Procesory

To już pewne – Rosja i Białoruś bez procesorów Intel i AMD

przeczytasz w 2 min.

Atak Rosji i Białorusi na Ukrainę poskutkował ogromnymi sankcjami na dostawy towarów. Dotyczy to także procesorów – firmy Intel i AMD oficjalnie potwierdziły, że wstrzymują sprzedaż swoich układów.

Temat sankcji na dostawy zaawansowanych technologii pojawił się właściwie już na początku konfliktu – Stany Zjednoczone zapowiadały wstrzymanie dostaw sprzętu, co miało odbić się na wielu gałęziach gospodarki agresorów. Teraz otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie ze strony Intela i AMD.

Intel i AMD wstrzymują sprzedaż procesorów do Rosji i na Białoruś

Intel opublikował oświadczenie, w którym potępia inwazję na Ukrainę i deklaruje ogromne wsparcie finansowe na pomoc humanitarną. Producent zdecydował również o zawieszeniu dostaw swoich produktów do Rosji i na Białoruś.

Intel potępia inwazję Rosji na Ukrainę i zawiesza wszystkie dostawy do klientów zarówno w Rosji, jak i na Białorusi. Nasze myśli są ze wszystkimi, na których ta wojna wpłynęła, w tym z mieszkańcami Ukrainy i krajów sąsiednich oraz wszystkich na całym świecie z rodzinami, przyjaciółmi i bliskimi w regionie.

Pracujemy, aby wesprzeć wszystkich naszych pracowników w tej trudnej sytuacji zwłaszcza tych, którzy są blisko związani z tym regionem. Rozpoczęliśmy kampanię darowizn i dopłat dla pracowników za pośrednictwem Fundacji Intel, która zebrała już ponad 1,2 miliona dolarów na pomoc humanitarną, jesteśmy dumni z pracy naszych zespołów w okolicznych obszarach, w tym w Polsce, Niemczech i w Rumunii. Będziemy nadal wspierać ludność Ukrainy i społeczność globalną, wzywając do natychmiastowego zakończenia tej wojny i szybkiego powrotu do pokoju.

Warto dodać, że wcześniej do tematu odniósł się także Pat Gelsinger – szef Intela, który zadeklarował modlitwę o pokój i wsparcie dla swoich pracowników z regionu dotkniętego konfliktem.

Podobnie postąpiła także firma AMD – producent zdecydował o zawieszeniu sprzedaży swoich produktów w Rosji i na Białorusi. W oświadczeniu dla serwisu PC World czytamy:

Na podstawie sankcji nałożonych na Rosję przez Stany Zjednoczone i inne kraje, AMD w tej chwili zawiesza sprzedaż i dystrybucję produktów w Rosji i na Białorusi.

Zablokowanie sprzedaży procesorów powinno odbić się na gospodarce agresorów. Problemem może być też wykorzystanie swoich układów z rodziny Baikal i Elbrus, których produkcją zajmowała się firma TSMC – tutaj też zostały nałożone sankcje.

Źródło: Intel, PC World

Komentarze

31
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maryja
  9
  Czarny rynek w Rosji będzie największy na świecie po tych wszystkich sankcjach. A do budzetu rosyjskiego zero Rubla
  • avatar
   daszrade
   5
   Rosja i Białoruś to już wyrzutki społeczeństwa,z tymi zbrodniarzami nikt nie będzie miał do czynienia i niech zdychają z braków z każdej strony.
   Modlić się za tych tępaków żeby im rozum do głowy wrócił.
   • avatar
    Maryja
    3
    Ale propaganda Putinowska będzie taka. Nasz kraj ma lepsze procesory, wydajniejsze i przede wszystkim Rosyjskie. A to co rosyjskie jest najlepsze
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Będzie więcej dla nas :-)
     • avatar
      Adrianwo
      1
      Będą brać chipy Zhaoxin i Hygon zamiast amerykańskich.
      Putinowi należy się śmierć!
      • avatar
       KMN123
       1
       Nie oszukujmy się. To jest tylko utrudnienie dla Białorusi i Rosji. Wstrzymanie bezpośrednich dostaw nie blokuje dostaw od pośredników.
       • avatar
        szymcio30
        1
        Teraz się wszyscy budzą. A jak Donbas od 2014r nieprzerwanie płonie to już nikogo nie obchodziło bo co tam niech sobie Rosja te kilka kilometrów Ukrainy weźmie.
        • avatar
         fonzie
         1
         Białoruś zostanie potentatem w produkcji procesorów budowanych na bazie wafli ziemniaczanych
         • avatar
          PerfectDAY
          0
          To chyba nie będzie duży problem, bo będą mogli zakupić przez internet. Pytanie tylko czy jakiś kurier tam dojedzie.
          • avatar
           ProducentMuzyczny
           -4
           Ukraina jeszcze walczy bo to jest doświadczony przez Ruskich naród ktory cierpiał.
           Ale zachod jest skończony zwłaszcza Europa Zachodnia.
           Pamietajmy ze tam od kilku dziesięcioleci trwa feminizacja mężczyzn i oni nie będą się wstanie przeciwstawić okupacji Rosyjskiej.
           Takie kraje jak Holandia, Belgia, Szwecja to poddadzą się od razu bez walki. Nie będą wstanie walczyć.
           • avatar
            KMN123
            -7
            Pewne jest to, że kiedyś umrzemy i do końca swoich dni będziemy płacić podatki. Czemu ma służyć taki naiwny tytuł?... Autor wykazuje się brakiem obiektywnej oceny sytuacji. NV i AMD też deklarowały, że kopaczom ograniczą sprzedaż GPU. I co z tego wyszło? Odpowiedz sobie panie Pawle sam...
            • avatar
             Silver
             0
             RTX-y o dziwo nieco potaniały. Szkoda, że to tylko chwilowe, bo spadek złotego załata ów obniżkę :(
             • avatar
              Eryk333
              0
              O putler masz problema.
              • avatar
               PerSTOLARZO
               0
               A ja bym to skomentował tak czytając że pośrednicy będą sprzedawać te procesory zgadzam się ale nie do końca przykład bardzo drogich procesorów przykład kilku tysięcy... Nigdy nie sprawdzalem ile to kosztuje w dolarach ale nie mało to ile te procesory będą kosztować tysiące dolców to będzie mega czarny rynek mało kogo bedzie stac dać przykład 10 tys dolarów za i9 albo i więcej ale z drugiej strony ci co będą to sprzedawać to będzie lepszy biznes niż handlarz narkotyków: p
               • avatar
                adam1004a
                0
                no to zostanie im tylko mos 6502 albo zillog
                • avatar
                 coder
                 0
                 walka z wiatrakami
                 • avatar
                  Eryk333
                  0
                  I bardzo dobrze .