Technologie i Firma

Informatycy na celowniku fiskusa

przeczytasz w 1 min.

Fiskus doszedł do wniosku, że informatycy nadużywają prawa do korzystania z 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu i stara się wzywać ich do zwrotu ulgi – nawet za pięć lat do tyłu.

Od początku tego roku 50-procentowe koszty są tylko dla wybranych – zmiany, które weszły w życie, pozbawiły tej ulgi między innymi webdeveloperów, grafików tworzących ulotki, projektantów znaków graficznych czy też twórców prezentacji multimedialnych. Fiskus doszedł do wniosku, że nadużywać tego prawa mogli oni już wcześniej i upomina się teraz „o swoje”.

Jak informuje Rzeczpospolita, w ostatnich tygodniach wyraźnie zwiększyła się intensywność kontroli pracowników, którzy odliczają lub odliczali 50-proc. koszty uzyskania przychodu z tytułu praw autorskich. To przede wszystkim (szeroko pojęci) inżynierowie i informatycy. 

Jeszcze do niedawna fiskus ufał pracodawcom i pracownikom, nie mając nic przeciwko ustalaniu podziału na zwykłe wynagrodzenie oraz to za prawa autorskie. Właściwie już od końcówki ubiegłego roku zmienił jednak podejście i nawet w przypadku uzyskania wcześniej korzystnej interpretacji, kwestionuje odliczanie kosztów autorskich przez niektórych informatyków.

Jedyną „bronią” w walce z fiskusem może być porządna dokumentacja (ale i ta bywa dla urzędników nieprzekonująca). Jeśli się nie wygra, może zostać wydany nakaz zwrotu ulgi – albo przez pracownika (jeśli on sam odliczał 50-proc. koszty), albo przez pracodawcę. Maksymalnie za pięć lat wstecz.

Źródło: Rzeczpospolita, inf. własna. Foto: adam_gorka/Pixabay (CC0)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wychcio96
  26
  500+ się samo nie opłaci
  • avatar
   Smuga
   23
   Cyrk. Stworzyć prawo i precedens, a potem próbować na tym zarobić okradając własnych obywateli. To ku**stwo w najczystszej postaci. Jak już zmienić to na przód, a nie wstecz - pomysłodawca tego powinien zostać rozstrzelany.
   • avatar
    Finear
    10
    hajs na zasiłki sie musi zgadzac
    a kobiet na rynku pracy co raz mniej 500+ dobra zmiana 10/10
    • avatar
     miedzianek
     6
     Od kiedy prawo działa wstecz?
     • avatar
      wisnia_pc
      1
      Co do grafików nie mają się czym przejmować ponieważ "istotny w tym wypadku nie jest wykonywany przez Was zawód, a fakt, czy powstałe w jego wyniku dzieło jest chronione zgodnie z Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z niej wprost wynika, że przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia".
      • avatar
       Obiektor
       -3
       wielu jest oburzonych? hmmm to właśnie ci co okradli fiskusa i teraz się boją ;) bo jak zawsze się rozliczałeś uczciwe to czego się boisz? o to pytanie.
       • avatar
        dariozpata
        -4
        I bardzo dobrze że ktoś się wziął za tych nierobów! Pieniędzy na zasiłki socjalne muszą być znacznie wyższe! Bo my POlacy nie chcemy już 500+!!! My chcemy już 1000+ plus zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 2000 zł na rękę dla każdego kto od dłuższego czasu nie może znaleźć pracy!!! A takich ludzi potrzebujących jest bardzo dużo!!!
        Ja jestem jednych z tych ludzi!!! Dla ludzi z moim wykształceniem pracy po prostu nie ma!!! I zasiłek mi się należy!!!