Ciekawostki

Kask IMEC zmierzy nasze emocje - pozwoli też je wywołać

przeczytasz w 2 min.

Elektroencefalogram to badanie mózgu, którego nikt nie lubi. Ciasny czepek lub mocowane na żel elektrody pozostawiają niemiłe wspomnienia. A gdyby dało się je uczynić tak prostym jak słuchanie muzyki przez słuchawki?

Za takie ciekawostki jak produkt IMEC lubimy CES. Ta zajmująca się nanoelektroniką firma od lat udoskonala swoje urządzenia do pomiaru parametrów pracy naszego organizmu. Jednym z nich jest kask, który po założeniu na głowę umożliwia przeprowadzenie badania EEG. Czyli, rozwijając skrót, wykonanie encefalogramu, pomiaru bioelektrycznej aktywności naszego mózgu.

Zazwyczaj takie badanie wykonuje się w celu diagnozowania schorzeń związanych z zaburzeniami pracy układu nerwowego. Okazuje się, że w ten sposób można badać również nasze emocje i zdolności poznawcze.

Kask IMEC - wygodne i proste EEG

W ubiegłym roku polskie oddziały Lenovo i Samsung przeprowadziły niezależne badania graczy i reakcji ich organizmu na bodźce dostarczane przez gry. Każda z firm miała swoje podejście, ale wszystko sprowadzało się do badań EEG. Nie było to ani szybkie, ani wygodne dla badanych.

Samsung badanie
Tradycyjne badanie EEG w warszawskim WIML - etap stymulacji za pomocą gry
(fot: Alicja Żebruń)

Pomiary pokazały ewidentną zmianę pracy mózgu po pobudzeniu go w trakcie grania i można sobie wyobrazić, że takie dane przydałyby się do wprowadzenia interakcji z użytkownikiem na jeszcze wyższy poziom. Jednak badanie musiałoby być bezstresowe i łatwe do przeprowadzenia przez osobę nie znającą się za bardzo na rzeczy. A także precyzyjne.

Kask IMEC stanowi właśnie taką odpowiedź na powyższe wyzwanie. Udało się w nim zawrzeć takie rozwiązania jak suche elektrody (mocowanie elektrod było jedną z najmniej przyjemnych części wspomnianych badań), rozwiązać problem ich prawidłowego rozmieszczenia, a potem akwizycji i analizy zebranych danych pomiarowych w czasie rzeczywistym.

Pomiar to nie wszystko, jest też stymulacja

Kask to także bardzo wyspecjalizowane słuchawki (przewodowe lub Bluetooth), które odtwarzają muzykę/dźwięki dostosowane do preferencji użytkownika. Muzyka jest tak dobierana, by wywołać odpowiednie stany emocjonalne. Zastosowano też technologię Sztucznej Inteligencji, której celem jest odpowiednie określenie wspomnianych preferencji. Tę część prac wykonano przy współpracy z Uniwersytetem w Osace.

Kask IMEC pomiar EEG
Kask IMEC

Stworzenie wygodnego i nie wymagającego większych umiejętności w obsłudze urządzenia do pomiaru EEG tudzież wywoływania odpowiednich stanów emocjonalnych, pozwoli twórcom gier wprowadzić nowe rozwiązania w grach, ale też wykorzystać emocje w terapeutyce wykorzystującej gry i wspomóc nauczanie czyniąc je bardziej efektywnym.

Pamiętacie zapewne mocno reklamowane w swoim czasie słuchawki SITA. Analizowały nasz oddech i dozowały dawkę odpowiednich dźwięków, które zapewniały stan relaksu i ułatwiały wchłanianie wiedzy. Kask IMEC to w ogólnym zamierzeniu podobne urządzenie, lecz bardziej zaawansowane i dużo precyzyjniej analizujące nasze emocje. Poza tym przydatne również jako typowe narzędzie diagnostyczne.

Czy tego typu urządzenia są bezpieczne?

Teoretycznie jeśli mają wykonywać te same zadania co tradycyjne zestawy do EEG, to trudno widzieć w nich zagrożenia. Jednak sprzężenie zwrotne, a za takie należy uznać stymulowanie ogranizmu, by wywołać pewne stany emocjonalne, może budzić wątpliwości. Dopóki wszystko dzieje się pod kontrolą (tylko czyją) raczej więcej dobrego niż złego może z tego wyniknąć. To co robi kask IMEC to zresztą dość niewinne działania.

Burza mózgów - scena z filmu
Scena z filmu Burza Mózgów

Pozostaje niepewność tycząca się przyszłości takich urządzeń. Podsycają ją zapewne wspomnienia takich filmów jak Burza Mózgów. Pamiętnej produkcji z roku 1983, która poruszała problem granic jakie człowiek zdolny jest przekroczyć dążąc do kontroli nad emocjami. Szczególnie mogąc je rejestrować i przekazywać innym osobom.

Źródło: IMEC

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  cosby
  0
  Odbiegnę od tematu ale foto ukazuje monitor szajsunga z fabrycznym mocowaniem na kabel oraz bez założonej maskownicy. Czyli nie tylko ja mam takie zdanie na temat wykonania tego sprzętu :) Widać jak to przemyślane...
  • avatar
   rahl_r
   0
   Tylko krok do programowania podprogowego, miga nam raz na jakiś czas obrazek i w tym samym czasie impuls programujący - a potem po zakupach w sklepie:
   " Po co ja kupiłem tyle produktów firmy XYZ ??"