Płyty główne

Intel Broadwell: chipsety Z97 i H97 z obslugą interfejsu SATA Express 10 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Do sieci wyciekł slajd, z którego możemy się dowiedzieć, że chipsety pod procesory Broadwell zaoferują obsługę interfejsu SATA Express 10 Gb/s

SATA Express interfejs logo

Choć nadal czekamy na premierę procesorów Intel Haswell, to coraz więcej także wiemy o ich następcach – piątej generacji Core o nazwie kodowej Broadwell. Tym razem poznaliśmy nowe informacje na temat chipsetów, które będą współpracować z zapowiadanymi układami.

Chiński serwis VR-Zone opublikował nieoficjalny slajd z prezentacji producenta, z którego możemy się dowiedzieć o nowych funkcjonalnościach chipsetów Intel Z97 i H97 – podobnie jak w przypadku obecnej generacji, pierwszy z nich przeznaczony będzie dla entuzjastów, natomiast drugi dla mniej wymagających klientów.

Koncern z Santa Clara ma w nich zintegrować kontroler SATA Express – w tym przypadku oferujący przepustowość 10 Gb/s, a więc zauważalnie wyższą niż w przypadku standardu SATA III 6 Gb/s.

Intel Z97 H97 chipset SATA Express wsparcie slajd zdjęcie

Nowe procesory nadal mają wykorzystywać mikroarchitekturę Haswell, ale produkowane będą już w 14-nanometrowym procesie technologicznym. Warto również wspomnieć, iż ich desktopowe wersje będą kompatybilne z nadchodzącą podstawką LGA 1150 (zgodną również z generacją Haswell).

Źródło: VR-Zone

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lord_Nikkon
  2
  Wszystko pięknie, ładnie. Sata z 10bgit- ciekawe ale pewnie jak z Sata III będzie tak że pierwsze chipsety i dyski będą miały sporo ograniczeń i błędów. To już tradycja, że poprawki wydaje się w biegu i momencie kiedy produkt już jest sprzedawany. Nikt do końca nie wie jaki będzie skok wydajnościowy w porównaniu do LGA1155 ale nie sądzę żeby był większy niż 10%. 14nm procesory to dobra rzecz ale nie warta aby sprzedawać obecny komputer, który wystarcza do każdych zastosowań. No i ta zmiana podstawki - znowu. To jest najważniejszy powód dla którego nie pójdę w nowe CPU - z przekory. Mam nadzieję że AMD s końcu skopie tyłki Intelowi.
  • avatar
   Konto usunięte
   -12
   Intel już 14 nanometrów, respekt! AMD dalej pewnie w 32 bedzie siedzieć, żenada.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Kaveri będzie na 28nm (ale pewnie z nową podstawką)...
    • avatar
     mjwhite
     0
     Nie ma szans na dogonienie intela, przede wszystkim dla tego że rynek pc jest w głębokiej stagnacji i nie opłaca się inwestować tam grubej kasy bo zyski mogą być z tego marne, po drugie raz tylko udało się jako tako z athlonami i tylko dlatego że intel "zabłądził" z architekturą P4.