Karty graficzne

Intel uchylił rąbka tajemnicy o produkcji kart graficznych - czego możemy się spodziewać?

przeczytasz w 2 min.

Czekacie na premierę kart graficznych Intela? Jeśli tak, to mamy dobre wieści – producent ujawnił rąbka tajemnicy na temat produkcji modeli Arc Alchemist.

Karty graficzne Intel Arc są projektowane z myślą o graczach – nowe konstrukcje mają stawić czoła konkurencyjnym modelom Nvidia GeForce i AMD Radeon. Co prawda premiera akceleratorów spodziewana jest na początku przyszłego roku, ale producent już przygotowuje się do produkcji sprzętu.

Raja Koduri, główny inżynier działu kart graficznych, udzielił wywiadu dla japońskiego serwisu ASCII, gdzie ujawnił kilka interesujących szczegółów na temat produkcji kart Arc Alchemist.

Intel przenosi produkcję kart graficznych do TSMC

Jak ujawniono na konferencji Intel Architecture Day 2021, układy graficzne z generacji Alchemist będą wytwarzane przez TSMC w technologii N6. Dlaczego Intel zdecydował się zlecić produkcję zewnętrznej firmie? Według Koduriego, decyzja miała związek z niewystarczającymi mocami produkcyjnymi własnych fabryk.

Należało najpierw określić zdolność produkcyjną procesu, którą można założyć na początku projektowania, a zaawansowany proces nie miał jeszcze wystarczających zdolności (produkcyjnych).

Wybranie TSMC teoretycznie przełoży się na lepszą dostępność kart graficznych (a na pewno lepszą w stosunku do scenariusza, gdyby układy byłyby produkowane przez Intela). Jak będzie w praktyce? O tym przekonamy się w przyszłym roku po premierze sprzętu.

Intel Arc - Alchemyst

Karty graficzne Intel Arc także w niereferencyjnych wersjach

Część z Was pewnie zastanawia się, czy karty graficzne Intel Arc będą dostępne w niereferencyjnych wersjach. Kamil Guzik w naszym wywiadzie potwierdził, że „Intel współpracuje z wieloma producentami”, ale precyzyjniej określił do Koduri:

Podejrzewam, że nastąpi zróżnicowanie ODM (Original Design Manufacturer), co przełoży się na zainteresowanie ze strony klientów

Wygląda więc na to, że karty graficzne Intela pojawią się też w niereferencyjnych wersjach – możemy podejrzewać, że takie konstrukcje będą pracować z fabrycznie podkręconymi zegarami i/lub korzystać z ulepszonego chłodzenia. Według nieoficjalnych informacji, producent już dostarczył partnerom standardowy projekt karty.

Intel Arc - karta graficzna
Wizualizacja karty graficznej na pokazie Intela - tak może wyglądać referencyjny projekt jednego z modeli Arc Alchemist

Nie wiadomo czy na rynku pojawią się karty Arc w wersji dla stacji roboczych (odpowiedniki modeli Nvidia Quadro czy AMD Radeon Pro). Koduri wspomniał jedynie, że generacja Alchemist może wspierać segment stacji roboczych i profesjonalnych aplikacji.

Co z konfiguracjami Multi-GPU?

W wywiadzie poruszono też kwestię możliwości łączenia kilku kart graficznych w trybie Multi GPU (np. z wykorzystaniem technologii Xe-Link z profesjonalnych akceleratorów obliczeniowych Xe HPC).

Co prawda Koduri jednoznacznie nie potwierdził, czy modele Arc będą wspierać taką funkcjonalność, ale raczej nie powinniśmy się jej spodziewać. Warto bowiem zauważyć, że konkurencyjne technologie Nvidia SLI i AMD CrossFire w zasadzie nie są już wspierane i nie przynoszą realnego przyrostu wydajności. Wprowadzenie takiej funkcji do kart Intel Arc najpewniej też nie dałoby realnych korzyści.

Źródło: ASCII

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EXT_1
  10
  A tak w ogóle to kiedy będzie premiera tych kart dla zwykłych Kowalskich, bo ja już się zgubiłem?
  • avatar
   Quenser
   5
   Jak faktycznie karty są przeznaczone do graczy to powinny mieć sprzętowo zablokowane kopanie najpopularniejszych kryptowalut. Bo jak nie to tylko marketingowy bełkot.