Procesory

Intel Core i7-6700K podkręcony do 6,8 GHz na ciekłym azocie i helu

przeczytasz w 2 min.

Overclockerzy pochwalili się rekordami w podkręcaniu procesorów Intela Skylake - przy zastosowaniu ciekłego azotu udało się przekroczyć 6,8 GHz.

MSI TOPPC - rekord podkręcania procesora Intel Core i7-6700K na płycie Z170A XPower Gaming Titanium Edition

Procesory Intel Skylake charakteryzują się całkiem niezłym potencjałem na podkręcanie – przy zastosowaniu wydajnego coolera udało nam się przyspieszyć słabszy model Core i5-6600K do 4,5 GHz, ale niektóre sztuki wydajniejszego Core i7-6700K są zdolne do stabilnej pracy nawet z częstotliwością 5 GHz.

Nie jest to jednak kres ich możliwości, bo przy zastosowaniu niekonwencjonalnych metod chłodzenia niektórzy potrafią uzyskać dużo lepsze rezultaty. Ile zatem wynosi aktualny rekord?

Rekord świata w podkręcaniu procesorów Skylake aktualnie należy do tajwańskiego overclockera o pseudonimie TOPPC, który już od jakiegoś czasu współpracuje z firmą MSI. Nie jest zatem tajemnicą, że skorzystał on z płyt głównej właśnie tego producenta – wybrał on model Z170 XPOWER Gaming Titanium Edition, który jest dedykowany właśnie najbardziej wymagającym overclockerom.

Rekord podkręcania procesora Intel Core i7-6700K - 6802 MHz
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Overclockerowi udało się zwiększyć częstotliwość procesora Core i7-6700K ze standardowych 4000 MHz do 6801 MHz – wprawdzie niezbędne było tutaj zwiększenie napięcia do ponad 2 V i schłodzenie układu ciekłym azotem (-196° C), ale wynik uzyskano przy aktywnych wszystkich rdzeniach i wątkach (co nie zdarza się zbyt często przy biciu rekordów w taktowaniu).

Procesor Intel Core i7-6700K podkręcony do 6799 MHz
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Niewiele gorszy wynik uzyskał zespół ASUS ROG, bo udało mu się zwiększyć taktowanie układu Core i7-6700K do 6799 MHz – tyle tylko, że zastosowaniu jeszcze bardziej ekstremalnego czynnika chłodniczego w postaci ciekłego helu (-269° C). Do uzyskania takiego wyniku konieczne było również wyłączenie połowy rdzeni i dezaktywowania technologii Hyper Threading.

Procesor Intel Core i7-6700K podkręcony do 6799 MHz
Ciekły hel pozwala uzyskać jeszcze niższą temperaturę, ale jego użytkowanie jest dużo bardziej problematyczne i kosztowne

Oczywiście to dopiero początki zmagań w podkręcaniu nowych procesorów Intela, a więc za jakiś czas możemy spodziewać się uzyskania jeszcze lepszych wyników. Dla porównania, rekord w podkręcaniu procesora Intel Core i7-4770K z generacji Haswell wynosi 7193 MHz na 2 rdzeniach/2 wątkach i 6514 MHz na wszystkich 4 rdzeniach/8 wątkach.

Źródło: HWBot, MSI, ASUS ROG

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Czyli kreca sie podobnie jak czteroletnie jak Sandy Bridge.
  • avatar
   shoken
   0
   Dziwne są te procki niby w 14 nm a kręcą sie słabiej niż amd 32 nm.Czy te procki naprawde mają 14 nm? bo ciężko w to uwierzyć.Może mają 40 nm a reszta to marketing.
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Ehh, że jeszcze nikt do tego nie podszedł profesjonalnie.
    Trzeba było rozebrać socket, oring dookoła CPU, postawić komorę kriostatu z ciepła stopą(miedziany wymiennik ciepła dotyka tylko CPU). Chłodzić tylko CPU, a nie połowę płyty głównej. Gdzie pracować z helem na powietrzu !
    Kompresor próżniowy wystarczający do tego to max 10k zł. Kriostat można montować w oparciu o otwory radiatora na płycie. Koszt takiego kriostatu to też 10k zł max (jeśli dostarczy się projekt). W przypadku helu, oczywiście instalacja zamknięta na bezpośrednim wprowadzeniu helu do rurek wymiennika, po wcześniejszym obniżeniu temp za pomocą azotu.
    • avatar
     kokosnh
     0
     i7-6700K 6.8 GHz przy 1.3 V to lepiej niż z i5-6600K gdzie uzyskali 4.5 GHz przy 1.35V
     • avatar
      shoken
      0
      https://www.youtube.com/watch?v=K0wcuvmn-5Q