Procesory

Mobilne procesory Intel Alder Lake coraz bliżej – producent chwali się osiągnięciem kamienia milowego

przeczytasz w 2 min.

Procesory Intel Core 12. generacji (Alder Lake) odniosły sukces w komputerach stacjonarnych, ale w planach jest również wydanie wersji dla laptopów – producent pochwalił się tutaj osiągnięciem kamienia milowego.

Nowa generacja procesorów Intela to mała rewolucja na rynku PC-tów. Układy korzystają z hybrydowej architektury, gdzie wykorzystano wydajne rdzenie P-Core i energooszczędne E-Core – takie połączenie zapewnia bardzo dobrą wydajność, co potwierdziliśmy w testach modeli Core i9-12900KCore i5-12600K.

Po premierze desktopowych modeli, wielu z Was pewnie czeka na pojawienie się laptopów z takimi jednostkami. Tak się składa, że mamy tutaj dobre wieści.

Intel rozpoczął wysyłki mobilnych procesorów Alder Lake

Gregory M Bryant, czyli wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny w Intel Client Computing Group, ostatnio pochwalił się w mediach społecznościowych osiągnięciem kolejnego kamienia milowego przy premierze procesorów Core 12. generacji.

Bryant zdradził, że Intel rozpoczął wysyłki wysokowydajnych procesorów dla laptopów do swoich klientów – najprawdopodobniej chodzi o modele Alder Lake-P, które znajdą zastosowanie w topowych konstrukcjach do gier i mobilnych stacjach roboczych.

Intel Alder Lake - wersje procesorów
Oprócz wersji dla komputerów stacjonarnych i wydajnych laptopów, w planach producenta są też modele dla kompaktowych laptopów

Co wiemy o procesorach? Jednostki zaoferują maksymalnie 14 rdzeni/20 wątków (6/12 typu P-Core + 8/8 typu E-Core). Dodatkowo możemy oczekiwać wsparcia dla pamięci DDR4/DDR5, obsługi PCI-Express 5.0 oraz zintegrowanej grafiki Intel Xe (maksymalnie z 96 jednostkami EU).

Z dotychczasowych przecieków wiemy, że w planach producenta są trzy modele Alder Lake-P: Core i9-12900HK (z funkcją podkręcania), Core i7-12800H i Core i7-12700H.

Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze laptopy z nowymi procesorami zadebiutują na początku przyszłego roku. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać, aby je sprawdzić.

Źródło: Twitter @ Gregory M Bryant, VideoCardz

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  xmexme
  11
  Ten kamień milowy to w nerce znalazł?
  To że intel w końcu poczuł konkurencję i się obudził starając się ratować nie nazwał bym kamieniem milowym.
  • avatar
   levusek1992
   7
   Każdy news o Intelu to kamień milowy, a tak naprawdę są 100 lat za murzynami i gonią jak mogą. Lecz przez skąpstwo zasuwają w sandałach.
   • avatar
    DeviLevi
    4
    Ciekawe jak będą się miały do Ryzenów 6000
    • avatar
     Ciekawski_
     1
     Jak na razie to Intel z AL wciąż nie dogonił w wydajności wielowątkowej i efektywności energetycznej ZEN3. Dobrze, że chociaż jednowątkowo zdołał wygrać. Ale problemy z DRM itp, oraz dostępne jedynie drogie MoBo pod AL, mocno redukują konkurencyjność Gen12.
     A przecież mówimy o konkurowaniu z platformą AMD dostępną od ponad roku. No i tuż za rogiem czai się już ZEN3+ :-)
     • avatar
      DarioKryptoFan
      -4
      Jest rewolucja na skalem światowa! Od 50 lat nie było takiego postępu technologicznego jake nam zafundował INTEL w tym roku!
      Miejmy nadzieja ze to wykosi jiz wszelka konkurencje raz na zawsze !?!’