że zadebiutuje on w nieco innych zastosowaniach niż procesory.
 

Źródło: TGDaily

                                                                                                                                                                   
Polecamy artykuły:  
Produkt Roku 2010/2011 - wybór czytelników
           
Easter Eggs, czyli jaja w grach
           
Testy laptopów: 20 modeli na każdą kieszeń            
 

 

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Glock
  1
  Troche piernicza ci inżynierzy.
  Po pierwsze grafen ma dokładnie zerową przerwe energetyczną, ale rozmiar przerwy energetycznej jest zależny od miejsca na płacie grafenu w którym przyłoży sie napięcie.
  Po drugie nośnikami ładunku w grafenie są tzw. bezmasowe fermiony Diraca dlatego właśnie mają one większą prędkość
  Po trzecie, widziałem jak na jednej nanorurce można było uzaskać, w zależności od przyłożonego napięcia 4 różne bramki logiczne.
  Nanorurka to zwinięty w rurę płat grafenu.
  Tranzystorem wykorzystywanym aktualnie w procesorach jest mosfet, można na nanorurkach uzyskać Fety.
  A qubit jest reprezentowany przez sfere blocha, czyli teoretycznie qubit może przybrać wartość 1, 0 i nieskończoną ilość stanów pośrednich, więc trzeba by było zaprogramować zupełnie nowy system operacyjny na taki komputer.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Trochę szkoda :/
   • avatar
    Fourth Illusion
    0
    obiecanki cacanki z tym 100ghz w budach i prosze :)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Miłośnicy OC - czyt. Opętani cyframi, już zacierali rączki :] Tak działa na niektórych magia liczb :D
     Na wielkie korporacje również, a dla nich magicznymi liczbami są sumy na kontach bankowych:) Skoro z krzemu można jeszcze coś wykrzesać, to po co wprowadzać nowe technologie już teraz ? Nowe technologie i badania kosztują a oni przecież chcą zarobić :) Poza tym czy do domowych zastosowań potrzebny jest super komputer ?? Jeśli w ogóle zrobią coś na grafenie, to nie będzie to tanie i raczej przeznaczone do profesjonalnych zastosowań, gdzie wymagana jest ponadprzeciętna wydajność :P
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      To w przyszlosci kolejne kilkunastordzeniowe procesory niestety.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Chca sprzetac to samo kilka razy.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nie jestem z tych co wszedzie wesza spisek, ale to mi zalatuje...
        Wiecie co sie stanie z biliardami chipow jak grafen okazal sie lepszy ?
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Dokładnie wprowadza wydajne procki to i qpi w 500 pcie v1000000 bo będzie za wolne i Ethernet 100 Tb/s
         I przeczytajcie dokładnie newsa, a i mi się wydaje ze grafen był by tańszy
         • avatar
          Szymon331
          0
          To może ewolucja komputera kwantowego? Wprawdzie procesor oparty o qubity działa na innej zasadzie niż zero-jedynkowy to ale kto wie, może się da to przerobić tak by działał jak zwykły komp tylko z ogromną mocą.
          • avatar
           Gakudini
           0
           Nadchodzi epoka optymalizacji. Moim skromnym zdaniem dla krzemu nie ma żadnej realnej alternatywy. Materiał jest tani, a przede wszystkim proces produkcji jest stosunkowo nieskomplikowany. Zbliżamy się do 10nm które osiągniemy w okolicach 2015r. Dalej się miniaturyzować nie bardzo da. Pozostanie optymalizacja konstrukcji procesora, listy rozkazów, długości potoku itp. Zapewne przyjdzie się z tego powodu definitywnie pożegnać z x86 i wybrać bardziej optymalne rozwiązania.
           Jak to było w piosence "Nic nie może przecież wiecznie trwać".
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jest już lepsza alternatywa dla krzemu - Molibdenit (MoS2).
            Mówi się też o tym, że może być on bardziej wydajny od grafenu!

            "...naukowcy liczą, że tranzystory z MoS2 będą zużywały 100 tysięcy razy mniej energii (!) w trybie gotowości, niż podobne układy stosowane obecnie."

            Jeśli to prawda to koło 2016 roku może się sporo dziać!